Läpimurron Korisliigassa tehnyt Mikael Laihonen ja Karhu Basket jatkosopimukseen

27.4.2020 09:22 Kaksi edellistä Suomen mestaruutta voittanut Karhu Basket on solminut 1+1-mallisen jatkosopimuksen Mikael Laihosen kanssa.

26-vuotias Laihonen teki päättyneellä kaudella läpimurron Korisliigassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

202-senttinen Mikael Laihonen pelasi kuluneella Korisliiga-kaudella 36 ottelussa runsaat 14 minuuttia. Pisteitä syntyi 6,1 ottelua kohden ja levypalloja 2,7. Laihonen oli kauhajokilaisseurassa voittamassa Suomen mestaruutta keväällä 2019.

Laihonen on Raision Palloseuran kasvatti. Ennen siirtymistä Kauhajoelle kesällä 2018, hän pelasi divari A:ssa Kristika Turussa. Ensimmäisellä Korisliiga-kaudella 2018-19 Laihonen pelasi 38 ottelussa hieman päälle yhdeksän minuuttia per ottelua 2,9 pisteen ja 1,8 levypallon ottelukohtaisella keskiarvolla. 

– Mikael on harjoitellut koko kahden vuoden ajan erittäin määrätietoisesti ja toimintaa läheltä nähneenä voin rehellisesti todeta, että viime kauden esiinmarssi ei tullut kovinkaan suurena yllätyksenä, Karhu Basketin päävalmentaja Janne Koskimies sanoo seuran tiedotteessa.

 – Esimerkiksi se draivi, millä hän aloitti kuntoutuksen ja harjoittelun heti finaalien jälkeen tehdyn pienen polvioperaation jälkeen, oli valmentajallekin motivoivaa seurattavaa. On aina hienoa nähdä, kun urheilijalle on syntynyt ymmärrys siitä, ettei vastuuta omasta kehittymisestään ja urastaan ei voi ulkoistaa kenellekään muulle.

– Mikael on valmis astumaan rotaatiopelaajasta taas seuraavalle tasolle isomman vastuun kantajaksi. Pelin suuntausta katsoessa isossa päässä on atleettisten pick and roll –donkkaajien lisäksi koko ajan enemmän korkean syöttö- ja heittotaidon omaavia pelaajia. Näen Mikaelilla olevan edellytyksiä monipuolistaa peliään huomattavasti, Koskimies kertoo.

Laihosen sopimus käsittää kauden 2020-21 sekä molemminpuolisen option kaudesta 2021-22.

Karhu Basketilla on nyt voimassa olevat pelaajasopimuksen ensi kaudelle Mikael Laihosen, Eero Innamaan, Thomas Vehmasen, Okko Järven ja Bojan Sarcevicin kanssa. Valmennuksesta vastaavat ensi kaudella Janne Koskimies ja Janne Hänninen.

Henkilöt

Asiat

 
26.2.2026 13:49 Korisliiga

Erik Muhonen ja Pyrintö kaksivuotiseen jatkosopimukseen - myös Liljebergille jatkosopimus

Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.

23.2.2026 11:00 Korisliiga

Mestaruuden voittanut Tucker Richardson palaa Korisliigaan - siirtyy KTP-Basketiin

KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.

22.2.2026 19:05 Korisliiga

Alemmassa jatkosarjassa panokset kovenevat: Kataja otti tärkeän voiton playoff-tavoitteen kannalta, Kouvot puolestaan sarjassa pysymisen

Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.

21.2.2026 20:30 Korisliiga

Topias Palmi oli Pyrinnön korikuningas tärkeässä voitossa – KTP:n Raitasella ja Pöllällä huikea ilta Kauhajoella

Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.

20.2.2026 20:25 Korisliiga

Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa kaksi vierasvoittoa: Seagulls vei pisteet paikalliskamppailusta, Korihait kesytti sarjajohtajan Salossa

Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.

19.2.2026 19:58 Korisliiga

Kobrat näytti, ettei peli ole vielä pelattu – kilpailu putoajan paikan välttämisestä kiihtyy

Kobrat kaatoi kotonaan Lapualla Kouvot. Joukkueet kilpailevat keskenään parhaillaan alemman jatkosarjan viimeisen sijan eli putoajan paikan välttämisestä. Ottelun myötä Kobrilla on kaudelta koossa viisi voittoa ja Kouvoilla kahdeksan, kun pelejä on enää viisi kierrosta jäljellä.

19.2.2026 12:44 Korisliiga

Terveydenhoitoalan yrittäjien perheessä kasvanut Ike Nweke on kiertänyt Eurooppaa lapsuudesta asti – ”Kauhajoki on luultavasti pienin paikkakunta, jossa olen koskaan käynyt, mutta yleisö täällä on ainutlaatuinen”

Kauhajoen Ike Nweke valittiin miesten Korisliigassa tammikuun 2026 Kuukauden pelaajaksi. Saman kuukauden aikana Kauhajoki voitti kuudesta ottelustaan viisi ja nousi runkosarjan kärkeen. Nyt pelaaja kertoo poikkeuksellisesta polustaan, joka alkoi Yhdysvaltojen Marylandista.

18.2.2026 21:10 Korisliiga

Topias Kuukkasen kolmonen ratkaisi otteluvoiton Lahdelle – sarjanousija kiinni pudotuspelipaikassa

Lahti Basketball lähti kauteen ensisijaisena tavoitteenaan säilyttää sarjapaikka mutta on noussut jo alemman jatkosarjan korkeimmalle sijalle.

17.2.2026 20:08 Korisliiga

Honka vei voiton kotiottelusta Kauhajoen loppukiristä huolimatta – pisteitä kartuttivat myös KTP ja Vilpas

Miesten Korisliigassa pelattiin täysi ylemmän jatkosarjan kierros, jossa voittajat vaihtuivat viime kierrokseen nähden Vilpasta lukuun ottamatta.

15.2.2026 19:11 Korisliiga

Lahti ja Pyrintö paransivat kumpikin asemiaan playoff-paikan tavoittelussa

Miesten Korisliigan kahdessa alemman jatkosarjan ottelussa voiton veivät Tampereen Pyrintö ja Lahti Basketball, jotka pitävät hallussaan sarjan kahdeksatta ja yhdeksättä sijaa tasaisessa tilanteessa.

Näytä lisää vastaavia