Kouvottarien Emma Tuominen IPFW-yliopistoon

Naisten Korisliigaa päättyneellä kaudella Kouvottarien riveissä pelannut Emma Tuominen, 19, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltojen yliopistosarjaan Indiana University – Purdue University Fort Wayneen (IPFW). IPFW:ssä on jo ennestään suomalaisverta, kun nuorisomaajoukkuetoveri Sofia Rajala on sitoutunut Tuomisen kanssa samaan yliopistoon.

Kouvottarien Emma Tuominen pelaa ensi kaudella yliopistokoripalloa Yhdysvaltojen NCAA:ssa. Kuva: Oma Design.


172-senttinen lahtelaisen SB-Girlsin kasvatti Tuominen tehtaili kaudella 2016/2017 Kouvottarille Naisten Korisliigassa keskimäärin 4,9 pistettä ja 4,3 levypalloa ottelua kohden. A-tyttöjen SM-sarjassa Tuominen taas kirjautti kasvattajaseuralleen 17,7 pistettä, 7,7 levypalloa, 3,6 syöttöä ja 3,4 riistoa ottelua kohden.

– Ajatus siirtymisestä yliopistoon kypsyi viime kaudella, kun Emma oli yksi A-tyttöjen SM-sarjan parhaita pelaajia. Hän kuunteli maajoukkueessa muiden juttuja yliopistosta ja se tuli vaihtoehdoksi, SB-Girlsin päävalmentaja Santeri Savolainen kertoo.

– Olen lähdössä odottavalla ja positiivisella mielellä. Tosi innolla odotan, että mitä kaikkea on luvassa. IPFW vaikutti yksinkertaisesti parhaalta vaihtoehdolta juuri minulle. Pelitapa tuntui sopivalta ja he perustelivat minulle hyvin, että miten he voivat viedä minua eteenpäin pelaajana ja auttaa kehittymään, Tuominen kertoo.

Tuominen on urallaan esiintynyt Suomen paidassa 18-vuotiaiden maajoukkueessa 21 kertaa, joista viimeisimpänä B-divisioonan EM-kisoissa kesällä 2016. Joukkuetoverina kisoissa oli myös IPFW:hen sitoutunut Sofia Rajala.

– Tämä on ehdottomasti iso askel lahtelaiselle tyttökorikselle. Se herättää lupauksia nuoremmille, jotka tavoittelee samaa, että se on myös mahdollista, Savolainen kertoo.

Lisätietoja: Emma Tuominen