Lokomotiv Kuban kantona Buducnostin kaskessa EuroCupin puolivälierissä

6.3.2013 Gerald Lee jr.:n KK Buducnostin taistelu paikasta Euroopan kakkosliigan EuroCupin neljän parhaan joukossa alkaa keskiviikkona, kun Buducnost isännöi kotikentällään venäläistä Lokomotiv Kubania EuroCupin puolivälieräottelussa. Buducnost on ollut EuroCupin parhaita puolustusjoukkueita, mutta Lokomotiv Kubanin rutiini ja korinalusvoima ovat merkittäviä haasteita montenegrolaisille.

Junnu Leen Buducnostin kamppailu paikasta EuroCupin neljän parhaan joukkoon alkaa tänään.

Vastaansa Buducnost saa Nick Calathesin johtaman Lokomotiv Kubanin. Kuvat: Ville Vuorinen & FIBA Europe.

Nuorekkaan Buducnostin puolustuspelaaminen on ollut läpi EuroCup-kauden parhaimmillaan ilmiömäistä. Tähän mennessä pelaamastaan kahdestatoista ottelusta Buducnost on jättänyt vastustajansa alle 60 pisteen peräti neljä kertaa. Viimeksi näin kävi kaksi viikkoa sitten, kun turkkilainen Banvit sai Buducnostin kotikentällä aikaiseksi vaivaiset 50 pistettä.

 

EuroCupin puolivälierissä Buducnostin nuoruuden intoa ja puolustuksen lujuutta koetellaan toden teolla, kun joukkuetta vastaan asettuu Venäjän liigan neljännellä sijalla ja VTB United-liigan B-lohkon kolmannella sijalla majaileva perinteikäs Lokomotiv Kuban.

 

Jos Buducnostin selkein vahvuus on ollut puolustuspeli, on Lokomotiv Kuban puolestaan tehnyt selvää jälkeä korien alla halliten levypallopeliä lähes jokaisessa EuroCup-ottelussaan.

 

Buducnostin isot miehet Lee jr., Dusko Bunic ja Strahinja Milosevic kohtaavatkin todellisen haasteen, kun Euroliiga-veteraanit Aleksei Savrasenko (215cm/34v) ja Aleks Maric (211/28) sekä amerikkalaiset Richard Hendrix (203/26) ja Derrick Brown (201/25) saapuvat heidän painikumppaneikseen korin läheisyyteen.

 

Takakentällä Buducnost on ollut Dee Bostin, Aleksa Popovicin ja Cedomir Vitkovacin johdolla erinomainen, mutta Lokomotivilla on tuoda kentälle häkellyttävän vahva rotaatio myös kauempana korista.

 

Euroliigan mestaruuttakin juhlinut kreikkalaistakamies Nick Calathes (198/24), liettualaislingot Simas Jasaitis (198/24) ja Mantas Kalnietis (195/26) sekä Sergei Bikov (190/30) pitävät huolen siitä, että Buducnost saa olla hereillä molemmissa päissä kenttää.

 

Lee: ”Meillä on mahdollisuudet päihittää heidät”

 

EuroCupin verkkosivuille antamassaan haastattelussa Lee arvelee, että Buducnostin voiton avain alkavaan pudotuspelisarjaan on intensiivinen puolustuspelaaminen.

 

– Meidän on puolustettava kuten puolustimme viimeisessä jatkosarjaottelussamme Banvitia vastaan. Banvit on erittäin laadukas hyökkäysjoukkue, ja pystyimme pitämään heidät aisoissa. Meidän on pyrittävä Lokomotivia vastaan samaan, Lee miettii.

 

Keskiviikon osaottelu pelataan Podgoricassa ja viikon kuluttua Buducnost matkaa Kubaniin Lokomotivin vieraaksi. Kahden ottelun yhteistulos määrittelee voittajan.

 

– Lokomotiv on ilman muuta yksi koko EuroCupin mestarisuosikeista. Jos puolustamme kuten meillä on edellytykset puolustaa, meillä on mahdollisuudet päihittää heidät. Uskon, että kaksi alkusarjan otteluamme Bilbaota vastaan toivat hyvää kokemusta tätä haastetta varten, jatkaa Lee.

 

Buducnost kohtasi Lokomotivin tavoin EuroCupin mestarisuosikeihin lukeutuvan Bilbaon kahdesti alkusarjan aikana. Buducnost oli kiinni voitossa molemmissa otteluissa, jotka kuitenkin lopulta päätyivät espanjalaisvoittoihin.

 

EuroCupin puolivälierät, 1. osaottelu: KK Buducnost Podgorica – Lokomotiv Kuban keskiviikkona 6. maaliskuuta klo 20:00 Suomen aikaa.

 

 
8.5.2026 10:55 WNBA

WNBA-kausi 2026 pyörähtää käyntiin viikonloppuna – Awak Kuier nähdään Dallas Wingsissä kahden kauden tauon jälkeen

Kahden kauden mittaisen tauon jälkeen Awak Kuier, 24, nähdään tänä kesänä jälleen WNBA-parketeilla Dallas Wingsin riveissä. WNBA:n kausi 2026 käynnistyy tänä viikonloppuna ja Wings pelaa ensimmäisen ottelunsa lauantaina klo 20.00 Suomen aikaa Indiana Feveriä vastaan.

8.5.2026 06:49 Suomalaiset ulkomailla

Vesa Vertion Rytas Vilna FIBA Mestarien liigan finaaliin

Vesa Vertion yhdessä Giedrus Zibenasin kanssa valmentama Lietuvos Rytas Vilna teki historiaa kukistamalla torstai-iltana La Laguna Tenerifen selkeästi 87-69 (40-34) ja jyräämällä ensimmäistä kertaa seuran historiassa FIBA:n Mestarien liigan finaaliin.

7.5.2026 08:01 Susijengi

Dolencin, Kivimäen ja Amzilin joukkueet finaaleihin

Peräti kolme Susijengin pelaajaa selvitti alkuviikolla tiensä ammattilaissarjojensa kansallisiin finaaleihin. Daniel Dolencin Tindastoll kohosi veitsenterältä voittoon Stjarnania vastaan matkallaan Islannin finaaleihin, Aatu Kivimäen Patrioti Levice pyyhkäisi Slovakian semifinaaleissa Prievidzan tieltään voitoin 3-2 ja Mustapha Amzilin KB Trepca oli totutun suvereeni Kosovon semifinaaleissa.

4.5.2026 23:24 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela siivitti Faenzan jatkoon Italiassa

Lilli Onnela oli jälleen isossa roolissa, kun Faenza eteni yllättäen lohkonsa finaaliin. Anissa Poundsin Oaklands Wolves eteni Ison-Britannian liigan välieriin.

4.5.2026 23:20 Suomalaiset ulkomailla

Ilari Seppälä ilmiliekeissä Unkarissa

Ilari Seppälän heittokäsi kävi kuumana, kun hän johdatti Kecskemetin tärkeään voittoon Unkarin liigassa. Lassi Nikkarisen Hradec Kralove säilytti sarjapaikkansa Tshekin liigassa.

27.4.2026 17:17 Susijengi

Miikka Muurinen valitsi Arkansasin yliopiston

Kesän 2025 EM-kisojen Rising Star -palkinnolla palkittu ja ammattilaisuransa Partizan Belgradissa käynnistänyt Susijengin nuori tähti ja järvenpääläisen Beat Basketin kasvatti Miikka Muurinen, 211 cm ja 19 vuotta, siirtyy tulevaksi kaudeksi Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:han. Muurisen sai riveihinsä legendaarisen John Caliparin valmentama kestomenestyjä Arkansas.

27.4.2026 10:04 Suomalaiset ulkomailla

Helmi Tuloselle pronssia Slovakiassa

Helmi Tulonen pääsi juhlimaan Slovakian liigan pronssimitaleja. Lotta-Maj Lahtisen Araski pelasti sarjapaikkansa kauden päätösottelussa ja Lilli Onnela oli ilmiliekeissä Italiassa.

27.4.2026 09:53 Suomalaiset ulkomailla

Nkamhouan Varese varmisti pudotuspelipaikan

Oliver Nkamhouan Varese varmisti pudotuspelipaikan Italian Serie A1:ssä ja Elias Valtosen Granada on aloittanut viime hetken taistelun sarjapaikastaan. Alexander Madsenin ja Touko Tainamon kaudet tulivat päätökseen.

25.4.2026 10:05 Susijengi

Viljami Vartiainen seniorikaudeksi UC Santa Barbaraan

Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:ta Weber Staten riveissä pelannut Tapiolan Hongan kasvatti Viljami Vartiainen, 198 cm ja 22 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen UC Santa Barbaran riveihin Miro Littlen joukkuekaveriksi.

24.4.2026 13:19 Susijengi

Eemeli Yalaho North Carolina Staten riveihin

Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.

Näytä lisää vastaavia