2.3.2010 Kotkalaisen KTP-Basketin kohdatessa Korisliigassa keskiviikkona Tampereen Pyynikillä Pyrinnön on kyseessä KTP:n 1700:s ottelu pääsarjatasoilla. Yksikään toinen suomalaisseura ei ole yltänyt koripalloilussa vastaavaan ottelumäärään.

KTP-Basketia nykyisin edustava Pasi Heinonen (kuvassa) on esiintynyt KTP:n 1699 pääsarjaottelusta 435:ssä. KTP-edustuksien kärjessä ovat seuraikonit Jarkko Tuomala, Pertti Marttila ja Jyrki Kutvonen. Kuva: Kai Kilappa.
Vuosien saatossa kaikkiaan kahdeksan seuraa on pelannut vähintään 1000 pääsarjaottelua. KTP:n lisäksi tässä kunniataulukossa ovat Torpan Pojat (1554), Pyrintö (1307), Pantterit (1294), Helsingin NMKY (1204), UU-Korihait (1073), Namika Lahti (1031) ja Turun NMKY (1000).
KTP nousi ensimmäisen kerran SM-tasolle 1957 ja sillä on menossa nyt 53:s sarjakausi pääsarjassa. Yhtäjaksoisesti KTP on ollut kamppailemassa Suomen mestaruudesta vuodesta 1979 lähtien – pidempään kuin yksikään toinen nykyisistä joukkueista.
KTP on voittanut otteluistaan 969 eli sen voittosuhde SM-tasolla on 57,0 %. Kotkalaisseura on vähintään tuhat ottelua pelanneista seuroista toiseksi paras, sillä ykkösenä voittosuhteessa näistä seuroista on ToPo voittoprosentillaan 61,0.
Kautta aikain eniten pääsarjaotteluita ovat KTP-paidassa pelanneet, jo uransa päättäneet, Jarkko Tuomala, Pertti Marttila ja Jyrki Kutvonen. Tuomala puki KTP-paidan ylleen kaikkiaan 733 kertaa (623 runkosarjaottelua+110 pudotuspeliä), kun Marttilan uran ottelumääräksi kohosi 669 (565+104) ja Kutvosen 572 (470+102) peliin.
Nykyisestä KTP:n joukkueesta Pasi Heinonen on esiintynyt seuran paidassa SM-tasolla useimmin. Heinosella on KTP-otteluita koossa 435 (377+58).
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.