Lappeenrannan jatkotoiveet kariutuivat niukkaan Samara-tappioon

15.1.2008 Suomen lippua Eurocupissa kantavan Team Lappeenrannan jatkomahdollisuudet kariutuivat tiistai-iltana. Lappeenranta kärsi hienosta taistelustaan huolimatta niukan 76-78-kotitappion venäläiselle Samaralle. Kun Viron mestari Tartto Rock voitti samaan aikaan kreikkalaisen PAOK Thessalonikin, tietää se lappeenrantalaisille parhaimmillaankin lohkon kolmossijaa ja jäämistä puolivälierien ulkopuolelle.

Eurocupin alkulohkoista vain kaksi parasta etenee Eurocupin puolivälieriin. Jatkopaikat Lappeenrannan lohkosta menevät Tarttolle sekä Samaralle. Lappeenranta voi nousta vielä tasapisteisiin Samaran kanssa voittamalla kaksi jäljellä olevaa otteluaan, mutta hävittyään molemmat keskinäiset ottelunsa venäläissikermälle, jää se vertailussa kakkoseksi.  

Voitto Samarasta tiistaina olisi pitänyt Lappeenrannan toiveet jatkopeleistä elossa.

- Hieno taistelu tänään, mutta se ei lohduta yhtään. Ainoastaan voitosta lähdettiin tappelemaan, nieleskeli pettymystään Lappeenrannan päävalmentaja Mika Turunen.

Voitto jäi suomalaisittain harmittavan lähelle. Petri Virtasen kova kori venäläisvirheestä huolimatta nosti Lappeenrannan 74-72-johtoon reilu minuutti ennen loppuvihellystä. Kotijoukkueen Adrian Henningin puolestaan tasoitti tilanteen lukemiin 76-76, kun vajaat puoli minuuttia oli aikaa jäljellä.

Ottelun sankariksi nousi Samaran Marque Perry, joka joukkueensa viimeisessä hyökkäyksessä onnistui hyppyheitossaan. Perry otti ratkaisunsa yllättävän aikaisin jättäen Lappeenrannalle vielä mahdollisuuden tasoittaa pelin tai jopa voittaa sen onnistuneella kolmosella. Lappeenranta ei saanut viimeiseen yritykseensä järjestelmällisyyttä mukaan, vaan pallo ajautui Reinar Hallikin käsiin, joka joutui epätasapainoisesta asennosta ottamaan ratkaisun tunnetuin seurauksin.

- Saappaat jalassa kaaduttiin. Peli oli aivan erilaista kuin viikko sitten (tappiollisessa pelissä) Tarttoa vastaan, mutta se ei riittänyt. Ei näitä pelejä opi voittamaan kuin pelaamalla. Harmittaa, totesi Lappeenrannan maajoukkuetakamies Juha Sten.

Lappeenranta kaukoheittojensa varassa

Pelin juoni oli selvä alusta saakka. Lappeenranta keskittyi puolustuksessa pysäyttämään Samaran tähtipelaajat Perryn ja Alex Scalesin. Hyökkäyksessä lappeenrantalaisten vahvimmat aseet europeleissä löytyvät totutusti kolmoskaaren takaa.  

Samara puolestaan pyrki järjestelmällisesti korin läheisyyteen – etenkin, kun Lappeenranta onnistui takamiesten tonteilla operoivien Scalesin ja Perryn paimentamisessa puolustusmuotojen tiiviillä vaihtamisella.

Lappeenranta johti parhaimmillaan toisella neljänneksellä kahdeksalla pisteellä (32-24), kun Sten onnistui kerran ja Petri Virtanen kahdesti peräkkäisissä hyökkäyksissä kolmen pisteen arvoisesti.

Kolmannen jakson alku oli suomalaisittain heikko. Virtanen sai jo neljännen virheensä 23 minuutin kohdalla ja joutui penkille. Samanaikaisesti ilman pelitilannekoria avauspuoliskolla jäänyt Scales sai korihanansa auki ja Samara karkasi kymmenen pisteen johtoon (47-57).

Pelin viimeisessä heitossa epäonnistunut Hallik sekä Henning toivat Lappeenrannan peliin vielä mukaan, kun kotijoukkue rykäisi kolmannen jakson viimeiset reilut kolme minuuttia 13-2 nousten 60-59-johtoon päätösneljännekselle lähdettäessä.

Lappeenrantalaisilla oli ottelu hallinnassaan aina, kun joukkue onnistui kaukoheittopelissään. Toisella puoliajalla Lappeenrannan hyökkäyspeli monipuolistui ja pirteimpänä esimerkkinä toimi Henning, jonka ilmavat donkit hullaannuttivat lappeenrantalaisyleisöä.

Henning oli ottelun tehokkain 25 pisteellään. Virtanen heitti 12 ja virhetilinsä täyteen saanut, mutta kovan iltapuhteen puolustuksessa Scalesin kanssa tehnyt Pasi Riihelä 11 pistettä.

Samarasta kotijoukkuetta pääsi rankimmin rokottamaan Israelin maajoukkuemies Yaniv Green (20/8). Myös Jevgeni Voronov (14/9) ja Sergei Demeshkin (9/2) olivat joukkueensa voiton takuumiehiä. Pelin edetessä lähinnä turhautumistaan osoittanut Scales sai lopulta aikaiseksi 13 ja pelin ratkaissut Perry yhdeksän pistettä.

Team Lappeenrannalla on jäljellä Eurocupin alkusarjassa kaksi vierasottelua. Viikon kuluttua se matkaa Kreikkaan PAOK Thessalonikin vieraaksi ja 29.1. Lappeenranta päättää europelinsä Tarttossa. Lohkon todennäköisesti voittava Tartto voitti tiistaina PAOK Thessalonikin kotonaan lukemin 90-80.  

Euro-otteluiden päättymisen myötä Lappeenrannan katseet kiinnittyvät Suomen mestaruusjahtiin. Joukkue voitti jo aiemmin tällä kaudella Suomen cupin ja haluaa päättää kautensa voitokkaasti.

- Tavoite oli edetä Eurocupissa jatkoon ja pettymys on nyt tietenkin suuri. Kai se elämä kuitenkin joskus voittaa, sanaili Turunen Samara-pelin jälkeen.

Ottelun täydelliset tilastot löytyvät FIBA Euroopan nettipalvelusta, suora linkki tilastoihin tästä.



Lisätietoja: http://www.fibaeurope.com/

Asiat

 
7.1.2026 20:36 Korisliiga

Seagullsin Henryltä väkevä debyytti vierasvoitossa – Kataja omaan vierasvoittoonsa kuukauden pelaaja Harmonin johdolla

Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.

7.1.2026 20:20 Naisten Korisliiga

Vedon voittoputki jatkuu - Honka nappasi ensimmäisen voittonsa sitten lokakuun

Naisten Korisliiga palasi joulutauolta kolmella ottelulla. Voittajiksi ylsivät ViVe, Honka sekä Pyrintö.

7.1.2026 12:21 Korisliiga

De’Vion Harmon on valittu Korisliigan joulukuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.

7.1.2026 10:29 Naisten Korisliiga

Jeanae Terry on naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Jeanae Terry.

6.1.2026 21:09 Korisliiga

Korihait päihitti Hongan varmalla joukkuepelillä – espoolaiset putosivat toistaiseksi kärjestä

Tapiolan Honka on porskuttanut Korisliigan kärjessä useina viikkoina, mutta Korihaiden vahva esitys vierasmatkalla päästi Salon Vilppaan ja Kauhajoen voiton verran espoolaisten edelle.

6.1.2026 09:34 NCAA

Elsa Lemmilä herkutteli torjunnoilla Ohio Staten aloitusviisikossa – NCAA:ssa käynnistyivät lopullisesti konferenssiottelut

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.

6.1.2026 09:00 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 1

Vuoden ensimmäisellä viikolla naisten I divisioona ja miesten I divisioona B olivat vielä joulutauolla, mutta miesten I divisioona A:ssa pelattiin jo kolme ottelua. Raholan Pyrkivä otti tärkeän voiton Torpan Pojista ja vei näin ollen tiukasti molemmat joukkueiden kohtaamisista runkosarjassa.

5.1.2026 22:00 Miesten I divisioona B

Miesten I divisioona B - Kevätkauden ennakko

Miesten I divisioona B:ssa kevätkausi käynnistyy varsin mielenkiintoisista asetelmista. Kärkikaksikko on karannut hieman, mutta taistelu kotiedusta, playoff-paikoista ja putoajan välttelystä käy keväällä kiivaana. BC Nokia vahvistui joulutauon aikana merkittävästi. Pystyykö se haastamaan jopa kärkikaksikon keväällä?

5.1.2026 15:37 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttisellä erikoinen haaste Englannissa – ”Paikallista aksenttia on välillä vaikea ymmärtää”

Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.

5.1.2026 08:15 Naisten I divisioona

Naisten I divisioona - Kevätkauden ennakko

Uudistunut naisten I divisioona on lunastamassa lupauksensa jo ensimmäisellä kaudellaan: uusi sarjajärjestelmä on tiivistänyt kilpailua, lisännyt merkityksellisiä otteluita ja synnyttänyt kuumia kamppailuja niin kärjessä, keskikastissa kuin putoamisviivan tuntumassakin. Ennakkosuosikit pitävät pintansa, mutta yllättäjät hengittävät niskaan – ja keväästä on tulossa poikkeuksellisen mielenkiintoinen.

Näytä lisää vastaavia