14.8.2019 08:47 Viime kaudella naisten Korisliigan parhaana kuudentena pelaajana palkittu Lotta Eräkangas on tehnyt jatkosopimuksen EBT:n kanssa.
Lotta Eräkangas valittiin naisten Korisliigan vuoden tulokkaaksi kaudella 2015-16. Kuva: Ville Vuorinen
Eräkangas toi penkiltä 11,1 pistettä ottelua kohden espoolaisjoukkueelle. Eräkangas teki oman piste-ennätyksen runkosarjan lopulla, kun hän viimeisteli HyPoa vastaan 27 pistettä. Tuleva kausi on 186-senttiselle ja 22-vuotiaalle Lotta Eräkankaalle jo viides naisten Korisliigassa.
- On ilo jatkaa tutussa joukkueessa, jonka harjoitusrinkiin olemme täksi kaudeksi saaneet paljon myös uusia pelaajia. Olemme kaudesta toiseen parantaneet tuloksellisesti suoritustamme ja uskon tämän kehityskulun jatkuvan myös tulevalla kaudella. Kesällä on tullut treenattua kovaa ja odotankin innolla, miten tämä näkyy pelien alkaessa, iloitsee Eräkangas seuran tiedotteessa.
- Lotta on kova korintekijä ja alkavalla kaudella yhä enemmän muillakin tavoin kuin kolmen pisteen heitoilla. Tällä kaudella saadaan nauttia hänen palveluksistaan vain kauden eka puolikas, kunnes opiskelijavaihto on edessä, päävalmentaja Hellman kommentoi.
Lisäksi seura tiedotti, että Venla Salaterä palaa terveenä EBT:n harjoitusrinkiin parin vuoden loukkaantumisten jälkeen.
EBT:llä on sopimukset alkavalla kaudellaCarly Boagin, Lisa Cékerin, Lotta Eräkankaan, Lotta Hämäläisen, Wilma Kivekkään, Hannah Littlen, Venla Salaterän, Saara Sandellin, Sanni Tuomiston, Siiri Ukkosen ja Lotta Vesiluoman kanssa.
Joukkuetta valmentavat Niko Hellman, Kari-Pekka Klinga ja Mikko Rönkä.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
Tapiolan Honka ja Emma Ristola ovat tehneet jatkosopimuksen kaudelle 2025-26. Huimaa kehityskaarta Naisten Korisliigassa viime kaudella esitellyt honkalaiskasvatti tehoili 12,2 pisteen, 6,3 levypallon ja 2,1 syötön ottelukeskiarvolla. Vuonna 2006 syntyneelle Ristolalle tuleva kausi on jo viides liigatasolla.
Keväällä Suomen mestaruutta juhlinut Kotkan Peli-Karhut on solminut jatkosopimuksen Lauren Heardin kanssa.
BC Nokian valmennustiimiin liittyy kaudelle 2025–26 koripallon parissa pitkän ja ansioituneen uran tehnyt Ilpo Rantanen. Rantanen tulee toimimaan Sopasen apuna valmennustiimissä tuoden joukkueelle arvokasta osaamistaan monella eri osa-alueella.
Mäkelä näkee tulevaisuudessa hyvät mahdollisuudet Peli-Karhujen menestysputken jatkumiselle.
Lampénin ja Hongan sopimus on yksivuotinen.
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.