10.8.2022 23:02 Susijengi jatkoi Liettuan vieraana valmistautumistaan kohti MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja. Liki 4600-päinen kotiyleisö sai nauttia kotijoukkueen hurjasta alusta NBA-jättiensä johdolla, jotka siivittivät Liettuan voittoon Kaunasin Žalgirio Arenalla pelatussa maaottelussa lukemin 76–61 (43–29).
Alexander Madsen oli kentän pisteykkönen, kun Liettua kukisti Suomen Kaunasissa pelatussa maaottelussa. Kuva: Ville Vuorinen
Kotiyleisö sai ottelun alussa heti sitä, mitä se oli saapunut katsomaan Kaunasin keskiviikkoiltaan. Liettuan NBA-tähdet Domantas Sabonis ja Jonas Valanciunas ottivat molempien korien läheisyydet tiukasti isoihin näppeihinsä, kun kotijoukkue myllytti kaksikon johdolla Susijengiä etenkin hyökkäyskorin välittömässä läheisyydessä.
Avauskympin 28–13 vieneet isännät pelasivat palloa sisään hyökkäys toisensa perään, eikä Susijengi saanut tilkittyä omaa korin läheisyyttään.
- Liettua teki niitä asioita, joita odotettiinkin. He pelasivat palloa paljon sisälle ja meillä kesti liian kauan, että saatiin sumputettua ja vaikeutettua heidän sisäpeliään pois, joukkueen kapteeni Shawn Huff kommentoi.
Mitä pidemmälle ottelu eteni, sitä paremmin Suomi pääsi mukaan kamppailuun. Alussa loistaneet Sabonis ja Valanciunas eivät päässeet mellastamaan hyökkäyskorilla, ja samaan aikaan Susijengin hyökkäyksessä paluun parketille tehnyt Alexander Madsen (16 pistettä) osui niin läheltä kuin kaukaa, pääsivät vieraat yhä paremmin mukaan.
Susijengi pääsi muutamaan kertaan iskuetäisyydelle, mutta kotijoukkue pystyi tylsyttämään vieraiden kirit vahvan joukkuepuolustuksen turvin. Kotivoitto kirjattiin lopulta lukemin 76–61.
- Puolustimme selkeästi paremmin, mitä pidemmälle ottelu eteni. Menetimme tänään pallon 20 kertaa, joka on liikaa Liettuan tasoista vastustajaa vastaan. Tänään meillä puuttui viimeinen terävyys omassa tekemisessämme, Teemu Rannikko Suomen valmennuksesta summasi ottelun jälkeen.
- Meille tuli tänään paljon pakottamattomia virheitä, ja pallosta on yksinkertaisesti pidettävä parempaa huolta. Meillä oli tänään vapaita heittoja ja ne pitää jatkossa pistää sisään. Tämä oli tärkeää valmistautumista, kun saamme pelata kovia vastustajia vastaan ennen MM-jatkokarsintoja ja EM-kisoja, Huff päätti.
Mikäli twiitti ei näy yläpuolella, voit katsoa sen täältä.Ilari Seppälä summaa Susijengin ensimmäisen Liettua pelin pelaajien näkökulmasta, tunnelmat suoraan joukkueen pukukopista.@IlariSeppala7 #susijengi pic.twitter.com/kxAJyHGsno
— Basketball Finland (@basketfinland) August 10, 2022
Tappiosta huolimatta ilonaiheitakin nähtiin. Viime viikon Belgia-otteluista sivussa ollut Alexander Madsen rokotti kotijoukkuetta aluksi kahdesti kolmen pisteen viivan takaa ja sen jälkeen lähempää koria. Madsen oli 16 pisteellään kentän paras pistemies.
- Oli hienoa saada ”Mädi” takaisin ja hän näytti, millä tasolla hän pystyy pelaamaan. Tänään minuutit jäivät virhevaikeuksien takia pieniksi. Edon Maxhuni nosti paljon tasoaan viime peleistä, joten lopputuloksen takaa löytyy myös ilosia asioita, Rannikko veisteli.
Maxhuni viimeisteli ottelussa 15 pistettä osuen kolmesti kaaren takaa. Madsenin ja Maxhunin lisäksi kaksinumeroisille ylsi 14 pistettä taistellut Olivier Nkamhoua, joka raatoi myös oman korin alla hurjasti Liettuan NBA-jättejä vastaan.
Liettuan pisteet jakaantuivat äärimmäisen tasaisesti: Sabonis oli 10 pisteellään joukkueensa paras pistemies, mutta peräti 10 pelaajaa tekivät vähintään viisi pistettä.
Liettua: Domantas Sabonis 10/6/3 syöttöä, Marius Grigonis 9/4, Jonas Valanciunas 8/6
Susijengi: Alexander Madsen 16/3, Edon Maxhuni 15/1/4 syöttöä, Olivier Nkamhoua 14/3, Petteri Koponen 8/2/3 syöttöä, Ilari Seppälä 3/1, Elias Valtonen 2/2, Remu Raitanen 2/4, Topias Palmi 1/3, Shawn Huff 0/2, Henri Kantonen 0/1/3 riistoa, Perttu Blomgren 0/2
Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran toisensa torstaina Vilnassa. Ottelu alkaa Suomen aikaa klo 19.30 ja se on katsottavissa suorana Jimiltä sekä Ruudusta.
Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.
Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.
Tampereen Kansiareenan lehterit täyttyvät koripallon EM-kotikisoihin. Susijengin isännöimiin kisoihin on myyty jo yli 50 000 lippua, vaikka kisojen alkuun on yli neljä kuukautta aikaa.
Mikael Jantunen säästi myöhään tiistai-iltana tärkeimmät onnistumisensa viime minuuteille, kun Paris Basketball peittosi Euroliigan ensimmäisessä Play-In-ottelussa vieraskentällä Real Madridin 73–81 (36–46). Pariisilaiset kohtaavat Euroliigan puolivälierissä turkkilaisen Fenerbahcen ja Jantusesta tulee ensimmäinen suomalainen Euroliigan pudotuspeleissä 20 vuoteen.
Lauri Markkanen asteli tiistain vastaisena yönä toimittajien tentattavaksi NBA-runkosarjakauden 2024-25 päättymisen merkeissä. Utah Jazz jäi päättyneellä kaudella kauas pudotuspeleistä, mutta yhdysvaltalaistoimittajille puhunut Markkanen käänsi jo katseensa Susijengin EM-kisakesään.
Severi Kaukiaisen edustama tallinnalainen BC Kalev/Cramo pöllytti latvialaista BK Ogrea 92–69 (58–35) Viron-Latvian liigan pronssiottelussa perjantai-iltana. Kausi huipentuu seuraavaksi Viron ja Latvian kansallisten liigojen pudotuspeleihin.
Mikael Jantunen nautiskeli 15 pistettä ja kaapi kuusi levypalloa, kun Paris Basketball päätti historiansa ensimmäisen Euroliigan runkosarjakauden 72-63 (46-31)-kotivoittoon liigajumbo ALBA Berlinistä kotikentällään. Paris Basketball on varmistanut paikkansa Play-In-otteluissa ja sillä on vielä hiuksenhieno sauma selvitä suoraan pudotuspeleihin kuudennelta sijalta.
Koriksen EM-kotikisoihin voi tulla kauempaakin ja päästä vielä kotiin Suomen pelien jälkeen. VR on lisännyt myyntiin ylimääräisiä vuoroja, jotka lähtevät Tampereelta Helsinkiä kohti klo 23:59 kunakin pelipäivänä.