21.8.2019 09:08 BC Nokian miesten Korisliiga-joukkue ja Ladarius Tabb, 26, ovat tehneet pelaajasopimuksen. 196-senttinen Tabb pelasi viime kaudella Iso-Britannian pääsarjan London Lionsissa.
Tabb valmistui vuonna 2016 Alabama A&M:n yliopistosta, jossa hän väänsi seniorikaudellaan keskimäärin 18,9 pistettä ja 6,9 levypalloa ottelua kohden. Ammattilaisura alkoi Luxemburgista, jossa hän viihtyi kaksi kautta Arantia Larachettessa.
Ensimmäisellä kaudellaan Tabb tehtaili 27,5 pistettä ja 14,1 levypalloa ottelua kohden, kun taas toisella kaudella syntyivät tilastot 27,1 pistettä ja 16,1 levypalloa per ottelu. Luxemburgissa hän rikkoi myös sarjan piste-ennätyksen pussittaen 50 pistettä yhdessä ottelussa.
Iso-Britannian pääsarjassa BBL:ssä Tabb kokosi Lontoon ylpeydessä tilastoikseen 16,3 pistettä ja 9,8 levypalloa ottelua kohden.
– Ladarius pystyy pelaamaan monia pelipaikkoja, joten hän sopii joukkueen aiempaan teemaan. Hänen paras ominaisuutensa on levypallopelaaminen. En ole nähnyt samanlaista halua levypallojen perään sitten Daniel Mullingsin, BC Nokian päävalmentaja Greg Gibson kommentoi seuran tiedotteessa.
Tabbin kanssa samassa joukkueessa viime kaudella Lontoossa pelasi Kervin Bristol, joka pelasi Kataja Basketissa Gibsonin alaisuudessa kaudella 2016-17.
– Hyökkäyksessä hän ei tarvitse palloa käsiinsä, jotta olisi tehokas. Hän pelaa isolla energialla, rakastaa puolustamista ja hänellä on erinomainen työmoraali.
BC Nokian ensi kauden joukkueeseen kuuluvat Tabbin lisäksi Kalin Fisher, Tyler Flack, Shawn Hopkins, Lassi Nikkarinen, Daniel Dolenc, Niko Mattila, Teemu Sulonen ja Antti Ahonen. Harjoitusringin täydentävät Hugo Boman, Peetu Piirtola ja Topias Mead. Valmennuksesta vastaa Greg Gibson, Tero Vasell ja Aleksi Koskinen.
Uudenkaupungin Korihait on tehnyt lokakuun loppuun asti kestävän sopimuksen takamies Ville Tahvanaisen kanssa. Viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelannut Tahvanainen tulee tekemään ensiesiintymisensä Korisliigassa.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.
Yhdysvaltalaislaituri Taye Donald on liittynyt Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueeseen.
13 kautta Korisliiga-kokemusta kerännyt laituri täydentää lokkipaitojen riviä.
Tapiolan Honka on lisännyt kokoonpanoonsa kaksi uutta pelaajaa.
Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen heittävän takamiehen Giannis Chatzinikolasin kanssa. Lisäksi seura on purkanut toisen ulkomaalaisvahvistuksen Justice Smithin sopimuksen.
Viime kaudella Viron-Latvian liigassa kovia pistemääriä tykitellyt Okko Järvi, 193 cm ja 29 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Unkarin pääsarjaan. Tapiolan Hongan kasvatteihin lukeutuvan Järven uusi työnantaja on viime kaudella Ilari Seppälää takalinjoillaan työllistänyt, paremmin KTE-Dunana tunnettu Kecskeméti.
Suomen Koripalloliitto on solminut yhteistyösopimuksen mainos- ja liikelahjamaailman tuntevan Mainoslahjaverkkokaupan kanssa. Lisäksi yhteistyö näyttäytyy vahvasti Koripalloliiton virallisessa verkkokaupassa BasketShop.fi:ssä.
Päävalmentaja Aapo Heinonen antaa jälleen kahdelle juniorilupaukselle tilaisuuden kokeilla siipiään miesten Korisliiga-kentillä.
Helsinki Seagulls on kiinnittänyt tulevan kauden kokoonpanoonsa 27-vuotiaan Christian Keelingin. 191-senttinen yhdysvaltalaistakapelaaja edusti päättyneellä kaudella Bulgarian pääsarjassa pelaavaa Spartak Plevenia.