6.4.2022 20:04 Kouvottaret ja ToPo avasivat välieräsarjan Kouvolassa. Kouvottaret puolusti alusta alkaen vahvasti ja nappasi ensimmäisen kiinnityksen välieräpaikkaan 66-56.

Rashida Timbilla hallitsi korinalustaa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Avauspuoliajalla nähtiin Kouvottarilla vahvaa tekemistä erityisesti puolustuspäässä. Siitä johtuen ToPo:n osumatarkkuudeksi kirjattiin 20 prosenttia. Hyökkäyspäässä kouvolalaisten amerikkalaiskolmikko teki tuhojaan ja johdatti joukkueensa puoliajalle johdossa 35-19.
Kolmannella jaksolla ToPo sai heittopelinsä paremmin raiteilleen, mutta eroa se ei onnistunut kaventamaan. Päätösjaksolle lähdettiin 16 pisteen kotijohdossa.
Vierasjoukkue vei päätösjakson nimiinsä, mutta voittoon asti se ei riittänyt. Kouvottaret siirtyi ottelusarjassa 1-0 johtoon, kun se voitti ottelun 66-56.
Vaikka ToPo:n heittopeli paranikin toisella jaksolla, jäi sille silti rutkasti parannettavaa seuraaviin peleihin.
Taeler Deer oli ottelun pistekuningatar 23 pisteellä. Rashida Timbilla hallitsi korinalustaa. Hänelle kirjattiin 15 pistettä ja 16 levypalloa. Erika Davenport teki helsinkiläisille 17 pistettä ja keräsi 11 levypalloa.
Ottelusarjan seuraava ottelu pelataan Helsingissä lauantaina. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.
Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.
Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.
Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.
Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.