Lahti Basketball jatkosopimukseen Aleksanteri Aholan kanssa

10.6.2019 09:27 Viime kaudella Divari A:n voittanut ja paikan Korisliigaan lunastanut lahtelaisseura teki Aholan kanssa kaksivuotisen jatkosopimuksen.

(Kuva: Ville Vuorinen)

24-vuotias takamies oli viime kaudella yksi joukkueensa avainpelaajista viimeistellen 10,6 pistettä, 4,4 levypalloa ja 3,3 syöttöä ottelua kohden. 

- Erittäin ilonen ja tyytyväinen sopimuksesta. Vihdoin mahdollisuus pelata Korisliigaa ja vielä kotikaupungissa, sekä hyvin toimivassa organisaatiossa. Ei ollut kovin vaikea päätös, kun sopimusta tarjottiin. Innolla odotan mitä seuraavat kaksi vuotta tuo tullessaan, kommentoi Ahola. 

- Alin kehitys konkretisoi koko seuran kasvutarinan. Hän on ottanut isoja harppauksia jokaisella kaudella ja nyt Alilla on mahdollisuus näyttää osaamistaan Korisliigassa. On edelleen ilo huomata, että kova työ palkitaan aina. Olen todella iloinen Alin puolesta, kommentoi toiminnanjohtaja Roope Suonio Aholan sopimusta seuran nettisivuilla.

Myös joukkueen päävalmentaja Petri Velling oli tyytyväinen Aholan jatkosopimukseen.

-Alin jatkaminen meillä on erittäin hienoa. Alin viime kausi oli nousujohteinen ja nyt hän pääsee näyttämään kyntensä Korisliigassa. Työ hänen kohdallaan jatkuu ja toivottavasti Ali tulee yllättämään monet positiivisesti ensi kaudella.

Lahti Basketballilla on sopimukset päävalmentaja Petri Vellingin, Vesa Mäkäläisen, Ali Aholan, Roi Bymanin ja Eemeli Lampenin kanssa.

Henkilöt

Asiat

 
10.3.2026 20:27 Korisliiga

Pyrintö varmisti playoff-paikkansa, Kataja joutuu voitostaan huolimatta vielä jännittämään – Vilppaan sarjavoitto sinetöity

Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.

10.3.2026 10:00 Korisliiga

Remu Raitasen päässä pyörivät iltaisin sekä koripallotilastot että pörssikurssit – KTP:n laituri tavoittelee Korisliiga-menestystä edellistä kertaa kouliintuneempana

KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.

7.3.2026 20:44 Korisliiga

Vilpas porskuttaa edelleen paalupaikalla – Korihait taivutti Seagullsin jälleen yhteen tappioon

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.

6.3.2026 20:58 Korisliiga

KTP:lle roima voitto Hongasta – Pyrintö jatkaa alemman jatkosarjan huipulla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.

5.3.2026 20:41 Pääjuttu

Kouvot varmisti Korisliiga-paikkansa ensi kaudelle kahden pisteen voitolla

Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.

5.3.2026 09:36 Korisliiga

Aapo Heinonen jatkaa Hongan miesten päävalmentajana

Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.

4.3.2026 20:23 Korisliiga

Kamppailu alalohkon kuninkuudesta kiihtyy – tänään Pyrintö taivutti Katajan

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.

4.3.2026 11:07 Korisliiga

Frank Champion on valittu Korisliigan helmikuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.

26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

Näytä lisää vastaavia