Lind ja Airaksinen jatkavat Kouvottarissa

10.7.2020 08:55 Kouvottarien naisten Korisliiga-joukkue kaksi merkittävää jatkosopimusta, kun Kaisa Lind ja Jemina Airaksinen jatkavat Kouvolassa 1+1-mallisilla sopimuksilla.

Lind on esiintynyt naisten Korisliigassa 324 ottelussa 5,2 pisteen ja 2,7 levypallon keskiarvolla. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

Kaisa Lind, 33, aloittaa syksyllä jo 13. kautensa pääsarjatasolla. 180-senttisen laiturin keskiarvot olivat viime kaudella 4,9/3,3/1,7.

- Yllättäen loppunut viime kausi jätti vielä paljon nälkää pelata. Hyvät olosuhteet ja valmennus sekä toimivat taustat ovat arkipäivää Kouvottarissa, joten päätös jatkosta oli helppo. Parin kuukauden fysiikkatreenien jälkeen on ollut mukava päästä taas halliin treenaamaan joukkueen kanssa. Uskon, että meillä tulee olemaan todella kilpailukykyinen joukkue tulevalla kaudella. Toivottavasti päästään pelaamaan koko kausi terveinä, Lind kommentoi seuran tiedotteessa.

- Kaisan jatko on hieno asia joukkueen kannalta. Hän tuo koppiin ja kentälle kaivattua kokemusta ja johtajuutta. Kentällä Kaisa hyvällä heittotaidolla levittää kenttää ja mahdollistaa haluamamme kenttätasapainon, päävalmentaja Joonas Frimodig avaa.

Jemina Airaksinen, 23, aloittaa viidennen kautensa korkeimmalla sarjatasolla. Espoo Unitedia ja Honkaa aiemmin edustanut 185-senttinen laituri on kerännyt vyölleen 90 naisten korisliigaottelua tehoilla 2,5/1,7. Viime kaudella Airaksisen tilastot olivat 3,5 pistettä ja 3,0 levypalloa.

Jemina Airaksinen solmi 1+1-mallisen jatkosopimuksen Kouvottarien kanssa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Jemina Airaksinen solmi 1+1-mallisen jatkosopimuksen Kouvottarien kanssa. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga

- Tunnelmat jatkosta Kouvottarissa ovat odottavat ja olen erittäin innoissani päästessäni taas pelaamaan joukkueen kanssa. Viime kaudesta kun jäi vähän hampaan koloon. Kesä kuluu treenatessa ja töitä tehdessä. Työpäivät vietän Espoossa ja vapaapäivinä matkaan Kouvolaan treenaamaan. Lomailulle ei kauheasti jää aikaa, mutta muutaman asuntoautoreissun ehtii silti onneksi tekemään. Tavoitteena tulevalle kaudelle on saada lisää vastuuta ja osua tarkemmin kaaren takaa. Viime kaudella sain nopeutta lisää ja tavoitteena on olla yhä nopeampi kiituri ensi kaudella, Airaksinen kommentoi.

- Jemppu pelasi hyvän ja ehjän viime kauden. Itseluottamuksen noustessa peli peliltä hän oli erittäin tärkeä palanen meidän isoa päätä. Jemppu on erinomainen harjoittelija ja on sarjan parhaita heittäjiä pelipaikallaan. Fysiikkapuoli ja sivuttaisliike menivät viime kaudella eteenpäin ja tätä kehitystä jatketaan tällä kaudella. Olen hyvin tyytyväinen, että Jemppu jatkaa Kouvolassa, Frimodig kommentoi Airaksisen jatkosopimusta.

Kouvottarie sopimustilanne kaudelle 2020-21: Henriikka Vähäuski, Yasmine Blomfelt, Sarah Toeaina (USA), Roberta Björnman, Aliyah Collier (USA), Kaisa Lind  ja Jemina Airaksinen.

 
14.8.2020 13:15 Naisten Korisliiga

Destinee Young vahvistamaan Vimpelin Vetoa

ViVe on solminut sopimuksen 25-vuotiaan yhdysvaltalaissentterin kanssa. Viime kaudella Young pelasi Portugalin pääsarjassa.

10.8.2020 14:37 Naisten Korisliiga

Reetta-Sofia Tulkki ja Anna Peltola siirtyvät Pyrintöön

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Tampereen Pyrintö on tehnyt pelaajasopimuksen kahden paluumuuttajan kanssa, kun Reetta-Sofia Tulkki sekä Anna Peltola vetävät Pyrinnön punaisen pelipaidan päällensä.

10.8.2020 12:10 Naisten Korisliiga

Mariah Miller Vimpelin Vetoon

Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen 21-vuotiaan amerikkalaispelaaja Mariah Millerin kanssa. Miller valmistui viime kaudella Clevelandin Staten yliopistosta.

7.8.2020 09:21 Naisten Korisliiga

Kaisa Kuisma siirtyy Kouvottariin

Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Kouvottaret vahvistuu viime kaudella Portugalin pääsarjassa pelanneella Kaisa Kuismalla.

6.8.2020 14:08 Naisten Korisliiga

Aliyah Jeune Vimpelin Vedon pelipaitaan

Naisten Korisliigaan valmistautuva Vimpelin Veto on kiinnittänyt ensimmäinen vahvistuspalasen ensi kauden joukkueeseensa.

5.8.2020 08:59 Susiladies

Magdalene Agyei: Rautoja hipova atleettinen laituri

Päävalmentaja Pekka Salmisen mukaan maajoukkuekesän 2020 versio Susiladiesista on urheilullinen, liikkuva ja aktiivinen. Malliesimerkki näistä kolmesta ominaisuudesta on rautoja hipova 21-vuotias Magdalene Agyei.

4.8.2020 15:06 Naisten Korisliiga

Tampereen Pyrintö luottaa nousun arkkitehteihin naisten Korisliigassa

Tampereen Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen kaudelle 2020-21 Emilia Anttilan, Jemina Vidgrenin, Heli Poikelan, Iina Mäkelän, Emma Törnblomin sekä Liisa Taposen kanssa.

3.8.2020 14:23 Naisten Korisliiga

Kujalan sisarukset jatkosopimukseen Vimpelin Vedon kanssa

Naisten Korisliigaan valmistautuva Vimpelin Veto on tehnyt pelaajasopimukset seuran omien kasvattien Anni ja Riikka Kujalan kanssa.

3.8.2020 10:00 Korisliiga

Ruudusta pääsarjakoriksen uusi koti – Koripalloliitto ja Nelonen Media solmivat mittavan mediakumppanuuden

Korisliiga ja kaikki muut suomalaisen aikuiskoripallon pääsarjat siirtyvät Nelonen Median omistamaan Ruutuun monivuotisella sopimuksella.

3.8.2020 08:32 Naisten Korisliiga

Petra Noponen jatkaa Forssan Alussa

Viime kaudella naisten Korisliigan yleisöäänestyksessä parhaimmaksi kuudenneksi pelaajaksi äänestetty Noponen jatkaa forssalaisseurassa.

31.7.2020 12:44 Naisten Korisliiga

Catz kiinnitti kolme omaa kasvattia

Naisten Korisliigaan valmistautuva lappeenrantalainen Catz on solminut sopimuksen Sara Behmin, Mari Kihlströmin ja Iiris Muhosen kanssa.

29.7.2020 09:07 Naisten Korisliiga

Yhdysvaltalainen Alana Gilmer EBT:hen suoraan yliopistosta

Yhdysvaltalaispelaaja Alana Gilmer, 23, aloittaa ammattilaisuransa naisten Korisliigan Espoo Basket Teamissa yksivuotisella sopimuksella.

27.7.2020 10:00 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan sekä miesten ja naisten I divisioonien otteluohjelmat julkaistu kaudelle 2020-21

Naisten Korisliigan ja naisten sekä miesten I divisioonien otteluohjelmat kaudelle 2020-21 on julkaistu. Naisten Korisliiga käynnistyy 8.10. Sekä naisten että miesten divisioonat starttaavat lokakuun puolessa välissä.

27.7.2020 08:16 Naisten Korisliiga

Taru Timo isosiskonsa jalanjäljissä Catziin

Naisten Korisliigaan valmistuva lappeenrantalainen Catz on solminut sopimuksen Vimpelin Vedon kasvatin, Taru Timon, kanssa.

23.7.2020 08:16 Naisten Korisliiga

Tuulia Timo jatkaa Catzissa

Naisten Korisliigaan valmistautuva lappeenrantalaisseura on solminut jatkosopimuksen viime kaudeksi joukkueeseen saapuneen Tuulia Timon kanssa.

22.7.2020 09:26 Naisten Korisliiga

Roosa Frimodig ja Elli Salovaara jatkavat Kouvottarissa

Frimodigille kausi on viides ja Salovaaralle toinen kouvolalaisjoukkueessa. Frimodig on edustanut Kouvottaria koko joukkueen pääsarjahistorian ajan aina kaudesta 2016-17.

21.7.2020 15:27 Susiladies

Susiladiesin Veera Pirttinen palaa Catzin vahvuuteen

Edelliskaudella islantilaista Snæfellia edustanut Veera Pirttinen, 23, palaa Suomeen ja Catz Lappeenrantaan. Kauden 2017/18 naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja edusti Catzia viiden kauden verran ennen siirtymistään ulkomaille.

20.7.2020 13:23 Naisten Korisliiga

ToPon naisten Korisliiga-joukkueelle kasa uusia sopimuksia

Torpan Poikien naiset valmistautuvat tulevaan kauteen viime kaudella tutulla rungolla, mutta myös uusia kasvoa nähdään Munkassa.

17.7.2020 19:48 Naisten Korisliiga

EBT:n naisten Korisliiga-joukkueelle tukku sopimuksia

Espoo Basket Team solmi jatkosopimukset Venla Salaterän, 23, ja Amanda Niinikosken, 18, kanssa. Uutena pelaajana joukkueeseen liittyy Salon Vilppaan kasvatti ja pitkään Turun Riennossa pelannut 19-vuotias Venla Määttänen.

16.7.2020 17:46 Naisten Korisliiga

Kapteeni Roosa Kosonen jatkaa Catzissa

Catz on kiinnittänyt tulevan kauden joukkueensa ensimmäisen pelaajan, kun seuran junioripolun läpikäynyt ja viime kaudella joukkueen kapteenina toiminut Roosa Kosonen on solminut vuoden mittaisen jatkosopimuksen.

Näytä lisää vastaavia