21.1.2014 Tampereen Pyrinnön koko kauden mittainen kotivoittoputki oli lähellä katketa tiistaina, kun Namika Lahti piinasi isäntiä loppuun asti. Elämänsä kautta pelaava Pyrintö-ikoni Antero Lehto, 29, varmisti kuitenkin kotivoittoputken jatkon onnistuneilla vapaaheitoillaan 11 sekuntia ennen loppua.

Antero Lehto varmisti Pyrinnölle voiton Namika Lahtea vastaan. Kuva: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.
Peli pysyi tasaisena ensimmäisen puoliskon, mutta kolmannella jaksolla Pyrintö näytti menevän menojaan kasvatettuaan johtonsa 14 pisteeseen.
Lahtelaiset eivät kuitenkaan lannistuneet, vaan veivät seuraavat seitsemän minuuttia 20-3 ja nousivat johtoon.
Vielä 21 sekuntia ennen loppua Lahti pääsi tasalukemiin Eldar Skamon kolmosella. Pyrintö-kippari Antero Lehto otti kuitenkin ratkaisun omiin käsiinsä ja puristi tamperelaisten voittopisteet vapaaheittoviivalta.
– Meitä vaivasi alussa heikko keskittyminen ja Lahti pääsi peliin mukaan. Kolmannella jaksolla kävi samoin, kun noustuamme reilumpaan johtoon kuviteltiin, että ottelu on jo ohi. Lopussa onneksi olimme hereillä silloin kun peli ratkaistiin, totesi Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.
Korisliigan lokakuun pelaaja Antero Lehto (17/2/4 syöttöä) ja joulukuun pelaaja BJ Raymond (17/1/3 riistoa) olivat Pyrinnön pisterohmut. Hyvää työtä tekivät myös Kelvin Lewis (15/1), Damon Williams (11/12/3 riistoa) sekä sivussa ollutta Antti Nikkilää erinomaisesti lomittanut Petri Heinonen (10/2).
Namikan tarkimmat olivat Robert Arnold (22/6/4 syöttöä) ja Storm Warren (18/10/4 blokkia).
Liigakakkonen Pyrintö kohtaa keskiviikkona Loimaan Liikuntahallissa liigaykkönen Nilan Bisonsin.
(STT)
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.