Lotta-Maj Lahtinen ja Anissa Pounds WSOY:n lukulähettiläiksi

24.8.2022 08:54 Suomen naisten maajoukkueen ja suomalainen kirjallisuuden kustantajan WSOY:n yhteistyön toinen vuosi on pyörähtänyt käyntiin. Lukemisen ilosanomaa lukulähettiläinä levittävät tulevalla kaudella Susiladiesin tähtipelaajat Lotta-Maj Lahtinen ja Anissa Pounds.

Susiladiesin ja WSOY:n yhteistyön yksi näkyvimmistä palasista on ollut Susiladiesin lukulähettiläät, jotka ovat joukkueen sekä omissa sosiaalisen median kanavissa jakaneet lukemisen ilosanomaa läpi viime kauden ajan Annika Holopaisen ja Linda-Lotta Lehtorannan johdolla. Nyt kaksikko luovuttaa lukulähettilään tehtävät Lahtiselle ja Poundsille.

- Sopimuksen ensimmäinen vuosi oli onnistunut. Oli hienoa nähdä, miten pelaajat jakoivat lukemisen ja äänikirjojen ilosanomaa. Toivon, että nuoret koripalloilijat ovat esimerkin avulla löytäneet kirjoja lisää ja saaneet siitä omaan arkeensa tärkeän ja hyödyllisen vastapainon korikselle, iloitsee Koripalloliiton myyntijohtaja Timo Vertio.

Susiladiesin Lotta-Maj Lahtinen tunnustautuu innokkaaksi kirjojen kuluttajaksi. 

- Lukeminen on ollut tosi tärkeä harrastus nuoresta asti ja hyvää tasapainoa urheilun nojalle. Päivällä lukuhetket rauhoittavat ja vievät muihin maailmoihin. Elämäkerrat ovat iso osa lukemisharrastusta, mutta myös fiktiokirjallisuus ja erilaiset mysteerit kiinnostavat. Odotan innolla lukulähettiläänä toimimista, avaa ensi kaudella naisten Euroliigaa pelaava Lotta-Maj Lahtinen.

- Hienoa saada Lotta-Maj ja Anissa uusiksi lukulähettiläiksi. Koko Susiladies ja koripalloyhteisö ovat olleet hienosti mukana hankkeessamme. Lukemisen ja kirjallisuuden kautta myös urheilun tukeminen on tärkeä osa strategiaamme, kommentoi WSOY:n toimitusjohtaja Timo Julkunen.

WSOY kustantaa monipuolisesti kotimaista ja suomennettua kauno- ja tietokirjallisuutta sekä lasten- ja nuortenkirjoja. Vuonna 1878 perustettu WSOY tunnetaan monien suomalaisten klassikkokirjailijoiden kustantajana. WSOY toimii kirjallisuuden suunnannäyttäjänä ja tuo kiinnostavimpia kirjoja niin Suomesta kuin maailmalta lukijoiden ulottuville. WSOY työskentelee pitääkseen kirjat ja lukemisen merkityksellisenä osana suomalaisten elämää sekä vaaliakseen kirjallista perintöään.

 
30.1.2026 13:45 Suomalaiset ulkomailla

Anniina Äijäsellä monivaiheinen alkukausi – ”Tämä on bisnestä ja tilanteet muuttuvat”

Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.

26.1.2026 22:20 Suomalaiset ulkomailla

Sara Bejedi säväytti Fenerbahcea vastaan

Sara Bejedi näytti taitojaan Fenerbahcelle, mutta harmittavasti se ei riittänyt kantamaan joukkuetta voittoon. Anniina Äijänen palaa takaisin Italiaan.

21.1.2026 14:50 Fanit

Susitähdet antoivat äänensä GOAT: kaikkien aikojen paras -elokuvaan – 6. pelaajille arvotaan lippuja kutsuvierasnäytökseen!

Maajoukkuelegendojen tähdittämä animaatioelokuva saa ensi-iltansa 13. helmikuuta. Pari päivää ennen ensi-iltaa järjestettävä kutsuvierasnäytös punaisine mattoineen täyttyy 6. pelaajista! 

6.1.2026 09:34 NCAA

Elsa Lemmilä herkutteli torjunnoilla Ohio Staten aloitusviisikossa – NCAA:ssa käynnistyivät lopullisesti konferenssiottelut

Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa ovat käynnistyneet joulun jälkeen konferenssiottelut. Viimeisen kahden viikon suomalaisonnistujiin lukeutuu Elsa Lemmilä, joka torjui peräti 14 heittoa kolmeen otteluun.

5.1.2026 15:37 Suomalaiset ulkomailla

Veera Pirttisellä erikoinen haaste Englannissa – ”Paikallista aksenttia on välillä vaikea ymmärtää”

Veera Pirttinen on pelannut Euroopassa ammattilaisena aiemmin Islannissa, Saksassa, Espanjassa sekä Slovakiassa ja otti uuden suunnan siirtyessään Iso-Britanniaan Manchester Basketballin joukkueeseen. Pirttinen on sopeutunut hyvin uuteen haasteeseen, vaikka yllättäviä ongelmiakin on ollut.

12.12.2025 16:16 Susiladies

Sofia Pelanderin koripalloura päätökseen – pelipaita vaihtui lääkärintakkiin

Susiladiesin pitkäaikainen sentteri Sofia Pelander päätti mittavan pelaajauransa kauteen 2024–25. Uusi arki lääkärinä Ruotsissa tuo tilalle uudenlaisia haasteita ja tasapainoa.

1.12.2025 22:38 Suomalaiset ulkomailla

Lilli Onnela nauttinut suuresta vastuusta – ”Aluksi tuli vähän shokkina”

Lilli Onnela otti tällä kaudella ensimmäisen askeleensa ulkomaille, kun hän siirtyi italialaisseura Faenzaan. Onnela on päässyt heti joukkueeseen ja maahan hyvin sisään ja ottanut ison roolin.

25.11.2025 10:01 Susiladies

Linda-Lotta Lehtoranta siirtyy Bulgarian mestarin riveihin

Linda-Lotta Lehtoranta, 34, on tehnyt sopimuksen Bulgarian hallitsevan mestarin BC Montana 2003:n kanssa.

16.11.2025 19:24 Susiladies

Susiladies kaatoi laumana EM-kisoja kolunneen Ruotsin

Susiladies kaatoi EM-karsintaikkunan toisessa ottelussaan Ruotsin jännittävien vaiheiden jälkeen 86-77 (45-36). Vantaan Energia Areenalle oli saapunut 1 479 katsojaa, joka on korkein yleisömäärä naisten maaottelussa 19 vuoteen.

15.11.2025 10:52 Susiladies

Klara Holm toimii Ruotsin palloskriinihyökkäyksen tirehtöörinä

Susiladies kohtaa EM-karsintojen toisessa ottelussaan Ruotsin Vantaan Energia Areenalla sunnuntaina klo 17:00. Kesällä EM-kisoissa 10. sijalle sijoittuneen Ruotsin pelaamista avaa Susiladiesin valmentaja Jussi Laakso.

Näytä lisää vastaavia