

KTP johtaa sarjaa yhden voiton erolla, mutta Karhu voi keskiviikkona nousta tasoihin ja mennä keskinäisten pelien voitoilla ohi.
Kauhajoella läpi ottelun johtaneesta Karhusta Jermont Horton heitti kauden ennätyspisteensä 31 ja Gregory Mangano 17. Karhulta puuttui taas Antti Kanervo, mutta Devonne Giles palasi kuukauden tauolta. Namikasta pääsi kaksinumeroisiin pisteisiin vain Ryan Wright 21:llä.
– Ensimmäinen vartti oli meille helppo, mutta ei enää seuraava vartti. Pelin tärkeys näkyi varsinkin viimeisellä neljänneksellä. Veimme sen 27-9 ja säilytimme mahdollisuutemme runkosarjan voittoon, totesi Karhun valmentaja Sami Toiviainen.
Lisätietoja: Ottelutilastot & kommentit
KTP:lle voitto Kisahallista
Helsingissä KTP johti Seagullsia vastaan pitkään, mutta torkahti kolmannen jakson lopulla sen verran, että isännät pitivät johtoa päätösjakson alkuminuuteille asti.
Brandon Jefferson pussitti KTP:lle 26 pistettä ja Kenneth Simms 20. Myös Seagullsin tehomies Melsahn Basabe teki 20 ja Justin Stommes 17 pistettä.
Lisätietoja: Ottelutilastot & kommentit
Kataja korkeintaan kakkonen
Joensuun Kataja haki Lapualta Korikobrista voiton 92-80 (52-36).
Katajallakin oli lauantaihin asti pieni mahdollisuus runkosarjan voittoon, mutta KTP:n ja Karhun voittojen myötä se voi päästää enää korkeintaan kakkoseksi.
Kataja hallitsi peliä, mutta Korikobrat kärkkyi neljä minuuttia ennen loppua kahden pisteen päässä. Kataja vei tuon jälkeen loppuhetket 10-0.
Teemu Rannikko heitti Katajalle jo ensimmäisellä puoliskolla kuusi kolmosta ja teki yhteensä 25 pistettä. Takamiespari Robert Arnold pisti lopulta vielä paremmaksi 30 pisteellä. Isännistä Chris Braswell päätyi 25:een ja Austen Rowland 20 pisteeseen.
Lisätietoja: Ottelutilastot & kommentit
Honka päätti kautensa voittoon
Kouvot menetti mahdollisuutensa runkosarjan nelossijaan ja kotietuun, kun Tapiolan Honka päätti kautensa 78-74 (31-33) -voitolla. Tuo oli liigan jumboksi jääneen Hongan ensimmäinen kotivoitto kolmeen kuukauteen.
Ronnie Clark heitti Hongalle 24 pistettä ja Ike Udanoh 21. Kouvoista Andre Williamson nosti 17 ja Ilari Seppälä 12 pistettä.
Lisätietoja: Ottelutilastot & kommentit
