15.2.2023 13:00 Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Lahti Basketballin toiminnanjohtaja Roope Suoniolle varoituksen epäasiallisesta käytöksestä.

Erotuomari raportoi Lahti Basketballin toiminnanjohtaja Roope Suonion käytöksestä 11.2. pelatun Lahti Basketballin ja BC Nokian Korisliiga-ottelun aikana sekä välittömästi ottelun jälkeen. Suonio oli raportin mukaan ottelun aikana arvostellut erotuomarien osaamista epäasialliseen sävyyn ja jatkanut epäasiallista kielenkäyttöä ottelun jälkeen erotuomareita kohtaan.
Kurinpitosääntöjen 4§ 1 momentin 10-kohdan mukaan voidaan rangaista henkilöä, joka liiton, alueen tai jäsenseurojen toiminnassa käyttäytyy lainvastaisesti tai muutoin ilmeisen epäurheilijamaisesti.
Vastineissaan Suonio pahoittelee käytöstään ja on pahoitellut käytöstään jo ottelun päättymisen jälkeen. Suonio myöntää käyttäytyneensä epäasiallisesti erotuomareita kohtaan, kun hän on kokenut, että Lahti Basketballin pelaajia ei ole kohdeltu ottelussa ja ottelun päättymisen jälkeisessä tilanteessa tasavertaisesti vastustajan pelaajien kanssa.Hän on vastineessaan ottanut kantaa ottelun erotuomaritoiminnan laatuun.
Myös ottelun videotallenteelta käy ilmi raportin mukainen ottelun jälkeinen tilanne ottelun päätuomarin ja Suonion välillä. Kokonaisuutena voidaan katsoa, että Suonionkäytös on ollut raportin mukaisessa tilanteessa ilmeisen epäurheilijamaista hänen huutaessa erotuomarille hyökkäävästi aivan tuomarin vieressä. Kurinpitomenettelyn tarkoituksena ei ole ottaa kantaa ottelun erotuomaritoiminnan laatuun.
Edellä olevan perusteella kurinpitopäällikkö määrää Lahti Basketballin Roope Suoniolle varoituksen.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Korihait vei kotivoiton Kauhajoesta ja alemmassa jatkosarjassa puolestaan Bisons päihitti Kobrat lähes 60 pisteen marginaalilla. Voiton ansiosta loimaalaiset nousivat toistaiseksi pudotuspeliviivan yläpuolelle.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Helsinki Seagullsin René Rougeaulle yhden ottelun kilpailukiellon.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Helsinki Seagulls on solminut jatkosopimukset päävalmentaja Timo Saukkolan ja valmentaja Kimmo Kujansivun kanssa.
Korisliigan kentillä nähdään toisinaan tilanteita, jotka herättävät runsaasti keskustelua niin katsomoissa kuin kotisohvilla. Tough Calls -juttusarja avaa näitä tilanteita selkeästi ja sääntökirjaan nojaten. Ensimmäisenä käsitellään ratkaisukorin hylkääminen KTP-Basket–Korihait -ottelun viimeisellä sekunnilla.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Tammikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Kauhajoen Ike Nweke.
Korisliigan ylemmän jatkosarjan ottelussa Vilppaan Jalen Brooks tilastoi vakuuttavan 17 pisteen ja 13 levypallon tuplatuplan.