Lahden pyörteet liikaa Kobrille – Seagulls vahvisti sarjajohtoaan

9.2.2021 20:15 Miesten Korisliigassa illan otteluvoitot menivät Lahti Basketballille ja Helsinki Seagullsille.

Lahti Basketball vieraili Lapualla ja jätti jälkensä. Isäntäjoukkue Kobrat taipui pisterikkaan mutta epätasaväkisen ottelun päätteeksi luvuin 90–109.

Erityisesti Kobrien vastikään Kuukauden Valopilkkuna palkittu pelinjohtaja Antto Nikkarinen kärsi kehnosta pelivireestä. Pisteitä kertyi 14, mutta osumatarkkuus pelitilanteissa jäi kokonaisuudessaan vain 38 prosenttiin. Koriin johtavia syöttöjä kertyi neljä, mutta myös menetykset nousivat samaan lukemaan. Vedossa tappion kärsineillä isännillä sen sijaan oli korinalusjyrä Nathaniel Grimes, joka osui 27 pistettä ja keräsi 18 levypalloa.

Voittajajoukkue Lahden kovin pistenikkari ottelussa oli laitahyökkääjä Brandon Myer, joka tilastoi niitä 24. Lisäksi hän nappasi kahdeksan levypalloa. Varmoja otteita esitteli myös Eemi Luukkonen, joka osui 12 pistettä 83 prosentin kokonaistarkkuudella.

– Aloitimme pelin hyvin. Emme antaneet vastustajan missään vaiheessa päästä mukaan. Se onnistui hyvällä puolustuksella, ja samalla heittommekin upposivat, kommentoi Luukkonen Ruudun haastattelussa.

Lahti on parhaillaan miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat kahdeksannella.

Ottelutilastot

Seagulls vahvisti sarjajohtoaan

Helsinki Seagulls nosti voittosaldonsa 17:ään ja on yhä Korisliigan kärjessä vain yhdellä tappiolla. Yhdeksännen sijan KTP-Basket ei onnistunut puolustamaan kotikenttäänsä vaan taipui 78–96.

Kovinta jälkeä parketilla tekivät Seagullsin Kendale McCullum ja Shawn Huff. McCullum keräsi tilastoikseen 23 pistettä, kahdeksan syöttöä ja viisi levypalloa. Huff puolestaan esitteli taitojaan 14 pisteen ja 13 levypallon edestä.

KTP:n kovin pistemies oli Braxton Huggins, joka sai niitä aikaan 21 ja kaappasi lisäksi seitsemän levypalloa. Aisapari Gregory Mangano lisäsi tilastoihin 17 pistettä ja yhdeksän levypalloa.

Ottelutilastot

 
14.11.2025 21:17 Korisliiga

Kokko ja Keeler Bisonsin tehokaksikko – KTP kaatoi Kouvot 27:llä

Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.

12.11.2025 14:20 Pääjuttu

Jyri Lehtonen HBA:n poikien edustusjoukkueen päävalmentajaksi

Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.

12.11.2025 14:03 Korisliiga

Seagullsin Kahron Ross kertoo erityisestä suhteestaan Suomeen ja Korisliigaan – ”Olen pikkukaupungin kasvatti, joten eniten sopeutumista on vaatinut muutto Nokialta Helsinkiin”

Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.

8.11.2025 21:24 Korisliiga

Henrit johtivat Katajan vihdoin kauden toiseen voittoon – Lahdelta näyttävä esitys vierasmatkalla

Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.

7.11.2025 21:32 Korisliiga

Honka nappasi vierasvoiton Seagullsista ja nousi ottelun päähän sarjan kärkipaikasta – myös Lapualla kärsittiin kotitappio

Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.

6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

4.11.2025 10:24 Korisliiga

Andre Gustavson palaa Karhu Basketiin

Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.

1.11.2025 19:48 Korisliiga

Keeler dominoi korin alla – Katajan Kantonen pisti tuulemaan, mutta Bisons oli silti vahvempi

Dean Keeler johti Bisons Loimaan työtä lukuisilla hyökkäyslevypalloilla ja täydellisyyttä hipovalla kahden pisteen osumaprosentilla. Kataja Basketin Henri Kantonen puolestaan pyssytti loistavasti niin läheltä kuin kaukaakin, mutta se ei riittänyt voittoon.

Näytä lisää vastaavia