16.8.2006 Korisliigan kotkalaisjoukkue KTP-Basket on hankkinut korin alle kaipaamaansa kokoa. Joukkue on solminut ensi kauden kattavan sopimuksen amerikkalaissentteri Jerald Fieldsin kanssa. Suomeen 201-senttinen Fields siirtyy Espanjasta.
Jerald Fields, 24, on pelannut kaksi viime kautta Espanjan LEB2-sarjassa, joka on maan kolmanneksi korkein taso. Ciudad La Lagunan joukkueessa, Kanarian saarilla, pelannut Fields kirjautti menneellä kaudella tilastokeskiarvoikseen 9,7 pistettä, 6,6 levypalloa, 1,7 riistoa ja 1,0 torjuntaa. Vuotta aiemmin lukemat olivat samaisessa joukkueessa 13,4/7,2/2,1/1,5.
Yliopistovuodet Fields vietti East Tennesee Staten joukkueessa, jossa hän oli neljä vuotta joukkueensa kantavana voimana sentterin tontilla. Kahtena viimeisenä yliopistokautenaan Fields johdatti yhdessä Kotkassa ja Karkkilassa vierailleen Zakee Wadoodin kanssa opinahjonsa konferenssin mestariksi. Viimeisenä yliopistovuotenaan Fields tilastoi 13,3 pistettä ja 6,5 levypalloa ottelua kohden.
KTP:n valmentaja Ray Ailus piti eritoten Fieldsin fyysisyydestä.
– Jerald tuo tarvittavaa voimaa meidän korinaluspeliin. Hänellä on isoksi mieheksi hyvä tekniikka ja pehmeä kosketus palloon, kommentoi Ailus uutta sentteriään.
KTP:llä ennestään pelaajasopimukset Milos Dopraksen, Jouni Ehon, Andre Foremanin, Pasi Heinosen, Toni Ilmosen, Mikko-Petteri Järvisen, Ville Strengin, Jan-Micheal Thomasin ja Jari Vekkilän kanssa.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.