Lind ja Airaksinen jatkavat Kouvottarissa

10.7.2020 08:55 Kouvottarien naisten Korisliiga-joukkue kaksi merkittävää jatkosopimusta, kun Kaisa Lind ja Jemina Airaksinen jatkavat Kouvolassa 1+1-mallisilla sopimuksilla.

Lind on esiintynyt naisten Korisliigassa 324 ottelussa 5,2 pisteen ja 2,7 levypallon keskiarvolla. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Kaisa Lind, 33, aloittaa syksyllä jo 13. kautensa pääsarjatasolla. 180-senttisen laiturin keskiarvot olivat viime kaudella 4,9/3,3/1,7.

- Yllättäen loppunut viime kausi jätti vielä paljon nälkää pelata. Hyvät olosuhteet ja valmennus sekä toimivat taustat ovat arkipäivää Kouvottarissa, joten päätös jatkosta oli helppo. Parin kuukauden fysiikkatreenien jälkeen on ollut mukava päästä taas halliin treenaamaan joukkueen kanssa. Uskon, että meillä tulee olemaan todella kilpailukykyinen joukkue tulevalla kaudella. Toivottavasti päästään pelaamaan koko kausi terveinä, Lind kommentoi seuran tiedotteessa.

- Kaisan jatko on hieno asia joukkueen kannalta. Hän tuo koppiin ja kentälle kaivattua kokemusta ja johtajuutta. Kentällä Kaisa hyvällä heittotaidolla levittää kenttää ja mahdollistaa haluamamme kenttätasapainon, päävalmentaja Joonas Frimodig avaa.

Jemina Airaksinen, 23, aloittaa viidennen kautensa korkeimmalla sarjatasolla. Espoo Unitedia ja Honkaa aiemmin edustanut 185-senttinen laituri on kerännyt vyölleen 90 naisten korisliigaottelua tehoilla 2,5/1,7. Viime kaudella Airaksisen tilastot olivat 3,5 pistettä ja 3,0 levypalloa.

Jemina Airaksinen solmi 1+1-mallisen jatkosopimuksen Kouvottarien kanssa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Jemina Airaksinen solmi 1+1-mallisen jatkosopimuksen Kouvottarien kanssa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

- Tunnelmat jatkosta Kouvottarissa ovat odottavat ja olen erittäin innoissani päästessäni taas pelaamaan joukkueen kanssa. Viime kaudesta kun jäi vähän hampaan koloon. Kesä kuluu treenatessa ja töitä tehdessä. Työpäivät vietän Espoossa ja vapaapäivinä matkaan Kouvolaan treenaamaan. Lomailulle ei kauheasti jää aikaa, mutta muutaman asuntoautoreissun ehtii silti onneksi tekemään. Tavoitteena tulevalle kaudelle on saada lisää vastuuta ja osua tarkemmin kaaren takaa. Viime kaudella sain nopeutta lisää ja tavoitteena on olla yhä nopeampi kiituri ensi kaudella, Airaksinen kommentoi.

- Jemppu pelasi hyvän ja ehjän viime kauden. Itseluottamuksen noustessa peli peliltä hän oli erittäin tärkeä palanen meidän isoa päätä. Jemppu on erinomainen harjoittelija ja on sarjan parhaita heittäjiä pelipaikallaan. Fysiikkapuoli ja sivuttaisliike menivät viime kaudella eteenpäin ja tätä kehitystä jatketaan tällä kaudella. Olen hyvin tyytyväinen, että Jemppu jatkaa Kouvolassa, Frimodig kommentoi Airaksisen jatkosopimusta.

Kouvottarie sopimustilanne kaudelle 2020-21: Henriikka Vähäuski, Yasmine Blomfelt, Sarah Toeaina (USA), Roberta Björnman, Aliyah Collier (USA), Kaisa Lind  ja Jemina Airaksinen.

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

16.5.2025 09:36 Naisten Korisliiga

PeKa juhlisti yhdeksättä mestaruuttaan, Linda-Lotta Lehtoranta kuudettaan – ”Minkälainen henkinen paikka se mahtaa olla sitten, kun ei enää voitakaan…”

Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy

14.5.2025 11:08 Naisten Korisliiga

ToPosta ToPoon – Taru Tuukkasen mittava ura hakee vertaistaan

Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.

12.5.2025 12:33 Naisten Korisliiga

Miikka Sopanen jatkaa BC Nokian naisten päävalmentajana kaudella 2025–26

BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.

5.5.2025 10:30 Naisten Korisliiga

Pyrinnön naisille tukku tärkeitä jatkosopimuksia - Ebba Pekonen uutena mukaan

Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.

29.4.2025 21:15 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut palasi Suomen mestariksi

Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.

29.4.2025 10:05 Naisten Korisliiga

Naisten Suomen mestaruus ratkeaa kutkuttavassa viidennessä finaalissa tiistaina Helsingissä

Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.

28.4.2025 20:45 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut venytti ratkaisun viidenteen otteluun - mestaruus ratkeaa huomenna Helsingissä

Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.

24.4.2025 20:26 Naisten Korisliiga

Tuukkanen johdatti ToPo:n voiton päähän mestaruudesta

ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.

24.4.2025 15:00 Koripalloliitto

Kouvottarien valmentajille sakkorangaistukset vedonlyöntikiellon rikkomisesta

Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on määrännyt sakkorangaistukset Kouvottarien valmentajille Joonas Frimodigille ja Jussi Kukkoselle vedonlyöntikiellon rikkomisesta.

Näytä lisää vastaavia