Kouvottaret kaatoi Forssan Alun naisten Korisliigan kärkiottelussa

19.10.2019 19:54 Naisten Korisliiga tarjosi lauantaina neljä ottelua. Suurin mielenkiinto kohdistui Kouvolaan, jossa sarjan tappioitta aloittaneet Kouvottaret ja Forssan Alku iskivät yhteen. Kouvottaret oli vahvempi lopulta 74-61 (29-36).

Kouvottarien Ameryst Alston ohittaa FoA:n Delaney Brucen ja viimeistelee kaksi pistettä. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Kärkiottelun ensimmäiset kaksi neljännestä oli vierasjoukkue FoA:n hienoista hallintaa. Kolmannella neljänneksellä ottelu kääntyi Kouvottarille sen viedessä neljänneksen nimiinsä lukemin 24-10. 

Sen jälkeen kotijoukkue ei päästänyt vieraita enää tuntumaan, vaan otti kauden viidennen voittonsa lopulta 74-61.

Kentän pistekuningatar Ameryst Alston, joka viimeisteli 26 pistettä. Claire Lamunu (15/20) haali jälleen tupla-tuplan itselleen ja penkiltä tullut Maria Koskinen oli 11 pisteellään oivalla pelipäällä.

FoA:n paras oli 18 pistettä viimeistellyt ja 13 levypalloa noukkinut Taru Tuukkanen. 

Ottelutilastot >

 

Peli-Karhut karkasi EBT:ltä avausjaksolla

Peli-Karhut karkasi avauskympillä 27-14-johtoon eikä EBT missään vaiheessa enää ottelun aikana päässyt kahdeksaa pistettä lähemmäs, vaan kotkalaiset veivät pisteet kotiin 80-70-voitolla.

- Millään tavalla mielistelemättä, mutta EBT on sarjan parhaita joukkueita. Pidän tätä kovana voittona. Alkukaudella meidän suurin heikkous on ollut levypallopeli ja tänäänkin annettiin vastustajalla 20 hyökkäyslevyä, mutta silti onnistuttiin voittamaan, PeKan päävalmentaja jakoi kehuja kotijoukkueelle.

PeKan paras oli 25 pistettä, yhdeksän levypalloa, kahdeksan koriin johtanutta syöttöä tarjoillut ja viidesti riistänyt Tiasha Gray. EBT:n paras oli tupla-tuplan väsännyt Carly Boag (21/14).

Ottelutilastot >

 

Awak Kuier hurjana HBA:n voittaessa Vimpelin Vedon

ViVe johti kotiotteluaan HBA:ta vastaan päätösneljänneksen alussa 53-45 ja johti koko toisen puoliajan viimeiselle minuutille asti. HBA kuitenkin loppunousunsa turvin haki 66-64-vierasvoiton Vimpelistä.

Awak Kuier viimeisteli 14 pistettä päätöskympillä ja ratkaisi ottelun onnistuneella kolmen pisteen heitollaan päätössummerin soidessa ottelun. Kuier viimeisteli 36 pistettä ja haki 14 levypalloa. ViVe parhaimmistoa olivat 18 pinnaa ja 10 levypalloa naisteen summanneet Amy Griffin ja Jamee Swan. 

Ottelutilastot >

 

Catz kaatoi Hyvinkään Pontevan

Lappeenrannan Catz otti kauden toisen voittonsa, kun se kaatoi avausvoittoa metsästävän HyPon kotikentällään 75-57 (41-34). Catz karkasi vierailtaan karkumatkalle hieman ennen puoliaikaa. HyPo nousi päätösneljänneksen alussa vielä kuuden pisteen päähän ennen kuin kotijoukkue meni menojaan.

- Olemme koko ajan parantaneet joukkueena peliä ja veikkaan että siitä tulee vieläkin parempaa. Koko ajan peli paranee, kun saamme vain treenattua enemmän yhdessä, kommentoi Catzin Reetta-Sofia Tulkki, joka viimeisteli uudeksi naisten Korisliigan piste-ennätyksekseen 11 pistettä.

Päävalmentaja Mika Haakana yhtyi Tulkin näkemykseen.

- Tämä viikko on ollut kokonaisuutena selkeä parannus aikaisempaan, ehkä ensimmäistä kymmentä minuuttia lukuun ottamatta. HyPo sai vaikeutettua peliämme todella paljon, mutta saimme lopussa tarvittavan eron. Äärimmäisen tärkeä voitto luonnollisesti.

Catzin parhaimmistoa olivat Jordan Jones (19/3/7), Natalie Day (16/7), Roosa Kosonen (13/5) ja tupla-tuplan viimeistellyt Erica Covile (10/16). HyPon Kristina Baltic (20/11) ja Titta-Riina Lepistö (16/11) vastasivat suuremmaksi osaksi joukkueensa pisteistä. 

Ottelutilastot > 

 

 
9.9.2025 16:39 Naisten Korisliiga

Sahara Jones Vedon paitaan

Vimpelin Vedon kolmas ulkomaalaisvahvistus on laitahyökkääjänä viihtyvä Sahara Jones.

3.9.2025 18:42 Naisten Korisliiga

Hongan joukkue valmis kauteen Maija Kuisman sopimuksen myötä

Kuisma tuo kokemusta nuoreen ja uudistuneeseen Honkaan.

3.9.2025 12:55 Naisten Korisliiga

Macé, Määttänen, Tuomisto ja Salovaara jatkavat EBT:n riveissä

Naisten Korisliigaan valmistautuva EBT julkaisi lisää sopimuksia, kun joukkueen luottopelaajiin viime kaudellakin kuuluneet pelaajat jatkavat joukkueessa.

2.9.2025 18:35 Naisten Korisliiga

EBT:lle tukku sopimuksia

Nicole Ogun, Aada Pekkalainen ja Esther Arial jatkavat ensi kaudella EBT:n riveissä. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Niina Rokolampi.

30.8.2025 15:48 Naisten Korisliiga

Olivia Carpelan ja Minttu Sydänmaanlakka täydentävät Kouvottarien rinkiä

Kouvottaret on solminut 1-vuotiset pelaajasopimukset Kouvot kasvattien Olivia Carpelanin ja Minttu Sydänmaanlakan kanssa. Carpelanille tuleva kausi tulee olemaan kolmas Kouvottarien paidassa. Sydänmaanlakalle kausi on ensimmäinen Kouvottarien matkassa.

28.8.2025 18:21 Naisten Korisliiga

Laila Lawrence ja Unique Drake vahvistavat BC Nokiaa Naisten Korisliigassa

BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimukset yhdysvaltalaisten Laila Lawrencen ja Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.

22.8.2025 11:02 Naisten Korisliiga

Jaatinen ja Kangas Vedon väreihin

Vimpelin Vedon joukkue vahvistuu Pihla Jaatisella ja Silja Kankaalla.

21.8.2025 12:14 Naisten Korisliiga

Nurminen ja Mäkelä vahvistavat Tapiolan Honkaa

Mette Nurminen ja Chalina Mäkelä lähtevät ottamaan seuraavia askeleita urillaan Tapiolan Hongan Naisten Korislliigajoukkueen mukana.

11.8.2025 15:00 Pääjuttu

Naisten Korisliigan sarjaohjelma kaudelle 2025–2026 julkaistu

Naisten Korisliiga käynnistyy 1. lokakuuta neljän ottelun kierroksella, ja mestari on selvillä viimeistään 29. huhtikuuta. Ohjelma tarjoaa jälleen tiukkoja taistoja ja erityistapahtumia ympäri maan.

6.8.2025 07:47 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry vahvistaa Vetoa

Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen viime vuonna Kosovon Superliigaa pelanneen yhdysvaltalaispelaaja Jeanae Terryn kanssa.

Näytä lisää vastaavia