15.9.2020 08:28 Kotkalaisseuran neljäs amerikkalaisvahvistus on 201-senttinen ja 28-vuotias Cincinnatin yliopiston käynyt Shaquille Thomas.
Thomas valmistui Cincinnatin yliopistosta keväällä 2016. Neljän kauden aikana laituri viimeisteli 5,6 pistettä ja haki 2,9 levypalloa pelaamassaan 129 ottelussa.
Ammattilaisurallaan Thomas on ehtinyt pelata urallaan Argentiinassa, Luxemburgissa, Portugalissa ja NBA:n G-liigassa. Päättyneellä kaudella Thomas viimeisteli Portugalin pääsarjassa 19,9 pistettä ja haki 5,7 levypalloa ottelua kohden ollen sarjan viidenneksi paras pistemies.
- Hyvän tuntuinen kaveri ja sellainen, jota haimme. Hän pystyy puolustamaan kaikkia paikkoja ykkösestä neloseen, päävalmentaja Tomi Kaminen kertoo seuran tiedotteessa.
Puolustuspään ekspertiksi profiloitunut Thomas sai viime kaudella Portugalin pääsarjan Lusitaniassa korintekijän roolin ja osoitti pystyvänsä myös siihen.
- Thomasilla on hyvä ”handle” ja hän pääsee kivasti puolustajista ohi. Isoksi mieheksi jalka liikkuu hyvin, Kaminen sanoo.
Joukkuetta täydennetään vielä KTP:n ja yhteistyöseura MuKin pelaajilla tiedotteessa kerrotaan.
KTP kaudella 2020-21: Joe Burton, Joni Herrala, Braxton Huggins, Topias Kuukkanen, Cedric Latimer, Joonas Lehtoranta, Gregory Mangano, Michael Pounds, Markus Rautasalo, Shaquille Thomas, Joonas Timonen ja Emil Uotila.
Iiro Tuomi, 22, on solminut tulevan korisliigakauden kattavan jatkosopimuksen Tapiolan Hongan kanssa. Viimeiset kolme kautta honkalaisfanit ovat saaneet seurata Tuomen kehityskaarta Hongan miesten sentteriosastolla niin divarissa kuin Korisliigassa.
Korisliigan kotimaisten kärkipelaajien joukkoon viime vuosina rymistellyt Susijengin sentteri Hannes Pöllä, 211 cm ja 27 vuotta, vaihtaa seuraa. Viimeisellä kahdella liigakaudella Kataja Basketia vahvistanut Pöllä on solminut yksikautisen sopimuksen perinteikkään kotkalaisjoukkue KTP-Basketin kanssa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen amerikkalaisen Justice Smithin kanssa. Justice on pelipaikaltaan takapelaaja. Viimeisellä yliopistokaudellaan (24-25) hän edusti Niagaran yliopistoa (Metro Atlantic Athletic Conferencessa) tehoin 9,8 pisteet, 3,7 levypalloa ja 2,2 syöttöä ottelua kohden.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Kauhajoki on solminut vuoden sopimuksen takamies Fiifi Aidoon kanssa. 189-senttinen Visa-Basketin kasvatti siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa hän on pelannut kaksi edellistä kautta ja oli voittamassa BC Nokian kanssa mestaruutta keväällä 2024.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.