Kouvottaret, EBT, Catz ja Ponteva voittoihin keskiviikkokierroksella

29.11.2017 Kouvolan Kouvottaret otti vierasvoiton naisten Korisliigan keskiviikkokierroksella Vimpelin Vedosta lukemin 72–67, Espoo Basket Team voitti Forssan Alun vieraskentällä 81–78, Lappeenrannan Catz päihitti HBA:n murskaavasti 81–41 ja Hyvinkään Ponteva piti pintansa Kotkan Peli-Karhujen vieraana numeroin 75–72.

Kouvottarien Brittany Carter puki ratkaisijan viittaa keskiviikkona ViVeä vastaan. Kuva: Matti Koskinen.

Espoo Basket Teamin Zykira Lewis liekitti keskiviikkona 33 pistettä tulostaululle. Kuva: Ville Vuorinen.


Kouvottaret nousi viimeisellä neljänneksellä voittoon Vimpelin Vedon vieraana naisten Korisliigan keskiviikkoisella kierroksella. Kouvottaret kampesi ottelun loppuminuuteilla johtoon Brittany Carterin kolmosella, ja varmisti sarjapisteet vapaaheittoviivalta Kouvolaan lukemin 72–67 (28–38).

Keskiviikon kamppailu alkoi tasaisesti. Toisella neljänneksellä vimpeliläiset onnistuivat hankkimaan kymmenen pisteen etumatkan, joka pysyi samana päätösneljännekselle asti. Viimeisellä jaksolla Kouvottaret onnistuivat pysäyttämään Vimpelin hyökkäyksiä entistä paremmin. Layne Murphyn (25/7/3) ja Brittany Carterin (10/11/1) onnistumiset päätösjaksolla ratkaisivat voiton niukasti kouvolalaisille. Whitney Frazier tuki voittopisteitä 18 pisteellä, 7 levypallolla ja 3 syötöllä.

Vimpelin Vedon riveistä kaksinumeroisille pistelukemille pelasivat Avyanna Young (15/11/1), Sydney Coffey (14/7/4), Pachiyaanna Robert (14/4/2) ja Tuulia Timo (11/2).

Ottelutilastot: ViVe–Kouvottaret EBT vierasvoittoon Forssassa


Forssassa nähtiin keskiviikkona tasainen naisten Korisliiga-kamppailu Alun ja Espoo Basket Teamin välillä. Kovassa vireessä viime aikoina ollut EBT vei sarjapisteet Espooseen lukemin 81–78 (36–30). Voitto oli espoolaisille kolmas perättäinen.

FOA:n ja EBT:n välinen kamppailun ratkaisua haettiin keskiviikkona ottelun viimeisillä sekunneilla. Kamilah Jackson vei vieraat viimeisellä minuutilla pisteen johtoon. Kun FOA ei saanut kahta heittopaikkaansa käytettyä, viimeisteltiin loppulukemat peliajan jo päätyttyä vapaaheittoviivalta.

EBT:n Zykira Lewis oli huippuvireessä pussittaen 33 pistettä. Lisäksi hän tilastoi 9 levypalloa ja 2 syöttöä. Kamilah Jackson komppasi tupla-tuplalla (20/13/7). Forssan Mia Loyd (23/16/1), Aaliyah Lewis (20/7/5) ja Meral Bedretdin (15/5/6) iskivät kaksinumeroiset pistelukemat.
 

Ottelutilastot: FOA–EBT 

 

Catz rutiinivoittoon HBA:sta


Lappeenrannan Catzin kova vire naisten Korisliigassa ei hellitä. Keskiviikkona joukkue otti rutinoituneen kotivoiton Helsingin HBA:sta. Catzin näpeissä läpi illan ollut ottelu päättyi selkeisiin lukemiin: 81–41 (49–14).


Catz ei antanut vierailleen keskiviikkona juurikaan siimaa. Kotijoukkue pelasi vahvan avauspuolikkaan pysäyttäen HBA:n hyökkäykset tehokkaasti. Tauon jälkeen HBA heräsi taisteluun entistä paremmin, mutta kotijoukkueen väkevä hyökkäystyöskentely ei antanut enää rahkeita kunnolliseen takaa-ajoon.


Lappeenrannan Catzin päävalmentaja Mika Haakana oli tyytyväinen joukkueen peli-ilmeeseen.
– Iso parannus lauantaiseen, jonka voitimme osittain onnellakin. Ensimmäisellä jaksolla meillä oli todella hyvä intensiteetti ja toteutus molemmissa päissä kenttää. Toisella jaksolla se vähän putosi, vaikka puhuimmekin tauolla, että pidämme temmon yhtä korkeana. Pääsimme harjoittelemaan pelissä erilaisia juttuja, mikä on hyvä asia.
HBA:n päävalmentaja Pekka Salminen näkee, että Catz on HBA:lle sarjan vaikein vastustaja.
– Catz on meille sarjan vaikein joukkue. Olimme alussa todella pelokkaita, toisella jaksolla saimme hieman rohkeutta ja rauhallisuutta tekemiseemme – tosin Catzin intensiteetti oli siinä vaiheessa jo pudonnut. Eteenpäin mennään.
 

Lappeenrantalaisten riveistä löytyi keskiviikkona laajasti onnistujia. Aleighsa Welch (13/10/4) iski tupla-tuplan Natalie Dayn (20/9/3) ja Elena Reshetkon (16/7) säestäessä. Vierasjoukkueen onnistujiin lukeutuivat Lotta-Maj Lahtinen (15/4/2) ja Sara Bejedi (14/9/2).
 

Ottelutilastot: Catz–HBA Ponteva venyi vierasvoittoon PeKasta


Kotkan Peli-Karhut kaatui keskiviikkona äärimmäisen niukasti kun Hyvinkään Ponteva kävi hakemassa Karhuvuoresta sarjapisteet mukaansa. Ottelu päättyi HyPon 75–72 (43–35) -vierasvoittoon.


Ponteva sai otteluun vain niukasti Peli-Karhuja paremman alun, mutta tauon jälkeen kamppailu olisi voinut kääntyä kumman tahansa eduksi. Viiden pisteen johdossa päätösjaksolle lähtenyt Ponteva sai Henna Salomaan viimeisten sekuntien onnistuneella kolmen pisteen heitolla kammettua johtoaseman, jota PeKa ei ehtinyt enää kirimään Akilah Simsin heittäessä toisen vapaaheittonsa ohi 72–73 -tilanteessa. Loppulukemat viimeisteli Salomaa vapaaheittoviivalta.

Pontevan Taru Tuukkanen iski tupla-tuplan (21/10/3). Saara Wahlgrenin (15/5/2) ja Henna Salomaan (14/4/2) pelivire oli korkealla. Kotijoukkueen Daisha Simmons (26/4/4), Akilah Sims (19/9/2) ja Megan Mullings (12/10) urakoivat kaksinumeroiset pistelukemat.
 

Ottelutilastot: PeKa–HyPo 
 
7.9.2021 10:41 Naisten Korisliiga

Henna Salomaa palaa naisten Korisliigaan – myös Kelsey McClure vahvistamaan ToPoa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi uutta pelaajasopimusta tulevalle kaudelle. Joukkueeseen lisäkokemusta tuo paluun Korisliiga-kentille tekevä Henna Salomaa. Lisäksi seura solmi sopimuksen Kelsey McCluren kanssa.

6.9.2021 08:37 Naisten Korisliiga

Vuoden pelaajaksi valittu Linda-Lotta Lehtoranta jatkaa Peli-Karhuissa

Hallitseva Suomen mestari sai iloisia uutisia, kun naisten maajoukkueen takapelaaja Linda-Lotta Lehtoranta solmi yksivuotisen jatkosopimuksen kotkalaisseuran kanssa.

3.9.2021 08:30 Naisten Korisliiga

EBT:lle tärkeitä jatkosopimuksia: Vesiluoma, Mäntylä ja Niinikoski jatkavat

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Espoo Basket Team on solminut jatkosopimukset Lotta Vesiluoman, Kiia Mäntylän ja Amanda Niinikosken kanssa. Uusina pelaajina joukkueeseen liittyvät Juliana Haddad ja Roberta Björnman.

25.8.2021 08:55 Susiladies

Liisa Taponen on sitoutunut Illinoisin yliopistoon

Kasvattajaseurassaan Tampereen Pyrinnössä loistodebyyttikauden naisten Korisliigassa pelannut Liisa Taponen, 19, on tehnyt suullisen sitoumuksen University of Illinoisin kanssa. Susiladiessa tulikasteensa tänä kesänä saanut Taponen siirtyy Yhdysvaltojen yliopistosarjaan syksyllä 2022.

5.8.2021 09:07 Naisten Korisliiga

Upea ura jatkuu: Taru Tuukkanen vahvistamaan ToPoa

Suomalaisen naiskoripalloilun ikoni, Taru Tuukkanen, on solminut vuoden mittaisen sopimuksen kasvattajaseuransa kanssa. Tuukkanen tekee paluun seuran edustusjoukkueeseen yli kymmenen vuoden tauon jälkeen.

26.7.2021 08:23 Naisten Korisliiga

Rashida Timbilla vahvistaa Kouvottaria – Elli Salovaara jatkaa

Naisten Korisliigan Kouvottaret on solminut tulevaa kautta koskevan pelaajasopimuksen kanadalaisen 185-senttisen Rashida Timbillan, 28, kanssa. Timbillan lisäksi takapelaaja Elli Salovaara, 20, jatkaa Kouvolassa myös tulevalla kaudella.

23.7.2021 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan vahvistettu sarjaohjelma kaudelle 2021-2022 on julkaistu

Kamppailu Suomen mestaruudesta naisien osalta käynnistyy lokakuun alussa ja mestari on selvillä viimeistään 26.4.2022. Myös naisten Korisliigassa siirrytään formaattiin, jossa joukkueet jaetaan tammikuussa ylempään ja alempaan jatkosarjaan.

17.7.2021 13:21 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

14.7.2021 13:03 Naisten Korisliiga

Elena Melto tekee paluun Lappeenrannan Catziin

Naisten Korisliigan Catz Lappeenranta sai riveihinsä kovan luokan paluumuuttajan, kun kaksi edellistä kautta Peli-Karhuissa pelannut Elena Melto, 35, palaa kasvattajaseuraansa. Melton ja Catzin välinen sopimus on yksivuotinen.

12.7.2021 14:43 Naisten Korisliiga

Vuoden kehittynein pelaaja Roosa Kosonen siirtyy Forssan Alkuun

Naisten Korisliigan kauden 2020/21 kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Roosa Kosonen, 21, siirtyy Catz Lappeenrannasta Forssan Alkuun. Alku on myös tehnyt sopimuksen Tampereen Pyrinnöstä siirtyvän Tinna Rantalaisen kanssa.

28.6.2021 11:06 Susiladies

Minna Sten on päättänyt lopettaa koripallouransa

Kaksinkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja, kolminkertainen Suomen mestari ja 76 naisten maaottelua pelannut Minna Sten, 33, on päättänyt lopettaa uransa.

17.6.2021 20:00 Korisliiga

Pääsarjojen sarjalisenssit kaudelle 2021–22 myönnetty – mukana ennätysmäärä joukkueita

Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2021–22. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 10 sarjalisenssiä. Suurin muutos nähdään miesten I divisioona B:ssä sekä naisten I divisioonassa, joiden joukkuemäärät kasvavat.

25.5.2021 10:00 Korisliiga

Aalto, Luukkonen ja Salonen divisioonien parhaat pelaajat, Vilppaan Vihiniemi Vuoden seurajohtaja

Mikael Aalto valittiin I divisioona A:n parhaaksi pelaajaksi, I divisioona B:n paras oli Eemi Luukkonen. Naisten I divisioonan Vuoden pelaajaksi valittiin Sanni Salonen. Mestaruutta juhlineen Salon Vilppaan toiminnanjohtaja Marko Vihiniemi palkittiin Vuoden seurajohtajana. 

7.5.2021 14:40 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtoranta on naisten Korisliigan Vuoden pelaaja, mestari Peli-Karhut rohmusi palkintoja

Naisten Korisliiga-seurojen valmentajat ja kapteenit valitsivat 29-vuotiaan Linda-Lotta Lehtorannan sarjan parhaimmaksi pelaajaksi. Suomen mestari Peli-Karhujen edustajia palkittiin neljässä kategoriassa.

5.5.2021 10:22 Naisten Korisliiga

Tähtipelaaja Zykera Rice vuoden jatkosopimukseen Peli-Karhujen kanssa

Tuore Suomen mestari Peli-Karhut solmi jatkosopimuksen Gonzagan yliopiston kasvatin Zykera Ricen kanssa.

29.4.2021 12:14 Naisten Korisliiga

Mestaruushaastattelussa Roosa Lehtoranta: ’’ Sillä on iso merkitys, että ensimmäinen mestaruus tulee siellä, mistä kaikki on lähtöisin’’

Kotkan Peli-Karhut juhli sunnuntaina Suomen mestaruutta. Joukkueen riveissä ensimmäisestä mestaruudestaan pääsi nauttimaan seuran oma kasvatti Roosa Lehtoranta.

25.4.2021 17:19 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vei Suomen mestaruuden

Finaalisarjan neljäs ottelu pelattiin Espoossa. Peli-Karhut nousi toisella puoliajalla voittoon 75-57 ja pääsi juhlimaan Suomen mestaruutta. Joukkue voitti kauden aikana kaiken mahdollisen, sillä se vei tällä kaudella myös Suomen cupin.

24.4.2021 12:02 Korisliiga

Koriksen supersunnuntai valtaa Ruudun – kuuden tunnin lähetyksessä katkolla miesten sekä naisten mestaruus

Tulevana sunnuntaina vietetään todellista korisfanien juhlaa, kun Ruutu välittää naisten 4. ja miesten 5. finaaliottelun suorana kanavillaan. Ennakkostudio käynnistyy jo klo 14.30. Peli-Karhut ja Vilpas voivat voitolla varmistaa Suomen mestaruuden.

22.4.2021 20:10 Naisten Korisliiga

Hongalle avausvoitto finaalisarjassa

Kotkan Peli-Karhuilla oli mahdollisuus ratkaista Suomen mestaruus suoraan kolmessa ottelussa. Vierasjoukkue ei kuitenkaan tähän suostunut ja hallitsi päivän ottelua oikeastaan alusta loppuun. Ratkaisu siirtyi ainakin neljänteen peliin, kun Honka voitti 90-64.

20.4.2021 09:10 Erotuomarit

Naisten toisessa finaalissa tehtiin historiaa: naispuolinen nelikko vastasi oikeuden jakamisesta

Tapiolan Hongan ja Peli-Karhujen toisessa finaalissa tehtiin suomalaista korishistoriaa, kun ottelun koko erotuomarikolmikko sekä komissaari olivat naisia.

Näytä lisää vastaavia