Logan Dye Lahti Basketballin sentteriksi

6.7.2023 07:36 Lahti Basketball on tehnyt vuoden sopimuksen Logan Dyen, 23, kanssa. 206-senttinen Dye siirtyy Lahteen Samfordin yliopistossa, jossa hän vietti viisi vuotta.

Viimeisellä kaudella Samfordin yliopiston riveissä Dye tehtaili keskimäärin 13,3 pistettä, 5,1 levypalloa ja 1,2 syöttöä ottelua kohden. Kolmoset upposi liki 40% tarkkuudella.

Seuran tiedotteen mukaan Dye on liikkuva sisäpelaaja, joka pystyy ratkaisemaan myös kauempaa.

- Etsittiin pitkään sentteriä, joka pystyy juoksemaan kenttää, heittämään, syöttämään ja — ennen kaikkea — pelaa kovaa. Kun Logan Dye tarjoutui meille, etenimme hyvinkin nopeasti hänen kanssaan. Uskomme valmennuksen kanssa vahvasti siihen, että Logan sopeutuu nopeasti Korisliigaan ja tuo joukkueelle muihin pelaajiin nähden hyvin erilaista uhkaa, johon vastustajan täytyy reagoida, Lahti Basketballin valmentaja Kristian Palotie kommentoi.

Lahti Basketballilla on sopimukset Logan Dyen, Harrison Cleary, Elias Hardenin, Arttu Saarijärven, Erik Sajantila, Kalle Koivusen, Ville Tolosen, Eetu Lähdetniemen ja Jan Homasen kanssa. Joukkuetta valmentaa Tom Cooman apunaan Kristian Palotie sekä Markus Kangasvieri.

Asiat

 
25.4.2025 18:41 Korisliiga

Luukas Vaara jatkaa Vilppaassa vuoden sopimuksella

Kevään tuore pronssijoukkue Salon Vilpas on solminut vuoden jatkosopimuksen sentteri Luukas Vaaran kanssa. 207-senttinen Vaara aloittaa näin kolmannen kautensa Vilppaan paidassa.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

24.4.2025 13:49 Korisliiga

Kristeri jatkaa, Korkiatupa tekee paluun ja Liesmala uutena Kouvoihin

Kouvot on solminut pelaajasopimukset Teemu Kristerin, Aarni Korkiatuvan ja Lauri Liesmalan kanssa. Kristerin sopimus on 1+1-vuotinen, Korkiatuvan 2-vuotinen ja Liesmalan 2+1-vuotinen. Koko kolmikolla on aikaisempaa historiaa Kouvojen organisaatiossa.

23.4.2025 11:11 Korisliiga

Jalen Jacksonille viides kausi Korihaissa

Yhdysvaltalainen Jalen Jackson jatkaa uraansa Uudenkaupungin Korihaissa. Laituri on tehnyt vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran kanssa. Seurahistoriassa muun muassa viidenneksi eniten syöttöjä Korisliigassa antanut Jackson aloittaa syksyllä jo viidennen kautensa Uudessakaupungissa.

23.4.2025 10:51 Korisliiga

Liljeberg jatkaa Pyrinnön valmennuksessa, Räisänen solmi kaksivuotisen sopimuksen

Santeri Liljeberg ja Otto Räisänen jatkavat Pyrinnössä ensi kaudella.

22.4.2025 12:10 Korisliiga

Korisliigan finaalien 2024-2025 erotuomarit valittu

26. huhtikuuta alkava miesten Korisliigan finaalisarja tuomitaan seitsemän erotuomarin voimin.

19.4.2025 19:24 Korisliiga

Pronssivääntö ratkesi jatkoajalla pisteen turvin: Salon Vilppaalle seurahistorian ensimmäiset pronssimitalit

Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.

14.4.2025 20:27 Korisliiga

Helsinki Seagulls Korisliiga-finaaliin – Salon Vilpas kaatui suoraan neljässä ottelussa

Helsinki Seagulls päihitti Salon Vilppaan välierissä ja etenee kolmannen kerran peräkkäin miesten Korisliigan finaaliin.

12.4.2025 19:41 Korisliiga

Levyjen alla dominoinut Kauhajoki laittoi Katajan selän seinää vasten

Kauhajoen ja Katajan välinen välieräsarja Korisliigassa päätyi 3–0-tilanteeseen. Ensi tiistain kohtaaminen voi olla ratkaiseva.

Näytä lisää vastaavia