Launiainen Pussihukkiin, joukkueen runko koossa

23.5.2008 Yliopistokoripalloa NCAA:n ykkösdivisioonan Texas-El Pasossa neljä kautta pelannut Jonna Launiainen vahvistaa Pussihukkien naisten SM-joukkuetta rivejä tulevalla kaudella. Launiaisen lisäksi seura on tehnyt seitsemän jatkosopimusta tulevaksi kaudeksi. Jatkajien joukossa on mm. kolminkertainen vuoden pelaaja Heli Roukanoja.

24-vuotias Jonna Launiainen on kotkalaisen juniorityön tuotos. Kaudesta 2003-04 lähtien Texas-El Pason yliopistoa edustanut Launiainen sai tänä keväänä opiskelunsa päätökseen, pääaineenaan laskentatoimi. NCAA:n sääntöjen mukaan Launiainen ei kuitenkaan saanut edustaa yliopistoaan koripalloparketeilla viimeisenä ja viidentenä opintovuonnaan.  

Launiainen jäi Texas-El Pason historiankirjoihin tultuaan valituksi kymmenen parhaan valmistuvan oppilaan joukkoon. Pelikentillä Launiainen kunnostautui erityisesti kolmen pisteen viivan takana, onnistuen 75 kertaa neljän vuoden aikana, sijoittuen samalla onnistumismäärässä koulun 35-vuotisessa historiassa seitsemänneksi. 

Nuoresta iästään huolimatta 174-senttinen Launiainen ehti ennen siirtymistään Yhdysvaltoihin edustaa mestaruussarjassa Peli-Karhuja viiden kauden aikana 105 ottelun verran. SM-sarjassa pelaamissaan otteluissa Launiaisen tehot ovat 9,1 pistettä, 2,4 levypalloa, pelaamassaan 24,4 minuutissa ottelua kohden.  

Launiainen on myös ollut vakiokasvo maajoukkueissa. Nuorten maaotteluissa Launiainen on kantanut Suomi-paitaa 52 ja naisten maaotteluissa 12 kertaa.  

Launiaisen nuorempi sisko, Henna, pelasi viime kaudella naisten SM-sarjaa Espoo Teamin paidassa. 

Jonna Launiaisen allekirjoittama sopimus PuHun kanssa kattaa tulevan kauden.  

Tehoduo Kausaite-Roukanoja jatkaa 

Viime kauden PuHu-joukkueesta jatkosopimuksen seuran kanssa ovat allekirjoittaneet Alli Arppe, Venlakaisa Hölttä, Aneta Kausaite, Heidi Kilponen, Silja Paavola, Heli Roukanoja ja Aino Wirtanen. 

Viime vuonna kesken kauden joukkueeseen palannut 34-vuotias Roukanoja, allekirjoitti vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Vuoden pelaajaksi (2001, 2002 ja 2007), SM-finaalien MVP:ksi (2004), Vuoden tulokkaaksi (1994) ja Vuoden I divisioonapelaajaksi (1993) valittu Roukanoja latoi 27 pelaamassaan ottelussa teholukemiksi 16,6 pistettä ja 10,0 levypalloa ottelua kohden. 

Aneta Kausaite on sopinut myös vuoden mittaisesta jatkostaan. 38-vuotias pallotaituri palasi myös kesken viime kauden joukkueeseen nakuttaen 13,5 pistettä ja poimien 6,7 levypalloa. Kausaite voitti Euroopan mestaruuden Liettuan väreissä vuonna 1997 ja edusti myös WNBA-seura Detroit Shockia kaudella 1998–1999. Kausaite on valittu päävalmentajien ja kapteenien äänestyksessä SM-sarjan vuoden ulkomaalaisvahvistukseksi kaudella 1999–00.

Pussihukkien valmentajana jatkaa, kesken viime kauden tehtävään hypännyt, Mikko Kurki.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
23.4.2026 20:22 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut voiton päässä mestaruudesta

Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.

20.4.2026 21:25 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut tasoitti finaalisarjan

Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.

17.4.2026 20:44 Naisten Korisliiga

HBA avasi finaalit voitolla - ToPo vei pronssimitalit

Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.

17.4.2026 09:09 Naisten Korisliiga

Hallitseva mestari PeKa saa vastaansa ensimmäistä mestaruuttaan tavoittelevan HBA-Märskyn

Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.

14.4.2026 21:05 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut ja HBA taistelevat Suomen mestaruudesta

Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.

12.4.2026 18:47 Naisten Korisliiga

HBA siirsi ratkaisun viidenteen peliin - molemmat finalistit selviävät tiistaina

HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.

11.4.2026 19:16 Naisten Korisliiga

ToPo tasoitti välierät – ratkaiseva ottelu tiistaina

ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.

8.4.2026 21:10 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa voiton päässä finaaleista

BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.

7.4.2026 13:45 Naisten Korisliiga

Lauren Heard naisten Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi on valittu Peli-Karhun Lauren Heard, jonka johdolla joukkue nappasi runkosarjan voiton.

5.4.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Vierasvoitoille jatkoa – molemmat välieräsarjat tasatilanteessa

Naisten Korisliigan välierissä nähtiin jälleen vierasvoittoja, kun sekä HBA-Märsky että Peli-Karhut tasoittivat ottelusarjat.

Näytä lisää vastaavia