30.3.2015 Pyörätuolikoripallon maajoukkueen kokeneimpaan kaartiin ja Suomen tunnetuimpiin vammaisurheilijoihin lukeutuva Leo-Pekka Tähti, 31, puhkuu intoa maajoukkueen paluusta kansainväliselle tasolle, heinäkuussa Portugalissa järjestettäviin C-sarjan EM-kisoihin.

Leo-Pekka Tähti kuuluu pyörätuolimaajoukkueen ehdottomiin kantaviin voimiin. Kuva: VAU / Antero Aaltonen.
Edellisen kerran Suomi on ollut edustettuna arvokisoissa Irlannin EM-kisoissa 2007, jossa myös Tähti kantoi ”Susipaitaa” päällään.
- Tämä ”comeback” on erittäin tervetullut koko lajin kannalta, kun projektia on yritetty saada kasaan useampi vuosi. Nyt meillä on erinomaiset valmentajat ja taustajoukot, mikä kertoo toiminnan menneen eteenpäin ammattimaisempaan suuntaan, Tähti valottaa.
- Meillä on nuoria nälkäisiä pelaajia ja on hienoa päästä mittaamaan tämän hetkistä tasoamme EM-kisoissa kovia Euroopan maita vastaan.
8-vuotiaana urheilu-uransa Porissa pyörätuolikoripallon parissa aloittanut Tähti on huomannut maajoukkueen harjoittelutoiminnan siirtyneen eteläeurooppalaisempaan suuntaan, joka lisää valmiutta haastaa yhä kovempia maita sekä kehittää jokaisen henkilökohtaista taitoa.
Nuorille pelaajille mies tuo esimerkkiä niin kentällä, kuin sen ulkopuolellakin.
- Joukkueen kapteenina neuvon joukkuetovereita kentällä, mutta myös otteluiden ulkopuolella, kuten esimerkiksi ohjeistamalla nuorempia kovempaan pelitempoon sekä antamalla vinkkejä millaista ammattilaiselämä on.
Kipinä pyörätuolikoripalloon hiipui hetkeksi. Porissa toimineen ryhmän lopetettua toimintansa Tähti pääsi jatkamaan koripalloa 11-vuotiaana, Rauma Basketin miesten SM-sarjajoukkueessa.
- Eihän siellä ihan hirveästi pelikokemusta tullut vielä sen ikäisenä, mutta harjoitusten tempo ja kovuus antoivat motivaatiota itselle kehittyä ja tehdä töitä kovempaa. Kova harjoittelu huomattavasti itseään vanhempia ja kokeneempia vastaan kantoi sitten jossain vaiheessa hedelmää.
Kolmesti Vuoden pyörätuolikoripalloilijaksi (2004, 2005, 2012) valittu Leo-Pekka voitti hiljattain SM-kultaa TaNMKY:n riveissä, kirjauttaen kauden keskiarvoikseen 22,4 pistettä ja 6,7 levypalloa. Suomen mestaruuden lisäksi miehen saavutuksista löytyy SM-pronssi BC Sisun paidasta kauden 2011-2012 päätteeksi.
- Ulkomailla palloon laitetaan paljon enemmän painetta ja etenkin joukkuepelin merkitys korostuu, kun yksilöiden on vaikeampi nousta ratkaisijan asemaan, Tähti miettii kotimaan sarjan suurimpia eroja ammattilaissarjoihin.
Pyörätuolikelauksen T54-luokan 100 metrin maailmanennätystä nimissään pitävä Tähti pitää pyörätuolikelausta päälajinaan, mutta on kiitollinen saamastaan mahdollisuudesta harjoitella niin koripalloa kuin kelausta koripalloammattilaisena.
- Esimerkiksi Malagassa oli mahdollistettuna kelaustreenit, puntit ja vastaavat oheisharjoitteet koristreenien ohelle, joka oli aivan erinomainen juttu.
Tähden - ja maajoukkueen - onneksi pyörätuolikoripallon EM-kisojen ajankohta sijoittuu heinäkuun alkuun, jonka jälkeen hän pääsee keskittymään täysillä lokakuussa käytäviin kelauksen MM-kilpailuihin.
- Molempia varten harjoitellaan kovaa ja tasapainotetusti, Sykähdyttävimmän urheiluhetken äänestyksen vuoden 2013 Urheilugaalassa voittanut Tähti päättää.
Tapiolan Hongan kasvatti Mina Mojtahedi, 38, elää koripallounelmiaan todeksi Saksan pyörätuolikoripallomestari RSV Lahn-Dillin riveissä. Saksan tuplamestaruuden lisäksi Mojtahedin tarkoituksena on kruunata uransa vuoden 2012 Euroopan mestaruudella.
Pitkän linjan valmentaja Pirjo Pellikka on luotsannut PuHun kehitysvammaisten koripallojoukkuetta kohta jo kuusi vuotta. Kehitysvammaisten ja vammattomien nuorten yhteinen Unified-toiminta on tuonut lisämaustetta harrastukseen ja vastustajia pelikentille.
Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.
Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Jo muutaman kesän Susijengin vakionimiin ja EM-nelonen Andre Gustavson, 26, joutui odottamaan aina joulukuulle saakka ennen kuin ovet ulkomaille avautuivat. Lopulta seuraksi tuli Belgian mahtiseura Oostende.