Kouvottaret ja Aliyah Collier vuoden mittaiseen sopimukseen

6.7.2020 08:04 175-senttinen takapelaaja pelasi viime kaudella ensimmäisen ammattilaiskautensa Portugalin pääsarjassa.

Aliyah Collier, 22, pelasi koko yliopistouransa Clemsonissa. Neljän kauden aikana pelejä kertyi yhteensä 95 tehoilla 9,0/6,7/1,3/1,7r.

Collier aloitti ammattilaisuransa viime kaudella Portugalin pääsarjassa. Hän viimeisteli 19 ottelussa keskimäärin 19,4 pistettä, 9,9 levypalloa, 4,7 syöttöä ja 3,1 riistoa. Kolmoset tarkkakätinen takapelaaja upotti kovalla 42%:n tarkkuudella.

Collierin edustama Uniao Sportiva oli keskeytyshetkellä 12 joukkueen sarjassa toisena voitettuaan 19 ottelustaan 16. Collier ei ole ainoa Portugalista Kouvottariin siirtynyt pelaaja: naisten Korisliigassa kovaa jälkeä parin viime vuoden aikana tehnyt Claire Lamunu siirtyi niin ikään Portugalista Kouvolaan.

- Olen innoissani liittyessäni Kouvottarien joukkueeseen ja odotan malttamattomana mitä uusi kausi tuo tullessaan. Toiveena on tietysti, että voittaisimme mestaruuden ja onnistuisimme kauden aikana joukkueena monella osa-alueella. Henkilökohtaisena tavoitteena on myös oppia enemmän koripallosta, saada lisättyä peliini uusia elementtejä ja samalla monipuolistaa peliäni millä tahansa pelipaikalla, Collier avaa Kouvottarien tiedotteessa.

Myös Kouvottarien päävalmentaja Joonas Frimodig odottaa innolla Collierin saapumista joukkueeseen:

- Aliyah sopi ominaisuuksien ja taitojensa puolesta parhaiten siihen mitä haettiin. Hän on isokokoinen combo guard, joka pituutensa ja hyvän fysiikan ansiosta pystyy puolustamaan pelipaikkoja 1-4 sekä vaihtamaan palloskriineissä. Tämä oli viime kaudella meillä selkeä vahvuus Amerystin (Alston) kanssa ja haimme tätä samaa elementtiä alkavallekin kaudelle. Hyökkäykseen Aliyah tuo paljon tulivoimaa, erittäin hyvä kolmen pisteen heittäjä ja heitto osuu myös suoraan kuljetuksesta. Urheilullisena pelaajana hän ajaa kovaa kovarille ja on hyvä viimeistelemään.

- Palloskriinipelaaminen oli videoilla hyvää ja tässä hän pääsee meillä parhaaseen oppii, kun Reetta (Piipari, apuvalmentaja) opettaa vielä lisää palloskriinin saloja kauden mittaan. Hieno viime kausi 

Portugalissa kovilla tehoilla antaa luottoa siihen, että Aliyah ottaa vielä ainakin yhden askeleen kehityksessä kohti Euroopan kovimpia sarjoja. Olen tyytyväinen, että hän valitsi eri vaihtoehdoista meidät, Frimodig näkee.

Kouvottaret 2020-2021: Henriikka Vähäuski, Yasmine Blomfelt, Sarah Toeaina (USA), Roberta Björnman ja Aliyah Collier (USA).

 

 
7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

5.2.2026 18:02 Naisten Korisliiga

Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

Näytä lisää vastaavia