Liettua tuli latautuneena peliin ja siirtyi nopeasti 7-0-johtoon. Suomi kuitenkin pelasi ennakkoluulottomasti ja erityisesti joukkue löysi puolustuspeliinsä hurmiovaihteen alun hapuilun jälkeen. Liettua tuskaili Suomen paikka- ja pelaajavartioinnin sekoituksen kanssa, eikä viiden minuutin jakson aikana saanut hyökkäyksissään muuta aikaan kuin pallonmenetyksiä.
Sanna Heleniuksen korien tahdittamana Suomi vei jakson 13-0, johti avausjakson jälkeen 16-15 ja puoliajalla 32-31.
Lukuisten avainpelaajien loukkaantumisten vuoksi kolme Liettua-ottelua tarjosi Suomen nuorelle kaartille esiinmarssin mahdollisuuden. Sunnuntaina naisten maaotteludebyyttinsä teki Espoo Teamin 18-vuotias Kia Ignatius.
– Aluksi jännitin aika paljon. Joukkue kuitenkin tuki ja kannusti hienosti. Hermostuneisuus katosi pelin edetessä. Oli hienoa päästä pelaamaan tämän tason vastustajaa vastaan ja nähdä kuinka paljon töitä on vielä edessä, kertoi Ignatius.
Kia Ignatius lukeutuu 18-vuotiaiden tyttöjen maajoukkueen avainpelureihin. Kyseinen maajoukkue matkaa tiistaina kohti Makedonian Skopjea, jossa pelataan ikäluokan B-divisioonan EM-turnaus.
– Iloisin mielin lähdetään matkaan ja kova halu on voittaa. Toivottavasti menestystä tulee kisoissa ja sen jälkeen palaan ilomielin naisten maajoukkueen mukaan.
Maajoukkueen ykköspelintekijä Reetta Piiparille tärkeitä lepohetkiä tarjonnut Ignatius heitti naisten debyytissään viisi pistettä. Erityisesti toisen kenttäpäädyn työstään hän keräsi kiitosta.
– Liettua-peleissä nähtiin suomalaisnuorilta hienoja suorituksia. Sandra Välikoski oli hyvä, etenkin ensimmäisessä pelissä. Kia (Ignatius) pelasi fantastisen puolustuspelin tänään ja Minna Sten on edistynyt kahdessa viikossa huimasti, kehui maajoukkueen apuvalmentaja Jukka Mantere.
Taktista oppia
Puoliajalla mentäessä Suomen pisteistä 11 oli heittänyt Helenius ja Tiina Sten kahdeksan. Lukuun ottamatta kolmatta jaksoa Suomen esitys oli ehjä, yritteliäs ja ennakkoluuloton.
– Tänään oli kokonaisuudessaan kivempi peli kuin lauantaina. Olimme hereillä ja kaikki teki hommia, Mantere arvioi.
– Saimme kaksi tärkeää oppia tänään. Positiivinen oppi oli se, että pienellä puolustustaktiikan muutoksella saimme järkytettyä kokeneenkin joukkueen peliä. Olimme lauantaina hirveissä virhevaikeuksissa. Paikka- ja pelaajavartioinnin sekoituksen ansiosta emme saaneet nyt yhtään virhettä avausjaksolla, eikä Liettua ainoatakaan vapaaheittoa.
Opeista toinen oli ensimmäistäkin arvokkaampi.
– Painotimme tauolla kolmannen jakson tärkeyttä, koska Liettuan kova rynnistys oli arvattavissa. Emme siltikään olleet valmiita vastaamaan vastustajan taktisiin muutoksiin. Tämän tason vastustajalla taktinen ajattelu on sitä luokkaa, että hereillä on oltava koko ajan, Mantere kertasi sunnuntain antia.
Piipari heitti pelissä 12 pistettä. Heleniuksen ohella 11 pisteen saldoon ylsi Minna Sten. Voittajien ykkönen oli 196-senttinen Gintare Petronyte, joka nosteli 15 pistettä.
Suomella on vielä puolitoista viikkoa aikaa hioa kuvioitaan kuntoon ja parannella haavojaan ennen Euroopan A-divisioonan otteluiden alkua. Suomi avaa karsintapelinsä kotiottelulla Bosnia-Hertsegovinaa vastaan Tapiolan Urheiluhallissa 13.8.
Ennen kuukauden mittaisen karsintasavotan alkamista Suomi matkaa maanantaina Kööpenhaminaan, jossa pelataan 5.-9.8. Pohjoismaiden mestaruuskilpailut. Suomi lähtee matkaan varmuudella ilman jalkavammojaan parantelevia luottosenttereitään Taru Tuukkasta ja Niina Laaksosta. Liettuaa vastaan esiintyneeseen ryhmään on kuitenkin odotettavissa vahvistusta. PM-kisoihin matkaava joukkue julkistetaan vasta maanantaina.
Suomi kohtaa PM-avauksessaan tiistaina Norjan.
Suomi – Liettua 52 – 77 (32–31), naisten maaottelu, Espoo
| Reetta Piipari | 12/3 | |
| Kia Ignatius | 5/2 | |
| Sanna Helenius | 11/5 | |
| Sandra Välikoski | 5/5 | |
| Riikka Lehtonen | 0/2 | |
| Tiina Sten | 8/4 | /4 syöttöä |
| Piia Harkko | 0/0 | |
| Minna Sten | 11/5 |
Liettuan parhaat: Gintare Petronyte 15/4, Sandra Valuzyte 9/8, Milda Sauliute 9/1.
Lisätietoja: /maajoukkueet/naisten_maajoukkue/