10.8.2019 17:20 Pyrintö on solminut yksivuotisen sopimuksen 25-vuotiaan L.J. Rosen kanssa. 193-senttinen takamies pelasi ensimmäisen yliopistovuotensa Baylorin yliopistossa, josta Rose siirtyi seuraavana vuonna Houstonin yliopistoon.

Rose pelasi viimeisenä yliopistovuotenaan Brigham Young Cougars joukkueessa. Usean yliopiston kasvatti pelasi NBA G-liigaa Salt Lake City Starseissa kaudella 2017-18.
Viime kaudella Rose nähtiin Valga Maksin paidassa. Rose pelasi Viron ja Latvian yhdistettyä liigaa 31 minuutin keskiarvolla. Takamies teki 13,7 pistettä ja otti haltuunsa 6,8 levypalloa ottelua kohden.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.https://t.co/GUGvKXUgQB #korisliiga #pyrintö #aina
— Pyrintö Basketball (@TrePyrinto) August 10, 2019
Tällä hetkellä Rose pelaa Australiassa Gold Coast Rollers -joukkueessa. Tämän hetkisten tilastojen mukaan Rose on tehnyt 12 pistettä per peli. Takamies on myös pelannut 3,5 levypallon ja 6,6 syötön keskiarvolla.
- Meillä oli etsinnässä isokokoisempi takapelaaja, joka pystyy johtamaan peliä sekä tarvittaessa myös pelaamaan kakkospaikalla. L.J. tuo meille koon lisäksi pelinjohtajuutta ja tarvittaessa korintekovoimaa. Hänen monipuolinen hyökkäysvalikoima tulee auttamaan meitä varmasti. Tällä hetkellä L.J. pelaa Australiassa ja tulee Suomeen syyskuun alkupuolella, kommentoi Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa.
Rosen sopimuksen myötä Pyrinnöllä on sopimukset Ahmad Thomaksen, Petri Heinosen, Panu Peltokankaan, Benjamin Raymondin, Antero Lehdon, Justus Kilpisen, Lassi Kilpisen, Ville Haapojan ja Osku Heinosen kanssa.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaiset pelaajasopimukset Bojan Sarcevicin ja Jalen Jacksonin kanssa. Sarcevic jatkaa näin ollen loistokasta uraansa 21:lle Korisliiga-kaudelle. Jackson aloittaa syksyllä seitsemännen kautensa Korisliigassa ja kuudennen Korihaissa.
Pyrintö on tehnyt sopimuksen pelintekijänä pelaavan Jordan Masonin (190cm/23v) kanssa. Hän on edustanut kausina 22-24 Texas Statea, 24/25 Illinoisin yliopistoa (UIC) sekä viimeisellä kaudellaan 25-26 Templen yliopistoa tehoin 11,8p/3,1lp/4s.
Hallitseva Suomen mestari Salon Vilpas on solminut ensimmäisen sopimuksen ulkomaalaisosastolleen ja hän on 24-vuotias laitahyökkääjä Karl Chavis. 198-senttinen Chavis pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa BBC Nyonissa ja aloittaa toisen kauden ammattilaisena.
Korisliigan pronssimitalisti Uudenkaupungin Korihait on tehnyt vuoden mittaisen pelaajasopimuksen laiturin ja sentterin pelipaikkoja pelaavan yhdysvaltalaisen Garry Clarkin kanssa.
Korisliiga-kauteen valmistautuva Bisons Loimaa vahvisti kokoonpanoaan Suomen mestarilla ja Susijengi-kokemusta omaavalla Fiifi Aidoolla.
Toukokuussa seurahistorian toista Suomen mestaruutta juhlinut Salon Vilpas osallistuu tulevalla kaudella Mestarien liigan karsintoihin.
Viime vuosina mm. kaksi Slovakian mestaruutta voittanut ja Saksan Bundesliigaa pelannut Aatu Kivimäki, 186 cm ja 29 vuotta, palaa Suomeen ja Korisliigaan. Susijengin vahvuuteen kuuluva karkkilalaislähtöinen Kivimäki on solminut kolmivuotisen sopimuksen Korisliigan kestomenestyjä Karhu Basketin kanssa.
Viime kauden Pällijeff pelasi AC Oulu Basketin riveissä ja oli joukkueineen taistelemassa I divisioona A:n finaaleissa noususta Korisliigaan. Oulun lisäksi Pällijeff on pelannut HBA:n ja JBA:n paidassa. Sopimus on malliltaan 1+1-vuotinen.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjalisenssit pelikaudelle 2026–2027. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä. Keski-Suomi palaa liigakartalle, kun Kipinä Basket nähdään Korisliigassa tulevalla kaudella. Kaikkiaan koriksen pääsarjoissa nähdään tulevalla kaudella ennätykselliset 65 joukkuetta.
Tuore Suomen mestari Salon Vilpas on kiinnittänyt viime vuosina sarjan ehdottomiin kärkipelaajiin kuuluneen Mikael Aallon 1+1-mallisella sopimuksella.