23.6.2017 08:25 NBA:n varaustilaisuudessa New Yorkissa tehtiin suomalaista koripallohistoriaa, kun Minnesota Timberwolves varasi Lauri Markkasen numerolla seitsemän. Kaupan yhteydessä Markkasen oikeudet päätyivät nopeasti varauksen jälkeen Chicago Bullsille.

Lauri Markkanen teki suomalaista koripallohistoriaa, kun hänet varattiin NBA:han numerolla seitsemän.

Markkasen varasi Minnesota Timberwolves, mutta oikeudet siirtyivät kaupan yhteydessä nopeasti Chicago Bullsille.

Markkasen agentti Michael Letchiski viihtyi varaustilaisuuden alun tiiviisti puhelimessa ja suomalaislupauksen lopullinen osoite selvisi muutama minuutti ennen varausvuoroa. Kuvat: Ville Vuorinen & Suvi Hakkarainen
Markkasta ennakoitiin varattavaksi ensimmäisen kierroksen alkupäässä ja niin kävikin, mutta oikeuksien päätyminen lopulta Chicago Bullsille oli varaustilaisuuden suurin yllätys. Seitsemännellä vuorolla Markkasen nimen huusi Minnesota Timberwolves, mutta joukkueiden välisen kaupan yhteydessä suomalaislupauksen oikeudet siirtyivät nopeasti Chicagolle.
Markkanen päätyi kauppatavaraksi, kun Chicago halusi hänet itselleen 16. varausvuorostaan huolimatta. Joukkueet vaihtoivat varausvuoronsa, minkä lisäksi Chicagon Jimmy Butler siirtyy Minnesotaan, ja toiseen suuntaan liikkuvat Markkasen lisäksi Kris Dunn sekä Zach LaVine.
- Kuulin kaupasta muutama minuutti ennen varaustani, joten se ei varsinaisesti yllättänyt. Lähden Chicagoon innoissani ja olen ylpeä saadessani edustaa perinteikästä joukkuetta. Jo se on kunnia, että NBA-joukkue haluaa sinut itselleen, Markkanen sanoi.
Markkasen perhe seurasi varaustilaisuutta aitiopaikoilta eturivistä yhdessä agentti Michael Lelchitskin kanssa, joka viihtyi tilaisuuden alun tiiviisti puhelimessa.
- Takana tapahtui koko ajan aika paljon ja tiesin tulevasta aika hyvin, mutta kyllä se silti vähän itseäni yllätti, Markkanen kertoi.
- Tällä hetkellä on ihan käsittämättömät fiilikset, ei näitä oikein pysty edes selittämään. Aika mukavaa olla Bullsin organisaatiossa.
Markkasen myötä suomalaisessa koripallohistoriassa käännetään uusi sivu. Ennen häntä korkeimmalla numerolla varattu suomalainen oli 30. kierroksella huudettu Petteri Koponen.
Koposen poimi kesän 2007 varaustilaisuudessa riveihinsä Philadelphia 76ers, joka kuitenkin kauppasi hänet Portland Trailblazersiin välittömästi. Kaikkiaan suomalaisia on varattu NBA:han nyt seitsemän.
Edellinen suomalaisvaraus on Erik Murphy, jonka varasi vuoden 2013 toisella kierroksella niin ikään Chicago Bulls.
- Tämä on iso asia minulle ja koko maalleni, sillä edellisestä suomalaisesta NBA-pelaajasta on jo hieman aikaa. Tämä on kunnia-asia, Markkanen tunnelmoi.
Suomen edustamisen tärkeys näkyi myös Markkasen puvussa, jonka takin sisäpuoli oli sinivalkoinen ja koristeltu Suomen lipulla. Lippua Markkanen vilautti yleisölle ja tv-kameroille välittömästi lavalle noustuaan.
Varaustilaisuuden ensimmäiset valinnat noudattivat odotettua kaavaa. Ensimmäisenä valitsemaan päässyt Philadelphia 76ers poimi ennakoidusti pelinrakentaja Markelle Fultzin. Los Angeles Lakers nappasi odotusten mukaisesti Lonzo Ballin toisena ja Jayson Tatum oli Bostonin kolmannen vuoron varaus.
Eurooppalaisväriä nähtiin kärkisijoilla myös heti Markkasen jälkeen, kun New York Knicks varasi kahdeksantena ranskalaisen Frank Ntilikinan, joka pelaa paraikaa Susijengin apuvalmentaja Lassi Tuovin alaisuudessa SIG Strasbourgissa.
Markkanen jatkaa New Yorkista Chicagoon lauantaina ja osallistuu uuden joukkueensa väreissä NBA:n kesäliigaan Las Vegasissa heinäkuussa. Sen jälkeen edessä siintävät EM-kotikisat elo-syyskuussa.
Tampereen Pyrintö on parhaillaan Korisliigan alemman jatkosarjan toisena eli viimeisellä playoff-paikkaan oikeuttavalla sijalla.
Suomen Koripalloliitto ja Kolmen kampuksen urheiluopisto ovat solmineet uuden yhteistyösopimuksen vuosille 2026–2029, jatkaen jo vakiintunutta ja menestyksekästä kumppanuutta.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA arpoi torstaina nuorten EM-kisojen alkulohkot Freisingissa, Saksassa. 16-vuotiaiden tyttöjen B-divisioonan osalta odotetaan vielä vahvistusta sijainnista.
Kataja Basket jäi kiperän kamppailun jälkeen alempaan jatkosarjaan hakemaan pudotuspelipaikkaansa. Joukkueen onneksi luottopelaaja Henri Kantosen sopimus vahvistui samalla koko loppukaudeksi. Nyt Kantonen kertoo kauden tunnelmista, tulevaisuuden suunnitelmistaan ja siitä, miten viettää kentän ulkopuolista aikaansa omassa pienessä yksiössään.
Salon Vilpas nousi illan ottelutuloksella vain yhden voiton päähän sarjakärki Kauhajoesta. Alemmassa jatkosarjassa Lahti Basketball päihitti lohkojohtaja Kataja Basketin.
Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.
Aikuisten divareissa nähtiin hyökkäyspään ilotulitusta ja draamaa: naisten I divisioonassa Honka II kairasi trillerivoiton ToPosta, kun taas miesten I divisioona A:ssa HBA-Märsky yllätti Kipinä Basketin. Miesten I divisioona B:ssä BC Nokian Darryl Jordan Jr. säkenöi 40 pisteellään.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kukisti korkeammin sijoittuneen Tapiolan Hongan. Tampereen Pyrintö juhli alemmassa jatkosarjassa 19 pisteen kotivoittoa Kobrista.
Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.