KTP jäädytti Poundsin pelipaidan, kunnioitti myös toista seuraikonia Hiltusta

12.10.2012 20:50 Kotkassa tehtiin perjantaina suomalaista koripallohistoriaa, kun KTP-legendan ja moninkertaisen Suomen mestarin Larry Poundsin pelipaita ja pelinumero 14 jäädytettiin. Poundsin pelipaidan viereen Kotkan Steveco Areenalla nostettiin toisen KTP-ikonin, vuosikymmenien ajan seuran priimusmoottorina toimineen Erkki Hiltusen valmentajapaita.

KTP kunnioitti perjantaina seuraikoneitaan Larry Poundsia (kuvassa) ja Erkki Hiltusta.

SM-sarjalegendoihin kuuluvan, moninkertaisen Suomen mestarin ja korikuningas Poundsin pelinumero 14 on KTP:n seurahistorian ensimmäinen jäädytetty pelinumero.

Vierelleen Poundsin pelipaita sai Steveco Areenan seinälle KTP:n pitkäaikaisen priimusmoottorin ja valmentajan Erkki Hiltusen valmentajapaidan. Kuvat: SKL-arkisto & Kai Kilappa.

  

Poundsin pelinumero on ensimmäinen kautta aikain, jonka KTP on jäädyttänyt.

Ensimmäisen ottelunsa KTP:n paidassa 17.10.1976 pelannut, pelaajauransa lopullisesti vuonna 1997 päättänyt 203-senttinen Larry Pounds kuuluu Suomen koripallon pääsarjan kaikkien aikojen legendoihin.

Pounds pelasi SM-sarjaa 14 kauden verran heittäen 387 runkosarjaottelussaan huimat 10 296 pistettä, joka oikeuttaa kaikkien aikojen taulukossa kolmossijaan. Tukijalkaliikkeistään ja millintarkasta hyppyheitostaan tunnettu Pounds vei nimiinsä SM-sarjan korintekijätilaston viidesti, vuosina 1977, 1985, 1986, 1987 ja 1989. Lisäksi hän repi myös uskomattomat 3667 levypalloa, jolla hän sijoittuu SM-sarjahistorian levypallotaulukon neljänneksi.

SM-pudotuspeleissä Pounds ehti pelata 96 ottelua, joissa hän heitti 2458 pistettä ja kaapi 900 levypalloa. Poundsin piste- ja levypallolukemat oikeuttavat kaikkien aikojen pudotuspelien kärkisijaan.

Suomen kansalaisuuden jo pelaajaurallaan saanut Pounds johti KTP:n neljään Suomen mestaruuteen vuosina 1988, 1991, 1993 ja 1994, jonka lisäksi hän on aktiiviuransa jälkeen valmentanut niin KTP:n miehiä kuin Peli-Karhujen naisiakin.

Poundsin lisäksi Karhuvuoren urheilutalona aiemmin tunnetun Kotkan Steveco Areenan seinälle laitettiin toisen KTP-legenda Erkki Hiltusen valmentajapaita. Seuran nokkamiehenä ja priimusmoottorina vuosikymmenien ajan toiminut Hiltunen, 85, valmensi KTP:ta pääsarjassa 1957-66, 1970 sekä 1974-77. Vuonna 1950 Pajulahdessa valmentajakurssin suorittanut Hiltunen aloitti KTP:n valmennuksen vuonna 1953 nostaen kaikkien aikojen voitokkaimman pääsarjaseuran SM-sarjaan vuonna 1957.

Hiltunen piiskasi KTP:n 284 runkosarjaottelussaan 179 voittoon sekä kymmenessä playoff-ottelussa neljään voittoon. KTP saavutti Hiltusen alaisuudessa ensimmäisen Suomen mestaruutensa 1958, joka oli samalla pääsarjahistorian ensimmäinen Helsingin ulkopuolelle mennyt mestaruus. Hiltunen on saavuttanut myös lukuisia Suomen juniorimestaruuksia.

Vuonna 2001 Koripalloliiton kunniajäseneksi nimetty Hiltunen tunnetaan myös SM-erotuomarina. Hiltunen tuomitsi vuodesta 1952 alkaen 73 pääsarjaottelua, jonka lisäksi toimi erotuomarina maaottelutasolla.

Kuriositeettina mainittakoon, että koripalloinnokkuudestaan tunnettu Hiltunen vastasi Helsingissä vuonna 1952 pelatuissa olympialaisten koripallo-otteluissa tulostaulun toiminnasta. 

Henkilöt

 
1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

28.4.2026 20:44 Korisliiga

Korisliigan jymy-yllätys: Kataja finaaliin seitsemänneltä sijalta, vastustajaksi jatkosarjavoittaja Vilpas!

Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

21.4.2026 20:47 Korisliiga

Molemmat välierät tasoissa – Tahvanainen 26 pistettä, Harmon hillittömät 47!

Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.

18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

Näytä lisää vastaavia