KTP kapsahti Kauhajoella

12.12.2007 Korisliigassa viimeisenä majaileva Kauhajoen Karhu otti kauden neljännen kotivoittonsa, kun KTP kapsahti Kauhajoella 104-90 (45-42) -tuloksella. Voitosta ja kauden piste-ennätyksestään huolimatta Karhu ei noussut sarjataulukon viimeiseltä sijalta.

Peli alkoi kääntyä kotijoukkueelle kolmannella jaksolla, jonka se voitti 26-18. Viimeisellä neljänneksellä KTP ei päässyt enää kahdeksaa pistettä lähemmäs. 

Joukkueet heittivät pelitilanneheitot melko tasaisesti, mutta Karhu pääsi nakkelemaan vapaaheitoilla 16 pistettä KTP:tä enemmän. 

Kotivoiton ratkaisi Karhun yhdysvaltalaistrio, kun Mario Porter heitti 25 pistettä, Darryl Hudson 22 ja Cedric McGowan 21 pistettä. 

KTP:ltä löytyi kuusi kaksinumeroiset pisteet heittänyttä peluria, joista tehokkaimpia olivat Jermaine Spivey 19:llä ja Pasi Heinonen 16 pisteellä. Spiveyn palattua Yhdysvaltain matkaltaan poistui häntä tuurannut James Wright kotkalaiskokoonpanosta. 

Lahdessa niukasti pisteitä 

Lahdessa puolustettiin hyvin ja heitettiin huonosti, kun Namika Lahti otti vähäkorisessa pelissä voiton Uudenkaupungin Korihaista 64-56 (25-21) -tuloksella. 

Tasainen peli kääntyi kotijoukkueelle vasta viime minuuteilla, kun vielä neljä minuuttia ennen loppua edettiin 53-52 -tilanteessa. Siitä Namika nykäisi runsaassa minuutissa 59-52 -lukemiin ja Korihait jäi lopullisesti. 

Joukkueiden kaukoheittopeli ontui pahasti, kun kolmoskaaren takaa syntyi molemmille vain yksi kori, vaikka Namika Lahti heitti sieltä 14 ja Korihait 17 kertaa. 

Ville Mäkäläinen ja Pierre Jallow heittivät Namikalle 17 pistettä mieheen. 

Korihaista Glenn Stokes teki 18 ja loppukaudeksi sopimuksen saanut Darius Glover 13 pistettä. 

Katajalle voitto Karkkilasta 

Joensuun Kataja kohenteli asemiaan liigan tasaisessa keskikastissa haettuaan vierasvoiton Karkkilasta 70-80 (35-42) -lukemin. 

Kataja vei peliä lähes alusta asti ja karkasi viimeisen neljänneksen alussa jo 18 pisteen johtoon. Team Componentan loppukiri kantoi toiseksi viimeisellä minuutilla neljän pisteen päähän, kunnes Katajan uusi vahvistus Martti Kuisma heitti vieraille ratkaisevan korin. 

Vuonna 1995 vuoden koripalloilijaksi valittu Kuisma aloitti Katajassa 13 pisteen teholla. Louis Hinnant heitti 24 ja Andre Foreman 15 pistettä. 

Componentan korinteko keskittyi Nick Walleryn (21), Jussi Eskolan (17) ja Jarno Nissisen (17) käsiin. 

(STT) 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

14.2.2026 20:14 Korisliiga

Täydellä ylemmän jatkosarjan kierroksella juhlivat Korihait, Kauhajoki ja Vilpas – alemmassa Kataja palasi voittokantaan kolmen tappion putken jälkeen

Kauhajoen tuorein vahvistus Skyler Flatten antoi vahvan taidonnäytteen 26 pisteellä ja seitsemällä levypallolla sekä upottamalla Seagullsin summerin soidessa kilometrikolmosella.

Näytä lisää vastaavia