KTP-Basketin Juho-Matti Henttonen kertoo kuntonsa olevan paras vuosiin – ”Kovaa mennään koko ajan!”

3.10.2024 12:57 Kotkalaisseura KTP hakee viimekautisen pettymyksen jälkeen nousua takaisin ylempään jatkosarjaan. Laituri Juho-Matti Henttonen näkee ympärillään lupaavan joukkueen.

Kuva: Ville Vuorinen

Juuri ennen kuin 28-vuotias laitahyökkääjä Juho-Matti Henttonen saapui KTP-Basketiin kesällä 2022, kotimaisessa koripallossa elettiin myrskyisää aikaa. Koronapandemia ja siitä seuranneet sulut hankaloittivat kausien toteutumista, ja Kotkassa yskivän pelin seurauksena oli valmentajakin vaihtunut välillä miltei vailla varoitusaikaa. Seura haki koko ajan oikeaa konseptia, jolla polkaista mopo käyntiin ilman ylimääräisiä häiriötekijöitä.

Nyt, runkosarjan 2024–25 käynnistyessä, jo kolmanteen KTP-kauteensa valmistautuva Henttonen näkee ympärillään pelkkää positiivista.

– Ammattiurheilussa ei aina voi voittaa, mutta nyt homma näyttää todella hyvältä. Lauantaina taso toki vasta mitataan. Muutamia pelaajia rivistä puuttuu vielä loukkaantumisten takia, ja se vähän haittaa työtä, mutta kaikkiaan tilanne on todella lupaava, hän luettelee.

Henttosen mainitsema loukkaantumisongelma ei varsinaisesti ole harvinainen, vaan se tuntuu vaivaavaan miltei jokaista seuraa syksynä kuin syksynä. Pitkäaikaiset vaivat toki helposti ärtyvät tahdin kiihtyessä. Niiden yli useimmiten päästään.

KTP:ssä kääntyy siinä mielessä jälleen uusi sivu, että joukkue on saanut päävalmentajakseen serbialais-itävaltalaisen Darko Mihajlovicin, joka luotsasi ansiokkaasti viime kaudella Korihait putoamisvaarasta aina ylemmän jatkosarjan kolmannelle sijalle saakka. Nyt hän pyrkii toteuttamaan tasonnousun myös KTP:ssä.

– Kovaa mennään koko ajan! Henttonen toteaa uudesta pelisysteemistä.

– Olemme pelanneet viisi harjoituspeliä, yhden pelkillä suomalaisilla pelaajilla. Kesän jälkeen ensimmäisissä näkyi tahmeutta, mutta peli kerrallaan olemme olleet koko ajan valmiimpia.

Joukkueen johtohahmoihin lukeutuva Henttonen mainitsee olevansa itse fyysisesti paremmassa kunnossa kuin kahdella edellisellä kaudella. Muihin kotimaisiin avainhahmoihin kentällä kuuluvat muiden muassa Miikka Marttinen, Tomi Lommi, Trey Niemi ja Tomas Pihlajamäki. Kunhan jokainen pelaaja rotaatiossa vain tietää roolinsa, se lupaa hyvää.

– On siinä harjoittelussa toki järkikin mukana. Jos näyttää siltä, että kokoonpano väsyy liikaa, niin kyllä se iisimpikin vaihde löytyy palautumista varten, mutta kyllä tässä ovat jo kaksi kuukautta olleet paikat koetuksella, Henttonen toteaa.

KTP:n sijoitukset kahdella viime kaudella sarjavaiheen jälkeen ovat olleet viides ja yhdeksäs. Taso on siis heitellyt, mutta tilanne osoittaa, että mahdollisuudet ovat korkeammalla kuin mitä viime kevät antoi ilmi. Tästä Henttonenkin on samaa mieltä.

– Jos vain saamme kentälle kaikki pelaajamme, niin sanoisin, että tässä lähdetään ylempää jatkosarjaa taas tavoittelemaan. Se on aivan varmasti realistinen ajatus. Sen jälkeen pelaaminenkin vapautuu ihan uudella tavalla, kun pudotuspelipaikka on varmistettu, ja se mahdollistaa uusia asioita.

KTP:n ehdottomaksi aseeksi hän mainitsee joukkuepuolustuksen. Sitä valmennusryhmä on teroittanut kauden alla.

– Meitä vastaan tulee olemaan vaikeaa hyökätä. Se on selvää.

KTP-Basket 24-25 pähkinänkuoressa

 
4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

27.3.2026 20:53 Korisliiga

Honka tasoitti pisteen voitolla puolivälierät Korihaita vastaan – Kataja nappasi jo toisen voiton korkeammin sijoittunutta Kauhajokea vastaan

Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.

26.3.2026 20:38 Korisliiga

Korisliiga-puolivälierät: Pyrintö antoi kovan vastuksen, mutta Vilpas onnistui kaivamaan toisen otteluvoiton

Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.

Näytä lisää vastaavia