8.2.2008 Korisliigan kakkosena oleva Lappeenrannan NMKY haki sarjan ainoassa perjantain pelissä vierasvoiton kotkalaisesta KTP:stä pistein 88-100 (45-45). Peli oli LrNMKY:lle vasta tämän vuoden toinen peli Korisliigassa, kun lappeenrantalaiset keskittyivät tammikuun ajan Eurocupiin.
LrNMKY aloitti vahvasti ja nykäisi jo ensimmäisellä neljänneksellä 15 pisteen johdon.
KTP tasoitti pelin puoliväliin mennessä ja käänsi kolmannella jaksolla johdon itselleen.
Viimeisellä jaksolla vieraat ottivat taas johdon, joka kasvoi jakson puolivälissä kotkalaisille tavoittamattomasti 12 pisteeseen.
- Pelimme vaihteli hyvän alun jälkeen, mutta lopussa rynnimme korin alle, josta hankimme sekä levypalloja että vapaaheittoja. Voitto oli tärkeä, etenkin kun meillä oli vain viisi täysin tervettä miestä, huomautti LrNMKY:n valmentaja Mika Turunen.
LrNMKY:ltä puuttui yhä jalkavaivainen maajoukkuesentteri Aki Ulander, mutta hänen paikkansa täytti joukkueen uusi amerikkalaispelaaja Glen Whisby. 35-vuotias Euroopan pääsarjojakin kolunnut Whisby oli pari viikkoa Kauhajoen Karhun testissä, mutta kun sopimusta ei syntynyt LrNMKY nappasi miehen.
Whisby nousi heti uuden joukkueensa tehomiesten joukkoon tehtyään hyvällä prosentilla 18 pistettä ja vietyään 11 levypalloa. Adrian Henning heitti voittajille 25 ja Ivan Harris 19 pistettä.
Kotijoukkueen tehokkain oli taas Steve Smith 22 pisteellä ja 14 levypallolla. Toni Ilmonen heitti KTP:lle 18 pistettä.
KTP sai kokoonpanoonsa edellispelistä kuumeen takia pois olleen Jermaine Spiveyn, mutta ulkomaalaisvahvistuksista puuttui silti yksi. Emmanuel Dies loukkaantui keskiviikon pelin lopulla ja vamma paljastui akillesjänteen repeämäksi. Dies on loppukauden sivussa ja KTP etsii uutta miestä tilalle. Kotijoukkueelta oli sivussa myös Jari Vekkilä.
(STT – Koris.net)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Miesten Korisliigassa kumpikin välieräsarjoista päätyi tänään kotivoittojen ansiosta kutkuttavaan 2–2-tilanteeseen.
Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.
Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.
KTP-Basket on tehnyt merkittävän valmentajakiinnityksen solmimalla 2+1-vuotisen sopimuksen kokeneen Greg Gibsonin kanssa.
Riku Laine palaa kahden vuoden tauon jälkeen takaisin Vilppaaseen. 28-vuotias Laine tulee antamaan vahvan panoksen myös seuran junioripuolelle, sillä hän aloittaa pelaamisen ohella työt Vilppaan junioritoiminnan koordinaattorina.
Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.
Tampereen Pyrintö on tehnyt kahden vuoden mittaisen sopimuksen Kalle Mattilan, 21, kanssa. Mattila on pelannut Pyrinnön akatemiajoukkueessa syksystä 2024. Opiskeluiden perässä tuolloin Tampereelle muuttanut Mattila nousi kuluneena kautena osaksi Korisliiga-joukkuetta.
Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.
Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.
Kauden 2025–2026 Korisliigan välierissä puhaltaa kymmenen erotuomarin joukko.