Liiganousija Loimaalle makea avausvoitto

2.10.2011 Korisliigan nousijajoukkue Nilan Bisons Loimaalta otti Loimaan Korikonkarien seurahistorian ensimmäisessä liigapelissä makean kotivoiton kukistettuaan liigan suosikkeihin kuuluvan helsinkiläisen ToPon kotonaan pistein 91–79 (39–41).

Martin Zeno oli liiganousijan tehomies, kun Nilan Bisons voitti kotiavauksessaan ToPon.

Petri Virtanen oli pelipäällä Katajan hakiessa vierasvoiton Kouvoista.

Alex Vaenerberg tyylitteli 14 pistettä ja kahdeksan syöttöä Vilppaan yllättäessä Namika Lahden. Kuvat: Eveliina Toivola, Kai Kilappa ja Tuomas Venhola.

ToPo hallitsi ensimmäistä puoliskoa tehokkaalla heittopelillään, mutta kolmannella jaksolla ote kääntyi ja kotijoukkue nousi kaukoheitoillaan kymmenen pisteen johtoon. ToPo pääsi vielä päätösjaksolla edelle, mutta Bisons hallitsi viimeistä viisiminuuttista ja kasvatti johtoaan.

– Pelissä oli meille paljon positiivista ja voitto tietysti pääasiana. Pistimme tauon jälkeen ToPon heittäjiin enemmän painetta ja se käänsi pelin. ToPo antoi kyllä ilmeisen väsyneenäkin kovan vastuksen, sanaili Bisonsin päävalmentaja Greg Gibson.

Voittajien tehokvartetin muodostivat Martin Zeno (22/11/6 syöttöä/4 blokkia), Jeb Ivey (20/4/4 syöttöä), viisi kolmosta naulannut Mikko Koivisto (20/2) sekä Ryan McDade (18/13).

Neljännen pelin viiden aikana pelanneesta ToPosta esiintyivät edukseen Jonathan Heard (25/6), Chase Griffin (18/1) sekä Timo Heinonen (17/3). Helsinkiläiskokoonpanosta puuttuivat kuumeinen Kimmo Muurinen ja polvivaivainen Antti Niskanen.

– En hae selityksiä väsymyksestä. Loimaa jaksoi loppuun asti. Emme ole ehtineet harjoitella tällä kokoonpanolla vielä paljoakaan, mutta pitkä kausi on vasta alussa, totesi ToPon päävalmentaja Tomi Kaminen.

Katajalle pisteet Kouvolasta

Joensuun Kataja haki kauden toisen voittonsa kukistamalla Kouvot vieraskentällä pistein 66–80 (29–41).

Kataja hankki johtonsa toisella neljänneksellä, jonka se voitti 22-10. Kouvot ei päässyt toisella puoliskolla enää yhdeksää pistettä lähemmäs. Kouvojen peliä hankaloittivat etenkin 22 pallonmenetystä.

Voittajien tehokkaimmat olivat Petri Virtanen (21/2) ja Antti Kanervo (15/2). Kouvojen pirtein oli Anthony Brown (15/7/3 syöttöä). Tappio oli Kouvoille kauden toinen.

Vilppaalle kotivoitto vajaamiehisenäkin

Salon Vilpas otti kauden avausvoittonsa ensimmäisestä kotipelistään, jossa se kukisti Namika Lahden 76–67 (40–31). Vilpas johti peliä ensi jakson puolivälistä alkaen parhaimmillaan 15 pisteellä.

Vilppaalta puuttui tukku avainpelaajia, kun kotimaiset runkomiehet Roope Ahonen sekä Jukka Kataja ja amerikkalaisvahvistus Emmanuel Holloway olivat sivussa. Voiton takuumiehinä kunnostautuivat John Fields (25/17/3 blokkia), Junior Hairston (17/15/3 syöttöä) sekä Tampereen Pyrinnöstä saapunut 19-vuotias pelinrakentaja Alex Vaenerberg (14/1/8 syöttöä).

Lahtelaisten tehokkain oli Keena Young (22/12/5 riistoa). Ryan Brooks antoi tulitukea 15 pisteellä.

(STT)

 
31.10.2025 10:19 Korisliiga

Tuomas Hirvonen yltää perjantaina 500 Korisliiga-ottelun rajapyykkiin – ”Tämä on ollut antoisa matka”

KTP-Basketin takamies ja Kouvolan Poikien kasvatti Tuomas Hirvonen, 29, saavuttaa merkittävän rajapyykin, kun hän pelaa uransa 500. Korisliiga-ottelun. Vaikka pelejä on kertynyt komea määrä, intohimo lajiin on yhä tallella.

30.10.2025 13:02 Korisliiga

Alvar Peltoniemi on kulkenut pitkän tien Tapiolan Hongassa mutta aloittelee vasta toista kauttaan Korisliigassa – ”Yliopistovuodet kasvattivat henkisesti, kun yhtäkkiä en enää ollutkaan joukkueeni kärkipelaajia”

16,3 pistettä ja 4,7 levypalloa alkukaudella tilastoinut Alvar Peltoniemi on Korisliigan tiiviisti seurattuja tuoreita nousijoita. Hänen kasvattajaseuransa Tapiolan Honka on myös ottanut varovaisen lupaavan startin runkosarjaan.

28.10.2025 21:21 Korisliiga

Tiukan ottelun ero repesi päätösneljänneksellä – Seagulls kesytti Kobrat

Kahron Ross johti Seagullsin kotivoittoon vakuuttavalla tuplatuplallaan.

28.10.2025 08:00 Korisliiga

Mopoautokolmikosta Korisliiga-konkariksi – 439 Korisliiga-ottelua viheltänyt Jaakko Kaunisto päätti uransa

Erotuomari Jaakko Kauniston tuomaripolku alkoi alle kymmenvuotiaana, kun serkku antoi pillin käteen Vimpelin liikuntahallissa. Tyttöjen pelistä puuttui toinen tuomari, ja Kaunistolle annettiin neuvoksi viheltää, jos näkee jotain, mikä ei hänen mielestään kuulu korikseen. Se oli sysäys yli 25 vuoden mittaiselle matkalle. 

25.10.2025 21:03 Korisliiga

Peltoniemi ja Luukkonen joukkueidensa johtotähtinä – illan sarjapisteet Hongalle, Kauhajoelle ja Pyrinnölle

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään pelkkiä kotivoittoja. Alvar Peltoniemi ja Eemi Luukkonen pelasivat vahvasti niin pisteiden kuin levypallojenkin valossa.

24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

21.10.2025 21:27 Korisliiga

KTP ja Kouvot keräsivät kauden toiset sarjapisteensä – Vilppaalle viides perättäinen voitto

KTP:n Tuomas Hirvonen jakoi kahdeksan syöttöä ja Vilppaan Jalen Brooks paukutti 39 pistettä illan Korisliiga-otteluissa.

18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

Näytä lisää vastaavia