LrNMKY hätisteli KTP:tä

12.11.2010 Korisliigassa toiseksi viimeisenä oleva Lappeenrannan NMKY hätisteli perjantaina sarjaa johtavaa KTP:tä, mutta pisteet jäivät Kotkaan 98-81 (44-41)-tuloksella. Voitto oli KTP:lle jo seitsemäs perättäinen.

Sefton Barrett donkkaili 28 pistettä KTP:n hakiessa seitsemännen perättäisen voittonsa.

Antero Lehto rankaisi ToPoa 22 pisteellä.

Mikko Jalonen oli Korihaiden tehokkain vierasvoitossa Vilppaasta.

John Allen linkosi 21 pistettä Karhun hyvästellessä vanhan kotisalinsa.

Petri Virtasella ja Katajalla oli helppo iltapuhde Porvoon Tarmoa vastaan. Kuvat: Kai Kilappa, Tytti Nuoramo ja Francois Perthuis.

LrNMKY pääsi alkupelissä hyvin korin alle ja onnistui myös heittopelissään niin, että johti toisen neljänneksen puolivälissä yhdeksällä pisteellä. KTP vääntäytyi kuitenkin taukojohtoon ja rymisteli samalla vauhdilla kolmannella jaksolla. KTP vei tauon molemmin puolin kymmenminuuttisen peräti 31-5. Kotijohto kasvoi suurimmillaan 26 pisteeseen, mutta LrNMKY onnistui vielä päätösjaksolla käväisemään kahdeksan pisteen päässä.

- Toinen ja kolmas jakso olivat meiltä hyviä. Viimeisellä jaksolla tuli hyvän olon tunne liian aikaisin ja lisäksi pari pelaajaa lensi ulos teknisistä virheistä, totesi KTP:n valmentaja Ray Ailus arvostellen tuomareita linjattomuudesta.

Sefton Barrett johti 28:lla ja Jeb Ivey 23 pisteellä isäntien tulitusta, joka tuotti 15 kolmen pisteen koria.

Viidennen peräkkäisen tappion kärsineestä LrNMKY:stä Brant Bailey teki 21 ja Malik Moore 20 pistettä.

ToPo kiusasi Pyrintöä

 

Tampereen Pyrinnön kuudes peräkkäinen voitto oli kovan työn takana, kun ToPo kiusasi Tampereella kotijoukkuetta, joka voitti lopulta 86-74 (32-39).

ToPo johti kolmannen jakson loppupuolella kymmenellä pisteellä, mutta hävisi jakson lopun 13-2, jolloin Pyrintö nousi ohi. Viimeisellä jaksolla kotijoukkue piti noin kymmenen pisteen johtoa.

Ilman Antti Nikkilää pelanneesta Pyrinnöstä Antero Lehto heitti 22 ja Kenneth Lowe 21 pistettä.

Antti Niskanen teki ToPolle 20 ja Frank Richards 13 pistettä.

Korihaille voitto Salosta

 

Perjantain ainoan vierasvoiton haki Uudenkaupungin Korihait, joka päihitti Salossa Vilppaan 63-53 (35-26).

Korihait johti vähäkorista peliä koko ajan, suurimmillaan 14 pisteellä toisella neljänneksellä.

Vilpas nousi viisi minuuttia ennen loppua 52-54 -tilanteeseen, mutta kun Korihait onnistui kasvattamaan taas johtoaan, oli Vilpas lyöty.

Mikko Jalonen heitti vieraille 15 pistettä ja Nigel Moore 13. Korihailta puuttui Petri Heinonen silmävamman vuoksi.

Vilppaasta pääsi yli kymmenen pisteen vain Theron Wilson, joka keräsi 20 pistettä ja 17 levypalloa. Vilpas joutui peliin vain kahdella ulkomaalaispelurilla, kun salolaisten paras pistemies Dijuan Harris lähti kotiin perhesyiden vuoksi. Uusi pelinrakentaja David Godbold on tulossa Saloon sunnuntaina.

Karhu kovilla salinsa jäähyväispelissä

 

Sarjassa toisena oleva Kauhajoen Karhu oli lähellä kärsiä yllätystappion viimeisessä pelissään Kauhajoen yhteiskoulun salissa, josta on tullut kotijoukkueelle todellinen karhuluola. Namika Lahti piinasi Karhua loppuun asti, mutta voitto jäi Kauhajoelle 83-82 (43-43) -tuloksella.

Seuraavan kotipelinsä Karhu pelaa upouudessa liikuntahallissa.

Namika Lahti johti peliä pitkään ja onnistui kääntämään Karhun kolmannen jakson johdonkin vielä edukseen. Vieraat johtivat viimeisen kerran runsaat kolme minuuttia ennen loppua 80-78, mutta Eldar Skamon kaksi koria käänsivät voiton kotiin. Kaksi viimeistä minuuttia pelattiin trillerissä ilman pisteitä.

Karhun tehokkaimpia olivat 21 pisteen miehet John Allen ja Jeremiah Wood, joista viime mainittu kahmi lisäksi 18 levypalloa.

James Mathis teki Namikalle 22 ja Ryan Ayers 20 pistettä.

Namika oli matkassa vain kahdella ulkomaalaispelaajalla, kun seura ei ole vielä onnistunut täyttämään kolmannen vierasvahvistuksen paikkaa. Joukkueesta puuttui takamieskaksikko Ilkka Vuori polvivamman ja Roope Suonio nivusvamman vuoksi.

Kataja murskasi Tarmon

 

Kierroksen suurimman voiton kirjasi Joensuun Kataja, joka tuotti Porvoon Tarmolle kahdennentoista peräkkäisen tappion 98-66 (53-28) -tuloksella.

Kataja ratkaisi pelin jo toisella neljänneksellä, jonka se voitti 30-10. Katajan johto kasvoi suurimmillaan kolmannella jaksolla 46 pisteeseen.

Sami Lehtoranta ja Jared Newson pussittivat Katajalle 18 pistettä mieheen. Petri Virtanen heitti kaikki 17 pistettään jo ensimmäisellä puoliskolla.

Tarmosta Jerrah Young päätyi 21:een ja Jonathan Heard 19 pisteeseen.

 
18.4.2026 20:53 Korisliiga

Kataja kavensi Seagullsin johtoa Kantosen ja Harmonin säkenöivällä pelillä – Vilpas yli 50 pisteen voittoon Korihaista

Miesten Korisliigan välierissä tilanne on parhaillaan 2–1 niin Salon Vilppaan kuin Helsinki Seagullsinkin hyväksi.

15.4.2026 21:51 Korisliiga

Korihait tasoitti välierät Vilpasta vastaan – Katajakin kävi lähellä, mutta Seagulls pääsi lopussa ohi

Miesten Korisliigassa pelattiin toinen ottelu kumpaakin välieräsarjaa. Salon Vilpas ja Korihait ovat nyt tilanteessa 1–1, kun taas Helsinki Seagulls johtaa Kataja Basketia vastaan 2–0.

13.4.2026 21:38 Korisliiga

Vilpas vei voiton välieräavauksesta Korihaiden vahvasta pelistä huolimatta

Salon Vilpas vei ensimmäisen välieräottelun nimiinsä luvuin 92–84.

12.4.2026 18:59 Korisliiga

Korisliiga-välierät käynnistyivät: Seagulls avasi kotivoitolla

Helsinki Seagullsin ja Kataja Basketin ensimmäinen kohtaaminen päättyi Seagullsin voittoon.

12.4.2026 10:25 Korisliiga

Korisliiga-välierissä mittaa ottavat Vilppaan suomalaistähti Samu Adler ja Korihaiden kaksinkertainen Kuukauden pelaaja Frank Champion – ”Sarja jää kiinni siitä, kuka jaksaa pisimpään, joten minulla on kisassa ikäetu”, toteaa Adler

Tänä keväänä Salon Vilpas voitti ylemmän jatkosarjan reippaalla etumatkalla ja viimeisteli puolivälieräsarjan Tampereen Pyrintöä vastaan voitoin 4–1. Nyt se saa vastaansa Korihait, joka lähti playoffeihin sarjan neljänneltä sijalta ja kaatoi Tapiolan Hongan niin ikään 4–1.

11.4.2026 09:38 Korisliiga

Korisliiga-välierissä kohtaavat seitsemänneksi ja kuudenneksi sijoittuneet joukkueet: Katajan päävalmentaja Petri Virtanen ja Seagullsin takamies Osku Heinonen avaavat taustat ja analysoivat voimasuhteet

Kataja Basket on rakentanut ja hajottanut läpi koko kauden, ja palaset loksahtivat paikoilleen vasta pudotuspelien koittaessa. Helsinki Seagullsilla puolestaan todellinen valtti, henkinen kovuus, löytyi rajussa takaa-ajoasemassa, kun sitä kipeimmin tarvittiin.

9.4.2026 20:22 Korisliiga

Ottelu numero seitsemän ratkaisi: Seagulls välieriin!

Helsinki Seagulls matkustaa miesten Korisliigan välieriin kohtaamaan Kataja Basketin noustuaan 3–1-takaa-ajoasemasta voittajaksi KTP-Basketia vastaan.

7.4.2026 20:21 Korisliiga

Seagulls tasoitti – Katajan välierävastus ratkaistaan vasta seitsemännessä pelissä torstai-iltana!

Helsinki Seagulls otti kotivoiton KTP-Basketista ja venytti puolivälierät vielä seitsemänteen otteluun. Pöllä pani parastaan korin alla, mutta se ei riittänyt, kun Rougeau ja Ross kirjauttivat komeat tuplatuplat.

7.4.2026 14:36 Korisliiga

Frank Champion toistamiseen Korisliigan kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Maaliskuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion, joka vei samaisen kunnian myös helmikuussa.

5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

Näytä lisää vastaavia