24.5.2023 13:48 LePy hakee paikkaa naisten 1. divisioonaan villikorttimenettelyn kautta. Seuran pelaajamäärien kasvaessa LePy haluaa tarjota naispelaajille mahdollisuuden harjoitella ja pelata tavoitteellisesti myös juniori-iän päätyttyä.

LePyn naisten joukkueen tulevan kauden valmentaja on Nigel Moore. Kuva: Jussi Männynoksa
Joukkueen vastuuvalmentajaksi tulee pelaajien suosikiksi seurassa noussut Nigel Moore. Moorella on taustallaan pitkä kansainvälinen ammattilaisura pelaajana. Viime vuodet hän on keskittynyt valmennukseen, ollen vuonna 2020 yksi ensimmäisistä ulkomaalaistaustaisista HKVT-tutkinnon suorittaneista valmentajista.
LePyn naisten joukkueen tavoitteena on mahdollistaa kaikille halukkaille tyttö- ja naispelaajille pelaaminen naisten 1. divisioonassa joko ponnahduslautana eteenpäin tai uransa korkeimpana tasona.
Tavoitteena on rakentaa heti ensimmäisellä kaudella kilpailukykyinen joukkue. LePy hakeekin joukkueeseen aikuispelaajia vahvistamaan nykyistä kokoonpanoa. Kaikki tavoitteellisesta harjoittelusta kiinnostuneet naispelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin Leppävaaran liikuntahallille maanantaina 29. toukokuuta kello 17-18:30.
Lisätiedot:
Päävalmentaja Nigel Moore / nigel.moore@lepy.fi / 041 369 1258
Joukkueen yhteyshenkilö Mimma Sipilä / mirja.sipila@live.com / 050 303 2842
Helsingin NMKY järjestää talvilomaleirin 2.1.2026 - 6.1.2026. Leiri on tarkoitettu 2013-2018 -syntyneille pelaajille.
LoU Basket järjestää Kisakallion ensiluokkaisissa olosuhteissa U12-ikäluokan turnauksen tytöille ja pojille. Majoitus ja ruokailut Kisakallion urheiluopistolla ja pelit pelataan maajoukkueidenkin suosimassa Susi Training Centerissä.
Lahdessa tulevana pääsiäisenä 3.-5.4.2026 järjestettävän kansainvälisen koripalloturnauksen Kempower Easter Tournamentin ilmoittautuminen on avattu!
Oletko valmis kehittämään peliäsi ja viettämään viikonlopun huippuvalmennuksessa? Lady Basket -koripalloleiri Kisakallion kampuksella tarjoaa ainutlaatuisen mahdollisuuden treenata, oppia uutta ja nauttia koripallosta hyvässä seurassa! Leiri on suunnattu kaiken tasoisille naispelaajille ja -harrastajille.
Sarjat 2010-2019 syntyneille - kaikissa sarjoissa vielä tilaa!
Lahdessa tulevana pääsiäisenä 3.-5.4.2026 järjestettävän Kempower Easter Tournament 2026 koristurnauksen ilmoittautuminen aukeaa maanantaina 13.10.2025 kello 9.00!
Biddy Basket ry vei elokuusta syyskuun loppuun valmentajia ympäri Suomen, kaikkiaan seitsemälle eri paikkakunnalle.
Helsinki Basketball Festival tulee taas! Satoja joukkueita, kansainvälistä fiilistä ja koriksen iloa – ilmoittaudu mukaan kevään 2026 turnaukseen nyt!
Syysloman korisjunnujen taitoleirit järjestetään ensimmäistä kertaa, niin Kisakalliossa (vko 42) kuin Pajulahdessakin (vko 43). Leirit on tarkoitettuja kaikille innokkaille ja kehittymishaluisille 2011-2015 -syntyneille junioripelaajille, tytöille ja pojille.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.