28.11.2008 KTP-Basket otti Korisliigassa perjantaina kuudennen peräkkäisen voittonsa pitkän kaavan kautta, kun Forssan Koripojat piinasi KTP:tä Kotkassa jatkoajalle asti. Kotivoitto merkittiin lopulta pistein 91-85 (76-76, 37-36).
KTP johti kahta ensimmäistä neljännestä, mutta FoKoPo käänsi otteen kolmannella jaksolla noustuaan parhaimmillaan 12 pisteen johtoon. Neljännen jakson viimeinen minuutti alkoi viiden pisteen forssalaisjohdossa, mutta KTP venyi jatkoajalle, jossa se ratkaisi voittonsa.
- Loppuratkaisuissa pallo pomppi meille, mutta pelillisesti olimme parhaimmillamme levypalloissa, joita veimme hyökkäyspäässä 21. Levypallot olivat nyt iso vahvuutemme etenkin, kun FoKoPo on sarjan parhaita levyrijoukkueita. Lisäksi Damon Williams oli etenkin lopussa pysäyttämätön, tiivisti voitonavaimet KTP:n valmentaja Miikka Sopanen.
Damon Williams heitti KTP:lle komeat 33 pistettä. Steve Smith keräsi 22 pistettä ja Durell Vinson 13.
FoKoPon tehoparin muodostivat Ray Cunningham 25:llä ja Charles Thomas 21 pisteellä.
Korisliigaa johtava Namika Lahti jatkoi helposti tappiottomia kotipelejään otettuaan 75-66 (41-25) -voiton Espoon Hongasta.
Neljännen peräkkäisen voittonsa ottanut Namika Lahti hallitsi peliä alusta loppuun ja venytti johtonsa viimeisen neljänneksen alussa jo 23 pisteeseen. Honka pääsi lopussa vain kaunistelemaan tappiolukemiaan.
Ray Nixon heitti kotijoukkueelle 20 pistettä ja Bilal Abdullah sekä Ville Vesala 13.
Ilman selkävaivaista Jukka Matista ja kantapäävammaa potevaa Monte Cummingsia pelanneesta Hongasta Antto Nikkarinen heitti piste-ennätyksensä 13. Akeem Scott pääsi samaan lukemaan ja Ben Perkins 12:een.
LrNMKY yllätti kotipelissään Kouvot 94-91 (53-47) -tuloksella.
LrNMKY piti alusta loppuun johtoa, joka kasvoi suurimmillaan kolmannella jaksolla 15 pisteeseen. Kouvot nousi 13 sekuntia ennen loppua vain pisteen päähän, mutta Chanan Colman sinetöi vapaaheitoilla kotivoiton.
Vuosina 2005 ja 2006 SM-kultaa LrNMKY:ssä voittanut tanskalaistakamies Colman teki vahvan paluun Lappeenrantaan 21 pisteen ja 11 levypallon teholla. HL. Coleman teki voittajille 23 ja Demetrius Brown 22 pistettä.
Kouvoista Brian Swift keräsi 22 pistettä, Tuomas Iisalo 18 ja Ronny LeMelle 17.
(STT)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.