2.3.2017 Kauhajoen Karhun Juho Lehtoranta ylitti 2000 pistettä ja Helsinki Seagullsin Timo Heinonen antoi 500. syötön keskiviikon Korisliiga-kierroksella.

Juho Lehtoranta on heittänyt Korisliigan runkosarjassa tasan 2000 pistettä.

Timo Heinonen, 35, antoi uransa 500. koriin johtavan syötön, kun Seagulls kaatoi kotonaan BC Nokian. Kuvat: Erkki Hautaviita & Francois Perthuis
Miesten Korisliigassa kaksi pitkään uurastanutta pelaajaa nousi kaikkien aikojen tilastoissa uusille tasaluvuille.
Juho Lehtoranta, 27, heitti entisessä kotisalissaan KTP:tä vastaan kahdeksan pistettä ja näin hänen pistesaldonsa runkosarjassa kautta aikain on nyt tasan 2000 pistettä. Karhu voitti ottelun 103-90.
Lehtoranta pelaa Korisliigassa 11. kauttaan ja on KTP:n, Katajan ja Karhun riveissä pelannut yhteensä 380 ottelua. Yhden ottelun piste-ennätys hänellä on 22.
Timo Heinonen, 35, antoi uransa 500. koriin johtavan syötön, kun Seagulls kaatoi kotonaan BC Nokian 86-78.
Heinonen on kasvattajaseuransa Pussihukkien lisäksi edustanut ylimmällä sarjatasolla ToPoa, KTP:tä ja Seagullsia.
Runkosarjapelejä hänelle on kertynyt peräti 606 ja sarjakausia jo 18. Yhden ottelun syöttöennätys Heinosella on viisi.
Uuden päävalmentaja Konsta Mastomäen johdolla Kauhajoen uudeksi pelaajaksi on rekrytoitu 23-vuotias, 196 senttinen ja 98 kiloinen Tyeree Bryan. Joukkueen apuvalmentajaksi saapuu Cedrid Latimer.
Helsinki Seagulls on tehnyt yhden kauden mittaisen sopimuksen joukkueen monivuotisen kapteenin René Rougeaun kanssa. Korisliigassa huimat viisi mestaruutta voittanut yhdysvaltalaispeluri on edustanut Seagullsia jo kaudesta 2022-23 asti.
Laitahyökkääjän viime kausi päättyi ikävästi loukkaantumiseen vasta kauden toisessa ottelussa. Jatkosopimus on kestoltaan yksivuotinen.
Samu Adler pelasi alkukauden kuntoutumisestaan huolimatta loistavan loppukauden, voitti mestaruuden ja valittiin sekä finaalien parhaaksi pelaajaksi että Vuoden pelaajaksi. Syksyllä hän aloittaa NCAA-pelit Butlerin yliopistossa.
Tuore koripalloilun Suomen mestari Salon Vilpas on tehnyt kahden vuoden pelaajasopimuksen Simeon Stefanovicin kanssa. 188-senttinen takamies pelasi juniori-ikäisenä neljä vuotta Espanjassa ja ensimmäiset liigakokemukset tulivat viime kaudella Lapuan Kobrissa.
Korisliigan kehittyneimmäksi pelaajaksi valittu Riku Korhonen siirtyy Lahteen kasvattajaseura Hongasta. Lahti Basketball ja Korhonen solmivat 1+1 mallisen sopimuksen, jossa molemmilla osapuolilla on optio toisesta kaudesta.
Ensimmäisen SM-mitalinsa 31 vuoteen voittanut Uudenkaupungin Korihait on aloittanut joukkueen rakentamisen kaudelle 2026–27. Haiparven takakentälle on kiinnitetty vuoden sopimuksilla Korihaissa muutama kausi sitten pelannut Trey Niemi sekä yhdysvaltaIaispelaaja Tommy Murr.
Tapiolan Honka on solminut jatkosopimuksen takamies Elias Eerikinharjun kanssa. Eerikinharju pelasi viime kaudella Hongan riveissä Korisliigaa 17 pelissä.
Helsinki Seagulls on tehnyt kolmen vuoden mittaisen pelaajasopimuksen joukkuetta menestyksekkäästi kausina 2021-25 edustaneen Lassi Nikkarisen kanssa. 29-vuotias pelintekijä valittiin Seagullsin mestaruuteen päättyneellä kaudella Korisliigan vuoden pelaajaksi ja vuoden puolustuspelaajaksi 2024-25.
Lahti Basketballin uusi päävalmentaja on juuri Korisliigassa hopeaa Kataja Basketin kanssa voittanut Teemu Turunen, 32. Turunen siirtyy Lahteen Joensuusta, jossa vietti viimeiset neljä kautta Petri Virtasen apuvalmentajana. Turusen sopimus lahtelaisseuran kanssa on kolmivuotinen.