21.1.2014 Tampereen Pyrinnön koko kauden mittainen kotivoittoputki oli lähellä katketa tiistaina, kun Namika Lahti piinasi isäntiä loppuun asti. Elämänsä kautta pelaava Pyrintö-ikoni Antero Lehto, 29, varmisti kuitenkin kotivoittoputken jatkon onnistuneilla vapaaheitoillaan 11 sekuntia ennen loppua.

Antero Lehto varmisti Pyrinnölle voiton Namika Lahtea vastaan. Kuva: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.
Peli pysyi tasaisena ensimmäisen puoliskon, mutta kolmannella jaksolla Pyrintö näytti menevän menojaan kasvatettuaan johtonsa 14 pisteeseen.
Lahtelaiset eivät kuitenkaan lannistuneet, vaan veivät seuraavat seitsemän minuuttia 20-3 ja nousivat johtoon.
Vielä 21 sekuntia ennen loppua Lahti pääsi tasalukemiin Eldar Skamon kolmosella. Pyrintö-kippari Antero Lehto otti kuitenkin ratkaisun omiin käsiinsä ja puristi tamperelaisten voittopisteet vapaaheittoviivalta.
– Meitä vaivasi alussa heikko keskittyminen ja Lahti pääsi peliin mukaan. Kolmannella jaksolla kävi samoin, kun noustuamme reilumpaan johtoon kuviteltiin, että ottelu on jo ohi. Lopussa onneksi olimme hereillä silloin kun peli ratkaistiin, totesi Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.
Korisliigan lokakuun pelaaja Antero Lehto (17/2/4 syöttöä) ja joulukuun pelaaja BJ Raymond (17/1/3 riistoa) olivat Pyrinnön pisterohmut. Hyvää työtä tekivät myös Kelvin Lewis (15/1), Damon Williams (11/12/3 riistoa) sekä sivussa ollutta Antti Nikkilää erinomaisesti lomittanut Petri Heinonen (10/2).
Namikan tarkimmat olivat Robert Arnold (22/6/4 syöttöä) ja Storm Warren (18/10/4 blokkia).
Liigakakkonen Pyrintö kohtaa keskiviikkona Loimaan Liikuntahallissa liigaykkönen Nilan Bisonsin.
(STT)
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.
Kuukauden pelaaja Kahron Ross johti Helsinki Seagullsin lokakuussa kuuden ottelun mittaiseen voittoputkeen ja tilastoi omiksi keskiarvoikseen tuplatuplan 17,7 pisteellä ja 10,1 syötöllä.
Henri Permanto ja Henri Kantonen olivat Kataja Basketin johtotähtiä, kun sarjan kärkikaksikkoon kuuluva Salon Vilpas taipui Joensuussa.
Alvar Peltoniemi johti Hongan voittoon hurjalla 17 pisteen ja 15 levypallon tuplatuplalla. KTP:n voitossa Tuomas Hirvonen puolestaan nakutteli 12 pistettä ja jakoi kymmenen syöttöä.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.
Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.
Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.
Räjähtävän sisääntulon Korisliigaan viime kaudella tehnyt Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, palaa maajoukkuetaukoon asti kestävällä sopimuksella hallitsevan SM-hopeamitalisti Karhu Basketin riveihin. Sopimuksessa on optio loppukaudesta. Wartti Basketin kasvatteihin lukeutuva Gustavson edusti Suomea mitalipeleihin päättyneissä historiallisissa kesän 2025 EM-kotikisoissa.