6.3.2013 Gerald Lee jr.:n KK Buducnostin taistelu paikasta Euroopan kakkosliigan EuroCupin neljän parhaan joukossa alkaa keskiviikkona, kun Buducnost isännöi kotikentällään venäläistä Lokomotiv Kubania EuroCupin puolivälieräottelussa. Buducnost on ollut EuroCupin parhaita puolustusjoukkueita, mutta Lokomotiv Kubanin rutiini ja korinalusvoima ovat merkittäviä haasteita montenegrolaisille.

Junnu Leen Buducnostin kamppailu paikasta EuroCupin neljän parhaan joukkoon alkaa tänään.

Vastaansa Buducnost saa Nick Calathesin johtaman Lokomotiv Kubanin. Kuvat: Ville Vuorinen & FIBA Europe.
Nuorekkaan Buducnostin puolustuspelaaminen on ollut läpi EuroCup-kauden parhaimmillaan ilmiömäistä. Tähän mennessä pelaamastaan kahdestatoista ottelusta Buducnost on jättänyt vastustajansa alle 60 pisteen peräti neljä kertaa. Viimeksi näin kävi kaksi viikkoa sitten, kun turkkilainen Banvit sai Buducnostin kotikentällä aikaiseksi vaivaiset 50 pistettä.
EuroCupin puolivälierissä Buducnostin nuoruuden intoa ja puolustuksen lujuutta koetellaan toden teolla, kun joukkuetta vastaan asettuu Venäjän liigan neljännellä sijalla ja VTB United-liigan B-lohkon kolmannella sijalla majaileva perinteikäs Lokomotiv Kuban.
Jos Buducnostin selkein vahvuus on ollut puolustuspeli, on Lokomotiv Kuban puolestaan tehnyt selvää jälkeä korien alla halliten levypallopeliä lähes jokaisessa EuroCup-ottelussaan.
Buducnostin isot miehet Lee jr., Dusko Bunic ja Strahinja Milosevic kohtaavatkin todellisen haasteen, kun Euroliiga-veteraanit Aleksei Savrasenko (215cm/34v) ja Aleks Maric (211/28) sekä amerikkalaiset Richard Hendrix (203/26) ja Derrick Brown (201/25) saapuvat heidän painikumppaneikseen korin läheisyyteen.
Takakentällä Buducnost on ollut Dee Bostin, Aleksa Popovicin ja Cedomir Vitkovacin johdolla erinomainen, mutta Lokomotivilla on tuoda kentälle häkellyttävän vahva rotaatio myös kauempana korista.
Euroliigan mestaruuttakin juhlinut kreikkalaistakamies Nick Calathes (198/24), liettualaislingot Simas Jasaitis (198/24) ja Mantas Kalnietis (195/26) sekä Sergei Bikov (190/30) pitävät huolen siitä, että Buducnost saa olla hereillä molemmissa päissä kenttää.
EuroCupin verkkosivuille antamassaan haastattelussa Lee arvelee, että Buducnostin voiton avain alkavaan pudotuspelisarjaan on intensiivinen puolustuspelaaminen.
– Meidän on puolustettava kuten puolustimme viimeisessä jatkosarjaottelussamme Banvitia vastaan. Banvit on erittäin laadukas hyökkäysjoukkue, ja pystyimme pitämään heidät aisoissa. Meidän on pyrittävä Lokomotivia vastaan samaan, Lee miettii.
Keskiviikon osaottelu pelataan Podgoricassa ja viikon kuluttua Buducnost matkaa Kubaniin Lokomotivin vieraaksi. Kahden ottelun yhteistulos määrittelee voittajan.
– Lokomotiv on ilman muuta yksi koko EuroCupin mestarisuosikeista. Jos puolustamme kuten meillä on edellytykset puolustaa, meillä on mahdollisuudet päihittää heidät. Uskon, että kaksi alkusarjan otteluamme Bilbaota vastaan toivat hyvää kokemusta tätä haastetta varten, jatkaa Lee.
Buducnost kohtasi Lokomotivin tavoin EuroCupin mestarisuosikeihin lukeutuvan Bilbaon kahdesti alkusarjan aikana. Buducnost oli kiinni voitossa molemmissa otteluissa, jotka kuitenkin lopulta päätyivät espanjalaisvoittoihin.
EuroCupin puolivälierät, 1. osaottelu: KK Buducnost Podgorica – Lokomotiv Kuban keskiviikkona 6. maaliskuuta klo 20:00 Suomen aikaa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon onnistujiin lukeutuvat Elina Aarnisalo, Meri Kanerva sekä Venla Ulander, joka keräsi yliopistouransa ennätyspisteet ja ensimmäisen tupla-tuplan.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat muun muassa Olavi Suutela, Eemeli Yalaho ja Okku Federiko.
Susijengin takamies Perttu Blomgren joutui odottelemaan lokakuun puoliväliin saakka ennen kuin uusi joukkue löytyi. Odotus kuitenkin kannatti, sillä Blomgren sai hakemansa siirryttyään Saksan hallitsevan cup-mestari Mitteldeutscherin joukkueeseen.
Linda-Lotta Lehtoranta oli loistavassa vireessä auttaessaan Montana 2003:n voittoon Adrianmeren liigassa ja Sara Bejedi loisti jälleen Turkissa. Helmi Tulosen ura puolestaan jatkuu Espanjan LF Endesassa.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi 146-112 New York Knicksille, joka aloitti ottelun 23-0-juoksulla. Lauri Markkanen heitti 18 pistettä ja noukki 9 levypalloa.
NBA:ssa Utah Jazz nousi vahvan päätösjaksonsa turvin Brooklyn Netsin ohitse ja marssi 110-123 voittoon. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 30 pistettä ja 8 levypalloa.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkoivat voittokulkuaan. Valtakunnallisessa rankingissa North Carolina on nyt 11. ja Ohio State 23.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuivat muun muassa 20 pistettä heittäneet Miro Little ja Okku Federiko sekä 17 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen.
NBA:ssa Utah Jazz kohtasi toista iltaa peräkkäin Houston Rocketsin, mutta tällä kertaa Jazz veti pidemmän korren loppunumeroin 133-125. Lauri Markkanen tilastoi Jazzille 29 pistettä ja 8 levypalloa.