23.6.2017 08:25 NBA:n varaustilaisuudessa New Yorkissa tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Minnesota Timberwolves varasi Lauri Markkasen numerolla seitsemän. Kaupan yhteydessä Markkasen oikeudet päätyivät nopeasti varauksen jälkeen Chicago Bullsille.

Lauri Markkanen teki suomalaista koripallohistoriaa, kun hänet varattiin NBA:han numerolla seitsemän.

Markkasen varasi Minnesota Timberwolves, mutta oikeudet siirtyivät kaupan yhteydessä nopeasti Chicago Bullsille.

Markkasen agentti Michael Letchiski viihtyi varaustilaisuuden alun tiiviisti puhelimessa ja suomalaislupauksen lopullinen osoite selvisi muutama minuutti ennen varausvuoroa. Kuvat: Ville Vuorinen & Suvi Hakkarainen
Markkasta ennakoitiin varattavaksi ensimmäisen kierroksen alkupäässä ja niin kävikin, mutta oikeuksien päätyminen lopulta Chicago Bullsille oli varaustilaisuuden suurin yllätys. Seitsemännellä vuorolla Markkasen nimen huusi Minnesota Timberwolves, mutta joukkueiden välisen kaupan yhteydessä suomalaislupauksen oikeudet siirtyivät nopeasti Chicagolle.
Markkanen päätyi kauppatavaraksi, kun Chicago halusi hänet itselleen 16. varausvuorostaan huolimatta. Joukkueet vaihtoivat varausvuoronsa, minkä lisäksi Chicagon Jimmy Butler siirtyy Minnesotaan, ja toiseen suuntaan liikkuvat Markkasen lisäksi Kris Dunn sekä Zach LaVine.
- Kuulin kaupasta muutama minuutti ennen varaustani, joten se ei varsinaisesti yllättänyt. Lähden Chicagoon innoissani ja olen ylpeä saadessani edustaa perinteikästä joukkuetta. Jo se on kunnia, että NBA-joukkue haluaa sinut itselleen, Markkanen sanoi.
Markkasen perhe seurasi varaustilaisuutta aitiopaikoilta eturivistä yhdessä agentti Michael Lelchitskin kanssa, joka viihtyi tilaisuuden alun tiiviisti puhelimessa.
- Takana tapahtui koko ajan aika paljon ja tiesin tulevasta aika hyvin, mutta kyllä se silti vähän itseäni yllätti, Markkanen kertoi.
- Tällä hetkellä on ihan käsittämättömät fiilikset, ei näitä oikein pysty edes selittämään. Aika mukavaa olla Bullsin organisaatiossa.
Markkasen myötä suomalaisessa koripallohistoriassa käännetään uusi sivu. Ennen häntä korkeimmalla numerolla varattu suomalainen oli 30. kierroksella huudettu Petteri Koponen.
Koposen poimi kesän 2007 varaustilaisuudessa riveihinsä Philadelphia 76ers, joka kuitenkin kauppasi hänet Portland Trailblazersiin välittömästi. Kaikkiaan suomalaisia on varattu NBA:han nyt seitsemän.
Edellinen suomalaisvaraus on Erik Murphy, jonka varasi vuoden 2013 toisella kierroksella niin ikään Chicago Bulls.
- Tämä on iso asia minulle ja koko maalleni, sillä edellisestä suomalaisesta NBA-pelaajasta on jo hieman aikaa. Tämä on kunnia-asia, Markkanen tunnelmoi.
Suomen edustamisen tärkeys näkyi myös Markkasen puvussa, jonka takin sisäpuoli oli sinivalkoinen ja koristeltu Suomen lipulla. Lippua Markkanen vilautti yleisölle ja tv-kameroille välittömästi lavalle noustuaan.
Varaustilaisuuden ensimmäiset valinnat noudattivat odotettua kaavaa. Ensimmäisenä valitsemaan päässyt Philadelphia 76ers poimi ennakoidusti pelinrakentaja Markelle Fultzin. Los Angeles Lakers nappasi odotusten mukaisesti Lonzo Ballin toisena ja Jayson Tatum oli Bostonin kolmannen vuoron varaus.
Eurooppalaisväriä nähtiin kärkisijoilla myös heti Markkasen jälkeen, kun New York Knicks varasi kahdeksantena ranskalaisen Frank Ntilikinan, joka pelaa paraikaa Susijengin apuvalmentaja Lassi Tuovin alaisuudessa SIG Strasbourgissa.
Markkanen jatkaa New Yorkista Chicagoon lauantaina ja osallistuu uuden joukkueensa väreissä NBA:n kesäliigaan Las Vegasissa heinäkuussa. Sen jälkeen edessä siintävät EM-kotikisat elo-syyskuussa.
Sara Bejedi pelasi vahvan kauden Turkin liigassa Botasin paidassa. Bejedi pääsi haastamaan itseään ja osoitti pärjäävänsä kovissa paikoissa.
Touko Tainamo suuntasi neljän yliopistovuoden jälkeen täksi kaudeksi Euroopan ammattilaiskentille tehdessään sopimuksen tshekkiläisen USK Prahan kanssa. Tainamo on nauttinut suurta vastuuta kauden aikana.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.