Kumpulainen ja Gaines Korihaiden viimeiset lenkit

17.9.2007 Korisliigassa pelaava Uudenkaupungin Korihait on viimeistellyt tulevan kauden kokoonpanonsa vuoden mittaisilla sopimuksilla Jussi Kumpulaisen ja Marwan Gainesin kanssa. Kumpulaisen sopimus sisältää lisäksi option pelikaudesta 2008-09.

Jussi Kumpulainen on 31-vuotias, 204–senttinen ja 106–kiloinen sentteri, joka on pelannut urallaan 30 miesten maaottelua. 

Kumpulainen aloitti liigauransa kasvattajaseurassaan Kankaantaan Kisassa syksyllä 1995. Uuteenkaupunkiin ja Korihaihin Kumpulainen suuntasi ensimmäistä kertaa syksyllä 1996 pelaten Korihaissa aina kevääseen 1998 saakka. Sen jälkeen kutsui ammattilaisura Keski-Euroopassa. Kaudeksi 2004-05 Kumpulainen palasi takaisin Suomeen ja Lappeenrantaan, jossa tuloksena oli Suomen mestaruudet vuosina 2005 ja 2006. Kaiken lisäksi LrNMKY voitti vuonna 2005 Suomen cupin ja selvisi keväällä 2006 Euroopan Challenge cupissa neljän parhaan joukkoon.  

Viime kauden Kumpulainen pelasi helsinkiläisessä ToPossa keskiarvoinaan 8,4 pistettä ja 5,0 levypalloa. 

- Ammattilaisurani alkoi täällä 11 vuotta sitten ja tuntuu erittäin hyvältä palata tänne takaisin maailmalla vietettyjen vuosien jälkeen, kertoi Kumpulainen. 

Viime kaudella 198-senttinen ja 95-kiloinen Marwan Gaines pelasi Pussihukissa 24 ottelua 16,6 pisteen ja 9,6 levypallon keskiarvoilla ennen siirtymistään Itävaltaan. Gussing Knightsin riveissä Gaines kirjasi Itävallan liigassa tilastoihinsa 19,6 pistettä ja 8,9 levypalloa.

- Gaines on juuri sellainen pelaaja, jota joukkueemme tarvitsee. Hän on riittävän iso ja liikkuva, jonka lisäksi hän pystyy puolustamaan melkein ketä tahansa tässä liigassa, kehaisi uusimman vahvistuksen ominaisuuksia Korihaiden valmentaja Jyri Lehtonen. 

Gaines korvaa Korihait-miehistössä Demario Eddinsin, jonka reiden lähentäjälihakseen tuli repeämä.  

Korihailla on nyt pelaajasopimukset ensi kaudesta Kumpulaisen ja Gainesin lisäksi Jan-Axel Alangon, Ville Haapasalon, Pasi Kauhan, Niilo Lehtilän, Sad Niskasen, Daniel Nummen, James Reavesin, Bojan Sarcevicin, Kyle Shilohin ja Marko Vehniäisen kanssa. 

Lee Sr. Korihaiden valmennusryhmään  

Myös Korihaiden valmennusosasto on saanut vahvistusta, sillä seura on solminut valmentajasopimuksen Gerald Lee Seniorin, 56, kanssa. Lee Sr. tulee toimimaan Korihaiden liigajoukkueen valmennusryhmässä päävalmentaja Jyri Lehtosen aisaparina.  

Gerald Lee Sr. toimi Korihaiden päävalmentajana kausina 2002-04 nostaen seuran I divisioonasta Korisliigaan keväällä 2003. 

Gerald Lee Sr. pelasi mestaruussarjassa vuosina 1973-1997 yhteensä 571 runkosarjan ottelua sekä 69 pudotuspeliä edustaen HNMKY:tä, Uudenkaupungin Urheilijoita sekä Korihaita. Suomen mestaruuden Lee voitti pelaajana 1984 HNMKY:ssä ja 1990 Uudenkaupungin Urheilijoissa. Hän on edelleen 12 556 runkosarjapisteellään (keskiarvo 22,0) kaikkien aikojen tilaston kärkinimi.  Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
10.10.2018 21:07 Korisliiga

Pyrintö tulitti Ura Basketin nurin – KTP vei Kymenlaakson derbyn

Helsinki Seagulls aloitti kautensa vahvasti Korihaiden kustannuksella.

6.10.2018 11:13 Korisliiga

Korisliiga 2018-19 ennakko 1/3: Viime kauden finalistit ottavat varaslähdön kauteen – Ottelu sunnuntaina suorana Yle TV2:lla

Muutoksia kokenut Karhu Basket ja hyvin kasassa pysynyt Salon Vilpas hakevat jälleen paikkaa loppuotteluissa.

4.10.2018 14:59 Ajankohtainen

Kotimainen koriskausi vahvasti esillä Elisa Viihde Sportilla

Uutuutena katsottavissa on myös suomalaisia vilisevä Saksan Bundesliiga.

Rene Rougeau vei Karhu Basketin Korisliigan finaaleihin

Kauhajoen Karhu Basket selvitti ensimmäistä kertaa seurahistoriansa aikana tiensä Korisliigan finaaleihin, joukkueen kaadettua BC Nokian välierissä otteluvoitoin 4-1. Ratkaisevassa ottelussa Kauhajoen liikuntahallilla BC Nokia johti ottelua vielä päätösjakson puolivälin jälkeen, mutta Karhu Basket käänsi ottelun nimiinsä Rene Rougeaun viime hetken korilla numeroin 84-82 (34-42).

Karhu Basket venyi jatkoajan kautta 3-1 -johtoon

Kauhajoen Karhu Basket nousi voiton päähän Korisliigan finaaleista, joukkueen kairattua jatkoajan kautta tiensä voittoon perjantai-illan neljännessä välieräottelussa BC Nokiaa vastaan. Takamatkalta neljännelle jaksolle lähtenyt Karhu Basket voitti varsinaisen peliajan viimeisen neljänneksen yhdeksällä pisteellä ja venyi jatkoajan jälkeen 105-102 (42-46, 93-93) -vierasvoittoon.

Greg Gibsonin ja Kataja Basketin tiet eroavat

Joensuulaisjoukkuetta kaksi edelliskautta valmentanut amerikkalainen Greg Gibson suuntaa seuraavaksi ulkomaille.

Vilpas suorin 4-0 voitoin finaaleihin

Salon Vilpas suoritti tyylipuhtaan lakaisun, viikinkipurren selvittäessä tiensä Korisliigan finaaleihin 4-0 -voitoin ohi Helsinki Seagullsin. Torstai-illan ottelussa lokkipaidat hallitsivat tapahtumien kulkua avausjakson, mutta viimeiset kolme neljännestä menivät salolaismerkeissä, Vilppaan juostua lopulta 86-69 (33-29) -vierasvoittoon.

Tomi Kaminen KTP-Basketin päävalmentajaksi

Tomi Kaminen, 48, on KTP-Basketin uusi päävalmentaja. Seura kertoi 1+1 -vuotisesta sopimuksesta torstaina.

25.4.2018 22:22 Huippu- ja kilpaurheilu

Karhu Basket jatkoi kotivoittojen sarjaa

Karhu Basketin ja BC Nokian välinen välieräsarja jatkoi keskiviikkona tutulla kaavalla, joukkueiden ottaessa kolmannen kerran mittaa toisistaan. Kauhajoen liikuntahallin 1147-päinen kotiyleisö sai todistaa Karhu Basketin karatessa vierailijoilta päätösjaksolla, mesikämmenten venyessä lopulta kotivoittoon lukemin 78-72 (38-34). Karhu Basket johtaa ottelusarjaa voitoin 2-1.

Salon Vilpas voiton päähän finaalipaikasta

Salon Vilpas kaatoi tiistaina Helsinki Seagullsin jo kolmatta kertaa peräkkäin välieräsarjassa. Vilpas kaatoi helsinkiläisvieraat numeroin 79–71.

BC Nokia tasoitti välieräsarjan

Sunnuntai-illan välieräkamppailu pelattiin Nokian palloiluhallissa, jossa näätäpaitainen BC Nokia onnistui tasoittamaan välieräsarjan Kauhajoen Karhu Basketia vastaan. Tasaisen avauspuolikkaan jälkeen BC Nokia nousi kuskin paikalle kolmannella jaksolla, pysytellen loppuun asti kuskin paikalla matkalla 89-84 (38-37) -voittoon.

Vilpas venyi jatkoajan kautta 2-0 -johtoon

Salon Vilpas otti tuiki tärkeän vierasvoiton lauantai-iltana, joukkueen matkattua välieräsarjan toisessa ottelussa Helsinki Seagullsin vieraaksi Töölön Kisahalliin. Kisiksen parketilla tahtipuikkoa heilutti pitkään Seagulls, mutta jatkoajalle venynyt Vilpas otti kuskin paikan ylimääräisellä viisiminuuttisella ja karkasi 77-86 (35-35, 72-72) -vierasvoittoon.

Lapuan Kobrat liigakarsinnan voittoon – jatkaa Korisliigassa kaudella 2018/19

Lapuan Kobrat päihitti HBA-Märskyn suoraan kahdessa ottelussa kuluvan vuoden liigakarsinnoissa. Paikka ensi kauden Korisliigassa varmistui Kobrien perjantaisella 84–72-voitolla.

BC Nokia ja Karhu Basket vääntämään finaalipaikasta

Korisliigan toinen välieräsarja käynnistyy perjantai-iltana, kun runkosarjan kolmanteen sijaan päättänyt BC Nokia matkustaa sarjataulukon toisen sijan valloittaneen Karhu Basketin vieraaksi. Molemmat joukkueet selvittivät tiensä puolivälierien läpi suoraan kolmessa ottelussa ja ottelusarjasta onkin ennakoitavissa äärimmäisen tasainen.

Karhu Basket säilytti kotiedun

Kauhajoen Karhu Basket otti komealla tavalla välieräsarjan avausvoiton BC Nokiaa vastaan perjantai-iltana Kauhajoen liikuntahallilla. Jokaisen jakson nimiinsä vieneet mesikämmenet karkasivat lopulta 92-78 (39-31) -voittoon, kauhajokisten pitäessä täten tiukasti kiinni sarjasijoituksen tuomasta kotiedusta.

Timo Heinonen kaikkien aikojen ykkönen pudotuspeliotteluissa

Helsinki Seagullsin ja Kouvolan Kouvojen välisen puolivälieräsarjan ratkaisuottelussa tehtiin viime sunnuntaina liigahistoriaa. Lokkipaitojen laituri ja puolustuspelaamisen kulmakivi Timo Heinonen siirtyi nimittäin kaikkien aikojen listalla ykköseksi pelatuissa pudotuspeliotteluissa.

Vilppaalle ensimmäinen kiinnitys finaalipaikkaan

Salon Vilpas otti ensimmäisenä välieräjoukkueena askeleen kohti finaalipaikkaa, joukkueen aloittaessa välieräsarjan Helsinki Seagullsia vastaan torstai-iltana Salohallissa. Päätösjakson alkupuolella vielä tasoissa ollut ottelu kääntyi lopulta Vilppaan aavistuksen leveämmän materiaalin ansiosta isännille lukemin 78 -71 (37-38).

Seagulls haastaa Vilppaan taistelussa finaalipaikasta

Korisliigan välierät polkaistaan käyntiin torstaina, kun Salon Vilppaan ja Helsinki Seagullsin välinen ottelusarja saa alkunsa Salohallin täpötäysien lehtereiden edessä. Runkosarjan ykkösjoukkue Vilpas eteni 3-1 -otteluvoitoin finaaliin, kuten myös lokkipaitainen runkosarjan nelonen.

Näytä lisää vastaavia