KTP kiinnitti amerikkalaislaiturin

22.7.2010 Korisliigan KTP on kiinnittänyt ensi kauden joukkueeseensa 198-senttisen amerikkalaislaituri Bryan McCulloughin. McCullough on KTP:n toinen amerikkalaiskiinnitys aiemmin vahvistetun Jerald Fieldsin jälkeen.

Tänään 27-vuotissyntymäpäiväänsä juhliva 198-senttinen McCullough pelasi keväällä Romanian liigan Craiovassa 15 ottelua 34,6 minuutin ja 16,1 pisteen keskiarvoilla.

- Tulossa on monitoimimies, joka osaa hyökätä ja puolustaa ja heittääkin, kuvailee uutta vahvistusta KTP-Basketin puheenjohtaja Jyrki Lindström.

KTP:n päävalmentaja Ray Ailus havitteli Joensuun Katajaa valmentaessaan McCulloughia Joensuuhun, mutta amerikkalainen suuntasikin unkarilaiseen Lami-Véd Körmendiin - jonka riveissä tämä pelasi harjoitusottelussa juuri Katajaa vastaan.

- McCullough on hyvä 1-1-tilanteissa ja hänellä on hyvä kolmen pisteen heitto. Lisäksi hänellä on hyvät pallonkäsittelytaidot, mikä on iloinen juttu meille, sillä sillä osastolla meiltä ehkä puuttui leveyttä viime kaudelta, Ailus kertoo.

- Hän on kontaktien mukaan myös kentän ulkopuolellakin fiksu kaveri. Ego ei kuulemma ole liian suuri.

Kaudella 2006-07 romanialaisen BC Muresin riveissä pelannut McCullough oli Romanian liigan paras korintekijä 24,5 pisteen keskiarvolla. Hän on myös Romanian liigan moninkertainen tähdistöpelaaja.

- Romanian liiga on vähän Korisliigaa heikkotasoisempi, mutta uskon, että McCulloughista on meille paljon iloa, Ailus arvioi.

McCulloughin lisäksi KTP:ssa pelaa tulevalla kaudella Jerald Fields, Clifton Jones, Mikael Holme, Ville-Pertti Lind, Jussi Eskola, Milos Dobras ja Juho Lehtoranta.

 
16.5.2026 19:13 Korisliiga

Korisliiga-finaalit saavat huikean loppuhuipennuksen: Kataja venytti sarjan seitsemänteen peliin!

Kataja Basket otti välttämättömän voiton kotikentällään ja tasoitti finaalit 3–3:een.

14.5.2026 20:32 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Vilppaan kolmas voitto putkeen – Kataja selkä seinää vasten!

Salon Vilpas on noussut miesten Korisliiga-finaaleissa 0–2-tappioasemasta 3–2-johtoon.

12.5.2026 20:34 Korisliiga

Vilpas kesti Joensuun paineet – finaalisarja tasan 2–2

Salon Vilpas otti vierasvoiton ja tasoitti finaalit Kataja Basketia vastaan. Seuraavat ottelut torstaina 14. toukokuuta Salossa ja lauantaina 16. toukokuuta jälleen Joensuussa.

9.5.2026 20:09 Korisliiga

Vilpas laittoi kovasanaisen vastalauseen Katajan rynnistykselle kohti mestaruutta – kavensi finaalit 2–1:een

Salon Vilpas otti tämän kevään Korisliiga-finaalien ensimmäisen voittonsa lähes 40 pisteen marginaalilla ja päätösjakson tukahduttavalla puolustustyöllä.

8.5.2026 10:15 Korisliiga

Korisliiga jatkuu Ruudussa – uusi monivuotinen sopimus

Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.

5.5.2026 20:38 Korisliiga

Kataja ei taipunut kotonaankaan – Korisliiga-finaalit 2–0-tilanteessa

Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.

2.5.2026 21:21 Korisliiga

Kataja rynnisti finaalien avausvoittoon – Vilppaan kotietu mennyttä

Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.

1.5.2026 20:01 Korisliiga

Korihaille pronssia – Seagulls kaatui 20 pisteellä

Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.

30.4.2026 15:52 NCAA

Oliver Kandén NCAA-liigan Pepperdineen

Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.

30.4.2026 14:30 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Järkähtämätön sarjavoittaja kohtaa vaikeuksista voittoihin nousseen sensaatiohaastajan!

Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.

Näytä lisää vastaavia