Lappeenrantaan kreikkalaisvieraita maanantaina

16.12.2007 Reilu viikko sitten Suomen cupin mestaruuden voittanut Team Lappeenranta avaa Eurocupin kotiottelunsa maanantaina (17.12.) ottelulla kreikkalaista PAOK Thessalonikia vastaan. Urheilukanava näyttää ottelun suorana lähetyksenä.

PAOK on perinteikäs menestysseura Kreikasta. Tämän kauden alku on ollut seuralle kuitenkin pomppuja täynnä. PAOK on ennättänyt jo vaihtaa valmentajaakin, kun voittoja Kreikan liigasta ei alkanut herua. Eurocupin avausottelussaan kreikkalaiset hävisivät viime viikolla yllättäen kotonaan virolaiselle Tartto Rockille lukemin 58-69.

- Ilmeisesti PAOK:lla on ollut pakka sekaisin. Se saattaa auttaa meitä, mutta emme voi ajatella, ettei vastustaja tulisi valmiina meitä vastaan. Vastassa on tuloksellisesti heikosta alkukaudesta huolimatta kova joukkue ja meidän on pelattava tosi hyvä peli, jos meinaamme voitosta tapella, summasi Lappeenrannan maajoukkuetakamies Petri Virtanen ottelun ennakkoasetelmia.

PAOK-peräsimessä Tartto-ottelu oli uudelle valmentajalle, Ruotsin maajoukkueen päävalmentajanakin tutuksi tulleelle, Kostas Flevarakisille ensimmäinen. Jonkinlaisesta herätyksestä saatiin merkkejä viikonloppuna, kun PAOK saalisti Kreikan liigassa kauden toisen voittonsa kukistamalla vieraissa Panioniosin niukasti 77-74.

Joukkueen sankariksi nousi 191-senttinen Dimitrios Verginis, joka teki PAOK:n kahdeksan viimeistä pistettä ottelussa ja koko ottelussa 19 pistettä.

Verginisin tukena on PAOK:ssa vahva kreikkalaiskaarti, kolme amerikkalaissyntyistä pelaajaa sekä Ranskan maajoukkueessakin esiintynyt Mamoutou Diarra.

- Menestyksemme ehto on, että onnistumme pelisuunnitelman toteutuksessa. Venäjä-reissumme oli tästä oiva esimerkki. Puoli tuntia pelasimme täysin omaa peliämme ja johdimme. Viimeisellä neljänneksellä idea pelistämme hävisi ja vastustaja tuli ohi, Virtanen arvioi.

Lappeenranta kärsi Eurocupin avauspelissään Samarassa 82-94-tappion johdettuaan parhaimmillaan venäläisisäntiään 12 pisteellä.

- Joukkuepuolustuksesta kaikki lähtee. Haluamme pitää painetta pallollisessa pelaajassa ja pakottaa vastustaja hyppyheittoihin, joita saamme vielä häirittyä. Levypalloista ja riistoista haluamme juosta nopeita. lisää Säynätsalon Riennosta suomalaiseen koripalloeliittiin ponkaissut Virtanen.

Lappeenrannalla tuoreet jalat

PAOK ei tarjoa Lappeenrannalle pitkänhuiskeaa vastusta, vaan pystynee vastaamaan isäntien vauhtiin tarpeen vaatiessa. Joukkueen peliä pyörittävät Lee Humprey sekä Ranskan passin omaava Antoine Gillespie. 189-senttinen Humprey on Yhdysvaltain yliopistomestari viime keväältä. Hänen edustamansa Florida löi finaalissa Ohio Staten, jonka riveissä pelasi puolestaan Lappeenrantaa nyt edustava Ivan Harris.

Toinen mielenkiintoinen kuriositeetti liittyy PAOK:n 206-senttiseen Edmund Saundersiin. Mies on nimittäin vanha Suomen-kävijä. Saunders edusti yhdeksän ottelun ajan Korisliigassa Team Componentaa kaudella 2003-04. Hän kirjautti tuolloin erinomaiset 25,0 pisteen ja 13,0 levypallon keskiarvot, mutta ennätti myös kärsiä viiden ottelun pelikiellon erotuomariin kohdistuneen uhkaavan käytöksen vuoksi.

Korin alla Saundersin avut lepäävät Diarran, 204-senttisen Georgios Tsiakosin sekä kolme senttiä pidemmän Dimitrios Charitopoulosin varassa. Pitkästä kaartista erityisesti parimetrinen Diarra ei kaihda astua kolmosviivan taakse heittämään.

Eurokentillä Lappeenrannan paras korintekijä on tähän mennessä ollut 17,7 pistettä ottelua kohden heittänyt Virtanen. Lappeenrannan rotaatio ei ole otteluissa ollut suuri, mutta sitäkin tasaisempi. Virtasen lisäksi kaksinumeroisiin pistekeskiarvoihin ovat yltäneet Adrian Henning (17,3), Harris (14,3), Pasi Riihelä (12,7) ja Juha Sten (10,3).

Kun Lappeenranta selviytyi Eurocupin karsinnoista lohkovaiheeseen, pantiin käytäntöön päätös, jonka mukaisesti joukkue pelaa Korisliigassa vain puolet runkosarjan otteluista. Päätöksestä tulee kiitosta nyt, kun tosipelit ovat käynnistyneet.

- Kyllä puolitettu sarjaohjelma on meille elinehto. Venäjältä kun pääsimme Suomeen, oli kroppa pari päivää aika romuna. Vaikea olisi kuvitella, että olisimme pelanneet esimerkiksi lauantaina Korisliigaa ja olleet sitten iskussa maanantaina kreikkalaisia vastaan, kuvailee Virtanen.

Tuoreiden jalkojensa toimivuutta Lappeenranta pääsee esittelemään maanantaina klo 18:30 alkaen, jolloin ottelua PAOK Thessalonikia vastaan heitetään käyntiin. Urheilukanavan lähetys alkaa jo klo 18 ottelun ennakkotunnelmilla.



Lisätietoja: http://www.fibaeurope.com/

Asiat

 
27.4.2026 22:46 Miesten I divisioona A

Divarikatsaus - Viikko 17

Kipinä Basket juhlii miesten I divisioona A:n mestaruutta viemällä finaalisarjan 3-1. Naisten I divisioonassa Espoo Basket Team II voitti finaalisarjan näytöstyyliin.

27.4.2026 17:17 Susijengi

Miikka Muurinen valitsi Arkansasin yliopiston

Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.

27.4.2026 10:04 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tuloselle pronssia Slovakiassa

Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.

26.4.2026 20:36 Korisliiga

Jännitys jatkaa tiivistymistään: molemmat Korisliiga-välierät seiskapeliin!

Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.

26.4.2026 19:46 Naisten Korisliiga

Peli-Karhuille toinen peräkkäinen Suomen mestaruus

Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.

25.4.2026 10:05 Susijengi

Viljami Vartiainen seniorikaudeksi UC Santa Barbaraan

Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.

24.4.2026 20:34 Korisliiga

Välierät katkolla Vilppaalle ja Katajalle – illan pistekuninkaat Harmon ja Adler

Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.

24.4.2026 13:19 Susijengi

Eemeli Yalaho North Carolina Staten riveihin

Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.

24.4.2026 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Okku Federiko Northwesternin yliopistoon

Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.

24.4.2026 09:12 Susijengi

Blomgrenin Mitteldeutscherille ENBL-liigan pronssia

Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.

Näytä lisää vastaavia