LoU Basket kasvatti harrastajamääriään toiseksi eniten Suomessa

28.4.2021 10:25 Perinteikäs lohjalainen koripalloseura LoU Basket vaikuttaa selvinneen koronasta kuivin jaloin. Seura kasvatti lisenssimääriään kaudella 2020–2021 toiseksi eniten koko Suomessa. Myös näkymät alkavaan kauteen ovat positiiviset.

Koripalloliiton tuoreiden tilastojen mukaan LoU Basket on yksi lajin selviytyjistä koronan värittämän kauden jälkeen. LoU Basket kasvatti kaudella 2020–2021 lisenssimääriään 86 kappaleella eli 39 %. Lisenssien kokonaismäärä on nyt 304. Lisenssimäärien kasvu on Lohjalla valtakunnallisesti toiseksi ripeintä, ja vain Touhun Pojat Lauttasaari ajaa ohi 90 uudella lisenssillään.

LoU Basket nousi Koripalloliiton tilastoissa valtakunnallisesti 13. suurimmaksi seuraksi kokonaislisenssimäärillä mitattuna. Kärkisijoja pitävät pääkaupunkiseudun ja muun Suomen suurseurat.

LoU Basketin koripallojaoston puheenjohtaja Jari Kokkila on syystäkin tyytyväinen.

”Olemme asettaneet lähivuosien tavoitteeksi sekä harrastajamäärän tuntuvan kasvattamisen että nousemisen pk-seudun ulkopuolisen Uudenmaan suurimmaksi korisseuraksi. Näiden tulosten valossa näyttää siltä, että olemme etenemässä kohti tavoitteita.”

LoU Basketin kasvua on vauhdittanut etenkin tauon jälkeen uudelleen käynnistynyt koripallokoulu. Se on tarjonnut monipuolista liikuntaa Lohjan, Veikkolan, Sammatin ja Nummelan lähikouluissa.

”Olemme iloisia siitä, että saimme koriskoulut pyörimään, sillä se ei ollut itsestäänselvyys. On tärkeää kyetä tarjoamaan lapsille mahdollisuus liikuntaan myös poikkeusoloissa, toki koronarajoitukset huomioiden.”

Myös ikäkausijoukkueissa pelaavat korisjunnut ovat päässet harjoittelemaan suurimman osan kaudesta.

”Lohjalla on pandemian aikana ollut hyvä ja johdonmukainen linja nuorten harrastustoiminnassa. Siitä on myös viestitty seuroille aktiivisesti. Se on helpottanut työtä seuroissa ja viestintää jäsenistölle. Iso kiitos siitä pandemiatyöryhmälle”, Kokkila painottaa.

Uusi kausi alkaa jo keväällä

Parhaillaan LoU Basketissa vietetään välikauden harjoittelutaukoa, ja uusi kausi on valmennuspäällikkö Aleksi Iltasen mukaan tarkoitus käynnistää pian.

"Päätimme tänä keväänä aikaistaa harjoitustaukoa, koska alueen sarjapelien pelaamien oli epävarmaa. Nyt kun rajoituksia ollaan purkamassa, pääsemme aloittamaan uuden kauden innostunein mielin jo toukokuussa, koronarajoitukset toki huomioiden.”

Näkymät uuteen kauteen ovatkin positiiviset ja odottavat.

"Meillä on edessä monen kuukauden mittainen kesäharjoittelukausi, joka näillä näkymin on lähes normaali. Nyt onkin hyvä aika sekä vanhojen että uusien koripalloilijoiden lähteä mukaan toimintaan. Ammattitaitoiset valmentajat ja laadukkaat kesätreenit takaavat sen, että seuran joukkueet ovat syksyllä taas valmiina uuteen sarjakauteen", Iltanen pohtii.

Syyskaudella lohjalaiset koripallojoukkueet tavoittelevat menestystä niin alueellisissa kuin valtakunnallisissakin sarjoissa.

Lisätiedot

Koripalloliiton tilastot: https://analytics.zoho.eu/open-view/489000004367555/3a774258a7d9703b1971e4033c8149aa

LoU Basket, jaoston puheenjohtaja Jari Kokkila, p. 040 542 0244, puheenjohtaja.basket@lohjanurheilijat.fi

LoU Basket, valmennuspäällikkö Aleksi Iltanen, p. 045 112 5564, aleksi.iltanen@lohjanurheilijat.fi

 
16.9.2022 07:47 Seura tiedottaa

Pihla Nikkarinen ToPoLan toiminnanjohtajaksi

Pihla Nikkarinen aloittaa ToPoLan uutena toiminnanjohtajana 1.10.2022.

12.9.2022 09:26 Seura tiedottaa

Biddy Basketin viimeinen 1-tason valintaleiri Kisakeskuksessa 23.-25.9.22

Susijengiläisistä ovat Biddyssä aloittaneet kansainvälisen toiminnan Koponen, Seppälä, Markkanen, Maxhuni, Jantunen, Little sekä monet muut. Tsemppiä Susijengille! Olethan sinäkin mukana?

21.8.2022 17:21 Seura tiedottaa

LePyn Pikkusudet-turnaus järjestetään 17.-18.9.2022

Loistavat olosuhteet, rehtiä voiton taistelua, hymyä, hikeä ja suuria tunteita, urheilujuhlan tuntua, tunnelma katossa, mieletön fiilis! Niistä on LePyn Pikkusudet-turnaus tehty!

11.8.2022 09:51 Seura tiedottaa

ToPoLa hakee toiminnanjohtajaa

Nykyisen toiminnanjohtajan siirtyessä toisiin tehtäviin, ToPoLa hakee uutta toiminnanjohtajaa päätoimiseen, toistaiseksi voimassa olevaan työsuhteeseen. Kasvavana seurana ToPoLa kehittää jatkuvasti toimintaansa, valmennuksen laatua ja pelaajapolkua aina alle kouluikäisistä nuoriin harrastajiin sekä kilpaurheilijoihin.

10.8.2022 14:49 Seura tiedottaa

LePy koriskoulu tulee jälleen 15.-17.8.2022

LePyn huippusuosittu koriskoulu järjestetään taas syksyllä heti koulujen alettua. Koriskoulu on maksuton ja mahtava tapa tutustua koripalloon. Tule mukaan!

4.8.2022 15:02 Seura tiedottaa

LoU Basket hakee koripallokouluvastaavaa

LoU Basket etsii päätoimista valmentajaa, jonka vastuualueena ovat seuran koripallokoulu-, eskarikorisryhmän, sekä nappularyhmän valmennuksen suunnittelu ja toteutus.

28.6.2022 16:32 Seura tiedottaa

LePy valmiina kauteen 2022-2023

Kevään aikana suoritettu valmentajarekrytointi on vihdoin saatu päätökseen. Kaikissa joukkueissa on nyt päävalmentajat ja loistavat valmennustiimit. Osaa ryhmistä täydennetään vielä syksyllä. Katsomot täyteen saanut LePyn miesten joukkue jatkaa 1. divisioona B:ssä. Nuorista ja lupaavista tyttöpelaajista muodostunut LePyn naisten joukkue aloittaa kauden 2. divisioonassa. LePyn kaikki juniorijoukkueet lähtevät taistelemaan valtakunnallisiin sarjoihin. LePy odottaa jo innolla uuden kauden starttia.

23.6.2022 06:56 Seura tiedottaa

Julián de Landaluce Machuca LePyn valmentajaksi

LePy ja espanjalaissyntyinen Julián de Landaluce Machuca (28 v) ovat tehneet valmentajasopimuksen. Julián aloittaa LePyssä päätoimisena valmentajana 1.8.2022.

20.6.2022 14:01 Seura tiedottaa

ToPo saa uuden kotipesän Pirkkolaan

Pirkkolaan aukeaa elokuussa uusi halli, josta ToPo saa uuden kotipesän itselleen. Näin seura pääsee keskittämään toimintonsa neljään ydinsijaintiin, kun Munkkiniemen yhteiskoulun, Kisahallin ja Hoplaxskolanin ohella seura pääsee nauttimaan omista tiloista Pirkkolassa.

14.6.2022 10:16 Seura tiedottaa

Helsingin NMKY koripallon päävalmentajat kaudella 2022–2023

Koripallon päävalmentajat alkaneelle kaudelle on valittu. Helsingin NMKY:ssä on 25 päävalmentajaa.

14.6.2022 09:59 Seura tiedottaa

Sandra Prieto Espanjan naisten pääsarjasta Helsingin NMKY:n valmentajaksi

Helsingin NMKY on tehnyt valmentajasopimuksen Sandra Prieton kanssa. Sandra tulee toimimaan alkavalla kaudella päävalmentajana Helsingin NMKY:n naiset-U19 joukkueessa ja U15 tyttöjen joukkueessa.

13.6.2022 07:15 Seura tiedottaa

Jokelan 24.katukoris elokuussa

Kaukasten Voima järjestää perinteisen katukoristapahtuman 6.8. Jokelassa

3.6.2022 08:12 Seura tiedottaa

Kaisa Höök LePyn valmentajaksi

Kaisa Höök (41 v) aloittaa LePyn valmentajana. Kaisa ottaa vastuulleen LePyn pienimmät poikajuniorit. Hän aloittaa LePyssä elokuussa.

30.5.2022 11:21 Seura tiedottaa

Valmentajaksi PuHu Junioreihin?

PuHu Juniorit hakee lasten ja nuorten valmennuksesta kiinnostuneita motivoituneita valmentajia kasvavaan osaajien joukkoomme. Arvostamme valmentajissamme sitoutumista, korkeaa motivaatiota auttaa pelaajia saavuttamaan heidän asettamat tavoitteensa sekä halua kehittyä ja oppia uutta valmentajana.

25.5.2022 13:12 Seura tiedottaa

Hussain Dassouki palaa Saksasta Tapiolan Honkaan

Tapiolan Hongan miesten ja vanhimpien poikajunioreiden valmennusryhmä saa ensi kaudelle merkittävän vahvistuksen, kun Hussain Dassouki palaa kahden Saksassa vietetyn vuoden jälkeen Tapiolan Honkaan.

20.5.2022 14:15 Seura tiedottaa

ToPoLan uusi päätoiminen seurakoordinaattori on Ruth Rökman, Anni Saistosta hallintokoordinaattori

Ruth Rökman aloittaa ToPoLan uutena päätoimisena työntekijänä 1.8. nimikkeellä seurakoordinaattori. Elokuusta alkaen Ruth ottaa itselleen osan Anni Saiston töistä. Anni aloittaa syksyllä opiskelun ja siirtyy seurakoordinaattorista hallintokoordinaattoriksi.

16.5.2022 07:44 Seura tiedottaa

LePy hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan

LePy pelasi kaudella 2021-2022 miesten 1B-divisioonassa. Kauden päätteeksi joukkue tippui 2.divisioonaan. Pelaaminen miesten 1B-divisioonassa tuki LePyn nuorten pelaajien kehitystä, joten seura hakee villikorttia miesten 1B-divisioonaan kaudeksi 2022-2023.

13.5.2022 12:43 Seura tiedottaa

LePyn uusin päätoiminen valmentaja on Ignasi Muñoz Gol

LePy ja espanjalaissyntyinen Ignasi Muñoz Gol (26 v) ovat tehneet valmentajasopimuksen kaudesta 2022-2023. Muñoz Gol aloittaa päätoimisena valmentajana LePyssä 1.8.

13.5.2022 12:41 Seura tiedottaa

Tapiolan Hongan päävalmentajat kaudella 2022-2023

Tapiolan Hongan joukkueiden päävalmentajat kaudelle 2022-2023 on pääosin valittu.

7.5.2022 09:18 Seura tiedottaa

ToPoLan uusi päätoiminen valmentaja on Toni Leikas

Toni Leikas aloittaa ToPoLan kautta aikain ensimmäisenä päätoimisena valmentajana 1.8. Toni on elokuusta alkaen mukana ainakin neljän joukkueen valmennuksessa. Joukkueet tarkennetaan myöhemmin keväällä.

Näytä lisää vastaavia