19.10.2019 19:54 Naisten Korisliiga tarjosi lauantaina neljä ottelua. Suurin mielenkiinto kohdistui Kouvolaan, jossa sarjan tappioitta aloittaneet Kouvottaret ja Forssan Alku iskivät yhteen. Kouvottaret oli vahvempi lopulta 74-61 (29-36).

Kouvottarien Ameryst Alston ohittaa FoA:n Delaney Brucen ja viimeistelee kaksi pistettä. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Kärkiottelun ensimmäiset kaksi neljännestä oli vierasjoukkue FoA:n hienoista hallintaa. Kolmannella neljänneksellä ottelu kääntyi Kouvottarille sen viedessä neljänneksen nimiinsä lukemin 24-10.
Sen jälkeen kotijoukkue ei päästänyt vieraita enää tuntumaan, vaan otti kauden viidennen voittonsa lopulta 74-61.
Kentän pistekuningatar Ameryst Alston, joka viimeisteli 26 pistettä. Claire Lamunu (15/20) haali jälleen tupla-tuplan itselleen ja penkiltä tullut Maria Koskinen oli 11 pisteellään oivalla pelipäällä.
FoA:n paras oli 18 pistettä viimeistellyt ja 13 levypalloa noukkinut Taru Tuukkanen.
Peli-Karhut karkasi avauskympillä 27-14-johtoon eikä EBT missään vaiheessa enää ottelun aikana päässyt kahdeksaa pistettä lähemmäs, vaan kotkalaiset veivät pisteet kotiin 80-70-voitolla.
- Millään tavalla mielistelemättä, mutta EBT on sarjan parhaita joukkueita. Pidän tätä kovana voittona. Alkukaudella meidän suurin heikkous on ollut levypallopeli ja tänäänkin annettiin vastustajalla 20 hyökkäyslevyä, mutta silti onnistuttiin voittamaan, PeKan päävalmentaja jakoi kehuja kotijoukkueelle.
PeKan paras oli 25 pistettä, yhdeksän levypalloa, kahdeksan koriin johtanutta syöttöä tarjoillut ja viidesti riistänyt Tiasha Gray. EBT:n paras oli tupla-tuplan väsännyt Carly Boag (21/14).
ViVe johti kotiotteluaan HBA:ta vastaan päätösneljänneksen alussa 53-45 ja johti koko toisen puoliajan viimeiselle minuutille asti. HBA kuitenkin loppunousunsa turvin haki 66-64-vierasvoiton Vimpelistä.
Awak Kuier viimeisteli 14 pistettä päätöskympillä ja ratkaisi ottelun onnistuneella kolmen pisteen heitollaan päätössummerin soidessa ottelun. Kuier viimeisteli 36 pistettä ja haki 14 levypalloa. ViVe parhaimmistoa olivat 18 pinnaa ja 10 levypalloa naisteen summanneet Amy Griffin ja Jamee Swan.
Lappeenrannan Catz otti kauden toisen voittonsa, kun se kaatoi avausvoittoa metsästävän HyPon kotikentällään 75-57 (41-34). Catz karkasi vierailtaan karkumatkalle hieman ennen puoliaikaa. HyPo nousi päätösneljänneksen alussa vielä kuuden pisteen päähän ennen kuin kotijoukkue meni menojaan.
- Olemme koko ajan parantaneet joukkueena peliä ja veikkaan että siitä tulee vieläkin parempaa. Koko ajan peli paranee, kun saamme vain treenattua enemmän yhdessä, kommentoi Catzin Reetta-Sofia Tulkki, joka viimeisteli uudeksi naisten Korisliigan piste-ennätyksekseen 11 pistettä.
Päävalmentaja Mika Haakana yhtyi Tulkin näkemykseen.
- Tämä viikko on ollut kokonaisuutena selkeä parannus aikaisempaan, ehkä ensimmäistä kymmentä minuuttia lukuun ottamatta. HyPo sai vaikeutettua peliämme todella paljon, mutta saimme lopussa tarvittavan eron. Äärimmäisen tärkeä voitto luonnollisesti.
Catzin parhaimmistoa olivat Jordan Jones (19/3/7), Natalie Day (16/7), Roosa Kosonen (13/5) ja tupla-tuplan viimeistellyt Erica Covile (10/16). HyPon Kristina Baltic (20/11) ja Titta-Riina Lepistö (16/11) vastasivat suuremmaksi osaksi joukkueensa pisteistä.
Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.
HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.
Tapiolan Honka on tehnyt valmentajasopimuksen Arttu Tammen kanssa. 30-vuotias Tammi liittyy Reetta Piiparin seuraksi naisten Korisliiga-joukkueen valmennusstaffiin ja ottaa vastuulleen seuran U19- ja U17-vuotiaiden tyttöjen valmennuksen.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan puolivälierät alkavat tänään. Espoo Basket Team ja Vimpelin Veto aloittavat sarjat kotonaan. Välieriin etenemiseen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona. Peli-Karhut ja Pyrintö aloittavat urakkansa kotikentällään. Välieräpaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyvät keskiviikkona 18. maaliskuuta, kun kaikki neljä otteluparia pyörähtävät käyntiin.
Naisten Korisliigan runkosarja paketoitiin lauantaina. Illan voittajia olivat PeKa, BC Nokia, ToPo ja HBA-Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan toiseksi viimeinen pelipäivä. Illan neljässä ottelussa voittajiksi ylsivät Pyrintö, ToPo, BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.