16.1.2022 22:07 Awak Kuier oli kahdesti pelihommissa viikolla ja tilastoi kovat tehot Ragusan napatessa kaksi voittoa. Annika Holopainen iski tauluun kovan tupla-tuplan Ranskassa, Elina Koskimies oli tehokkaana Saksassa ja Veera Pirttinen oli isossa roolissa tärkeässä voitossa Slovakiassa.
Awak Kuier ja Elina Koskimies olivat kovassa vireessä. (Kuva: Ville Vuorinen)
Viikon ensimmäisessä ottelussa Ragusa peittosi Moncalierin 76-54 (41-36) Kuierin tilastoidessa 23 pistettä, kahdeksan levypalloa, kaksi syöttöä, kolme riistoa ja kaksi torjuntaa.
Ottelutilastot
Viikon toisessa ottelussa Kuier merkkautti kovan 15 pisteen ja 16 levypallon tupla-tuplan Ragusan voittaessa Costa Masnagan 80-62 (38-36). Kuierille merkittiin lisäksi kaksi syöttöä, kolme riistoa ja kolme torjuntaa. Ragusa on sarjassa kolmantena.
Ottelutilastot
Slovakian liigassa Veera Pirttisen Piestanske Cajky pääsi juhlimaan hienoa voittoa kaataessaan tappioitta kauden aloittaneen Ruzomberokin vieraskentällä 58-54 (29-27). Pirttinen upotti ratkaisevan korin, jolla Cajky siirtyi johtoon 1,5 minuuttia ennen loppua ja sinetöi vielä voiton katkaistessaan viime sekunneilla Ruzomberokin syötön. Cajky on sarjassa toisena.
- Kova voitto sarjakärjestä vieraissa. Huonojen hetkienkin aikana pysyimme joukkueena, joka mielestäni oli voiton avain pelissä. Tämä oli tärkeä voitto loppukautta ja ylempää jatkolohkoa ajatellen, Pirttinen mietti ottelun jälkeen.
Ottelutilastot
Saksan Bundesliigassa Elina Koskimiehen ja Anissa Poundsin Angels Nördlingen joutui taipumaan Veilchen BG74:lle jatkoajan jälkeen niukasti 85-87 (79-79, 44-39). Poundsilla oli mahdollisuus heittää Angels voittoon varsinaisen peliajan viimeisellä sekunnilla, mutta heitto meni ohi. Sitä ennen Koskimies oli nostanut Angelsin kahdella kolmen pisteen heitollaan takaa-ajoasemasta johtoon ennen kuin Veilchen nousi tasoihin.
Koskimies oli 23 pisteellään ottelun pistetykki ja hän tilastoi myös seitsemän levypalloa, kolme syöttöä ja kolme riistoa. Pounds komppasi 15 pisteellä, kahdella levypallolla, kahdella syötöllä ja kolmella riistolla.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja.
Sofia Pelanderin Herner TC taipui niukasti Lions Hallen vieraana 54-57 (22-33). Vahvan avauspuoliskon jälkeen HTC menetti otteen kolmannella neljänneksellä häviten sen 9-21. Herne johti vielä viimeisellä minuutilla, mutta kotijoukkue kiri lopussa ohi. Pelander oli joukkueensa parhaimmistoa 11 pisteen, viiden levypallon ja riiston tilastoilla.
Ottelusta ei ole saatavilla tarkempia tilastoja
Annika Holopainen merkkautti kovan 25 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan Montbrisonin voittaessa Calaisin 98-82. Holopainen antoi lisäksi neljä syöttöä ja riisti kertaalleen.
Ottelutilastot
Anniina Äijänen pääsi Trevison kanssa lähelle nousua Italian Serie A1:een, mutta jatkoaikatappio vesitti nousuhaaveet. Kokonaisuudessaan sekä Äijäsen että Trevison kausi oli vahvasti plusmerkkinen.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaisvuoteen mahtui ylä- ja alamäkiä. Hän uskoo debyyttikauden oppien kantavan tulevaisuudessa.
Roosa Lehtoranta, 28, on tehnyt jatkosopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Saarlouis Royalsin kanssa. Päättyneellä kaudella Royals voitti Saksan cupin ja eteni sarjassa finaaleihin saakka.
Susiladiesin tähtipelaaja Awak Kuier siirtyy Italiasta Euroopan huippuseura Galatasaray Çağdaş Faktoringiin Turkkiin. Sopimus on mallia 1+1 ja kattaa ainakin kauden 2025–26.
Helmi Tulosen, 26, kausi Italian Serie A1:ssä päättyi ikävästi putoamiseen. Henkilökohtaisella tasolla Tulonen pelasi kuitenkin jälleen hyvän kauden.
Roosa Lehtorannan ja Saarlouis Royalsin hieno kausi Saksan Bundesliigassa tuli päätökseen, kun joukkue hävisi finaaleissa Kelternille. Kokonaisuudessaan kausi oli kuitenkin positiivinen finaalitappiosta huolimatta.
Lotta-Maj Lahtisella oli monivaiheinen kausi, joka alkoi Belgiassa ja päättyi Espanjassa. Kokonaisuudessaan Lahtinen näkee ottaneensa pelaajana taas askeleita eteenpäin.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Final Four -vaiheeseen asti UCLA:n riveissä päättyneellä NCAA-kaudella yltänyt Elina Aarnisalo, 19, vaihtaa yliopistoaan ensi kaudeksi. Tapiolan Hongan kasvatti on sitoutunut ensi kaudeksi North Carolinan yliopistoon.
Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA putosivat leikistä pois juuri ennen finaalia, kun UCLA hävisi Final Four -ottelussa UConnille 85-51.