Lehto, Jalonen ja Saaristo yli tasalukujen

21.1.2010 Korisliigassa käytiin keskiviikkona Tampereen Pyynikillä harvinainen ottelu, sillä pelissä Pyrintö-Korihait kolme pelaajaa saavutti ottelumäärissä tasasatoja. Merkkipaalujen saavuttajat olivat Pyrinnön Antero Lehto sekä Korihaiden Mikko Jalonen ja Heikki Saaristo.

Uransa kymmenettä liigakautta pelaava Antero Lehto (Pyrintö) sai keskiviikkona 300 peliä täyteen. Kuva: Tytti Nuoramo.

Pyrinnön kasvatti, 25-vuotias Antero Lehto pelasi 300. runkosarjaottelunsa. Hänen uransa pääsarjatasolla alkoi joulukuussa 2000 ottelulla Pyrbasket-Honka. Menossa on siis kymmenes kausi, joista yksi on vierähtänyt Korihaissa. Lehdon yhden ottelun piste-ennätys on 33 ja yhteensä pisteitä on pääsarjassa kertynyt 2621 (keskiarvo 8,7). Lehto valittiin liigan kehittyneimmäksi pelaajaksi 2004 ja hänellä on tilillään myös 21 nuorten maaottelua, joissa pisteitä on syntynyt 198.

Forssan Koripoikien kasvatti, 27-vuotias Mikko Jalonen, nyt Korihaiden riveissä, pelasi 200. runkosarjaottelunsa. Hän aloitti liigassa lokakuussa 2001 pelillä Pyrbasket-FoKoPo ja on tehnyt ylimmällä sarjatasolla kaikkiaan 1891 pistettä (keskiarvo 9,5) yhden ottelun ennätyksen ollessa 31 pistettä. Kuudesta pääsarjakaudesta Jalonen on pelannut kolme Forssassa ja kolme Uudessakaupungissa. Hänet on valittu myös kahtena kautena ykkösdivisioonan parhaaksi pelaajaksi.

Korihaiden kasvatti, 26-vuotias Heikki Saaristo sai niin ikään täyteen 200. runkosarjapeliä. Hänen uransa lähti vauhtiin marraskuussa 2000 ottelulla Korihait-BC Nokia ja seitsemään liigakauteen sisältyy kuusi Korihaissa sekä yksi Kauhajoella. Saariston yhden ottelun piste-ennätys on 20 ja yhteispistemäärä 709 (keskiarvo 3,5).

Asiat

 
5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

1.4.2026 14:51 Korisliiga

Tapiolan Hongan vastalausetta ei tutkita

Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

Näytä lisää vastaavia