12.9.2005 Pyrinnön vahvistukset tämän kauden Korisliigassa ovat selvillä. Nigerialainen Uka Agbai saapuu Tampereelle maanantaina 12.9., mutta Lamar Castilea ei näillä näkymin Pyynikillä nähdä.
- Henkilökohtaiset syyt pitävät miehen ainakin toistaiseksi kotimaassaan ja joukkueenjohto ymmärtää ratkaisun hyvin, Pyrinnön päävalmentaja Jarmo Laitinen kertoo.
Castilen tilalla nähdään 191-senttinen takamies Kenneth Lowe. 25-vuotiasta Purduen yliopiston kasvattia pidetään yleisesti yhtenä huippukonferenssi BIG10:n kaikkien aikojen parhaana puolustajana.
- Lowe on puolustuspäässä todella kova luu, sillä hän on ainoa pelaaja, joka on konferenssin historian aikana palkittu kaksi kertaa vuoden puolustajana. Kyllä korintekokin onnistuu, viimeisellä yliopistokaudellaan Lowe pussitti 13 pisteen keskiarvolla ja viime kaudella Turkissa 11 pisteen keskiarvolla.
Viime viikolla Suomeen saapui Iowa Statessa koripallo-oppinsa saanut Omar Bynum. Kaksimetrinen laituri pelasi heinäkuussa Long Beachin kesäliigaa 25 pisteen 10 levypallon tehoilla ja mies valittiin liigan all-star -viisikkoon.
- Bynum on kovaa pelaava laituri ja tehokas viimeistelijä eikä niinkään taitava kikkailija, joita Tampereella on viime vuosina nähty, Laitinen valottaa.
Kataja Basket otti toisen voittonsa miesten Korisliigan finaaleissa. Salon Vilpas on edelleen nollilla.
Kataja Basket otti harvinaisen kovan vierasvoiton Korisliiga-finaalien ensimmäisessä ottelussa.
Miesten Korisliigan kevään 2026 pronssimitalisti on Uudenkaupungin Korihait.
Karhu Basketia Korisliigassa viimeisen kolmen kauden ajan menestyksekkäästi edustanut Loimaan Korikonkareiden kasvatti Oliver Kandén, 200 cm ja 21 vuotta, siirtyy ensi kaudeksi Yhdysvaltain NCAA-liigaa pelaavaan Pepperdinen yliopistoon.
Salon Vilpas ja Kataja Basket ottavat mittaa miesten Korisliigan finaalien avausottelussa lauantaina 2. toukokuuta. Nuoret suomalaistähdet Luukas Vaara ja Thomas Tumba jakavat ajatuksensa yllättävän kaksikon tulevasta kohtaamisesta.
Kataja Basket ja Salon Vilpas voittivat tänään omien välieräsarjojensa seitsemännet ottelut ja etenevät näin ollen toisiaan vastaan Korisliiga-finaaleihin.
Sekä Korihait että Helsinki Seagulls saalistivat tänään voiton, jolla joukkueet venyttivät omia välieräsarjojaan seitsemänteen otteluun.
Korisliigan kumpikin välieräsarja on nyt tilanteessa 3–2, ja voiton päässä finaaleista ovat Salon Vilpas ja Kataja Basket.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.