27.10.2023 20:48 KTP-Basket ja Kobrat kartuttivat sarjapistetilejään.

Vili Nyman johti KTP:n kotivoittoon. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
KTP-Basketin ja Lahti Basketballin välinen kohtaaminen Kotkassa äityi tiukaksi kamppailuksi. Johtoasema vaihteli puolelta toiselle läpi ottelun, mutta lopulta pelin ratkaisi KTP:n Roydell Brownin riistosta syntynyt Vincent Golson Jr:n tekemä kori. Voitto merkittiin kotijoukkueelle luvuin 104–103.
Pelin kovimmat pistemiehet olivat kummassakin joukkueessa suomalaisedustajistoa. KTP:n ahkerin ratkaisija oli Vili Nyman 25 pisteellä ja viidellä levypallolla.
– Tämä oli vauhdikas peli. Mielestäni ensimmäinen puoliaika oli meiltä heikoin kolmeen vuoteen. Ei se toinen puoliaikakaan kovin hyvä ollut, mutta sen verran paransimme, että saimme voiton. Nyt pitää kyllä katsoa videoita, koska niin paljon teimme karmeita virheitä, kommentoi Nyman.
Lahden puolella loisti jälleen kerran loistavaa kautta pelaava Erik Sajantila. Hänelle merkittiin 33 pistettä ja viisi levypalloa.
Lapualla juhlittiin niin ikään kotivoittoa, kun Kobrat kesytti Korihait luvuin 78–73.
Voittajajoukkueen paras pistemies oli Taz Sherman 15 pisteellä, seitsemällä koriin johtavalla syötöllä ja kolmella riistolla. Korihaiden puolella joukosta erottui Javion Ogunyemi 18 pisteellä ja 12 levypallolla.
Kobrien päävalmentaja Ville Turja kommentoi otteluvoittoa Ruudun haastattelussa:
– Eroa ei joukkueiden välillä hirveästi ollut, paitsi ensimmäisellä puoliajalla levypallojen osalta. Korihait pysyi mukana sillä ja nopeilla hyökkäyksillään. Toisella puoliajalla saimme kuitenkin pakotettua heidät viisi vastaan viisi -hyökkäykseen.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.