13.2.2009 Kymenlaakson koripalloherruus kallistuu Korisliigan runkosarjan perusteella Kouvolaan, kun Kouvot otti perjantaina jo kauden kolmannen voittonsa KTP:stä. Nyt Kouvot haki voiton Kotkasta 61-70 (36-41) –tuloksella.
Runkosarjan aiemmissa kohtaamisissa Kouvot oli kukistanut kotkalaiset kahdesti 75-71 –numeroin.
Kouvot nousi voitolla sarjan kärkipaikalle. Kouvoilla on nyt yksi voitto ja yksi peli enemmän kuin Joensuun Katajalla, joka puolestaan on voiton verran edellä KTP.tä.
Peli alkoi kääntyä Kouvojen eduksi toisen neljänneksen lopulla 34-34 –tilanteessa, jonka jälkeen KTP ei päässyt enää johtoon. Kouvojen etu pysyi kolmannen ja neljännen jakson ajan vajaan kymmenen pisteen suuruisena.
- Voitto tuli kovalla puolustamisella ja etenkin erinomaisella joukkuepuolustuksella. Kaikki yhdeksän kentällä käynyttä peluria pistivät itsensä likoon täydellä sydämellä, kehui Kouvojen valmentaja Jukka Toijala.
Kouvojen tehotrion muodostivat Calvin Walls 18 pisteellä, Matt Williams 16:lla ja Roope Suonio 11 pisteellä.
21 pallonmenetykseen sortuneesta KTP:stä ylsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain yhdysvaltalaispelaajat, kun Steve Smith keräsi 14, Durell Vinson 11 ja Damon Williams 10 pistettä sekä 13 levypalloa.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.