28.10.2009 Lappeenrannan NMKY otti jo kuudennen perättäisen voittonsa Korisliigassa, kun se kukisti keskiviikkoillan kierroksella sarjanousija Salon Vilppaan. Loppulukemat Lappeenrannassa olivat kotijoukkueen hyväksi 93-77 (43-36).

Sami Pekkola oli yksi LrNMKY:n kolmesta yli 20 pisteestä ahnehtineesta pelaajasta Vilpasta vastaan.

Damon Williamsin Pyrintö pysyy Korisliigan kärjessä.

Isaac Spencer ja KTP hallitsivat korinalustoja Honkaa vastaan.

Samuel Haanpää (kuvassa) ja Obie Trotter juonivat ToPon voittokorit Lahtea vastaan. Kuvat: Kimmo Metsälä & Francois Perthuis & Kai Kilappa.
Vilpas taisteli kohtalaisen tiukasti ottelun voitosta aina päätösneljännekselle saakka. Viimeisen kymmenminuuttisen Namika vei selvästi pistein 25-16.
Kotijoukkueen riveistä peräti kolme pelaajaa pääsi yli kahdenkymmenen pisteen. Anthony Johnson kirjautti piste- ja levypallosaldon 23/5, Sami Pekkola 22/6 ja Robert Turner 20/11.
Salolaisten selkeä ykkönen oli Lawrence Hamm (21/14).
Tampereen Pyrintö jatkaa Korisliigan piikkipaikalla myös kauden kahdeksannen sarjakierroksen jälkeen. Se kaatoi keskiviikkona Kauhajoen Karhun kotonaan pistein 90-78 (55-25) Sarjajumbona oleva Karhu putosi Pyrinnön kyydistä heti kättelyssä.
Puoliajalla kotijoukkue johti jo 30 pisteellä ja ottelu oli käytännössä ratkennut. Karhu kiri kuitenkin viimeisellä neljänneksellä tappiolukemat huomattavasti siedettävimmiksi.
Kotijoukkueen paras pelaaja oli Damon Williams (21/11). Kauhajokelaisista Marcel Jones (19/10) pääsi lähes vastaaviin lukemiin.
Forssan Koripojat hävisi Korisliigassa jo neljännen kerran peräkkäin, kun Kouvot kävi hakemassa pisteet Feeniks-hallista. Vierasvoitto kirjattiin reippain numeroin 77-107 (38-45).
Kouvot rynnisti lopullisesti karkuun kolmannella neljänneksellä, jonka se voitti 13 pisteellä.
Kentän korkeimman pistemäärän linkosi Kouvojen Ajene Moye (27/1). Häntä säesti erinomaisesti Ville Kaunisto (24/9). Kotijoukkueen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Ashley Champion (24/9).
Korisliigan keskiviikkoisen kierroksen ainoa edes yllätystulos nähtiin Kotkassa. Sarjan alemman kastin ryhmiin kuuluva kotijoukkue KTP kaatoi Hongan numeroin 88-73 (51-38).
KTP ratkaisi ottelun käytännössä vahvalla levypallopelaamisellaan. Se voitti levyrit murskaavasti 45-23 ja käänsi ottelun edukseen jo toisella neljänneksellä.
Kotkalaisten tehomiehinä häärivät Isaac Spencer (22/8) ja Eric Washington (19/13). Hongan tehokkaimmat olivat Monte Cummings (20/3) ja Tuukka Kotti (20/6).
Hallitsevan mestarin Namika Lahden vaisu alkukausi Korisliigassa sai jatkoa myös keskiviikkona. Torpan Pojat otti kotonaan niukan 73-69 (27-27) -kotivoiton ja aiheutti lahtelaisille näin kolmannen perättäisen tappion.
Voittotaistelusta muodostui kuitenkin äärimmäisen tiukka. Vierailija käväisi viimeisen kerran johdossa vielä vain kaksi ja puoli minuuttia ennen päätösvihellystä.
Kotijoukkueen paras sekä pisteissä että levypalloissa oli Obie Trotter (22/8). Namikan ykkösmieheksi nousi Corey Rouse (18/9).
Alkukauden viiden tappion jälkeen koneensa hienoiseen nousukiitoon saaneen Katajan meno hyytyi ainakin hetkeksi. Korihait oli kotonaan Uudessakaupungissa parempi ja kaatoi joensuulaiset pistein 95-88 (46-46).
Kataja oli vielä päätösneljänneksellä kiinni voitossa. Viimeinen kymmenminuuttinen meni kuitenkin isännille 31-21.
Korihaiden paras oli Bojan Sarcevic (25/7). Katajan näkyvin hahmo oli vasta toisen ottelunsa joukkueen paidassa pelannut takamies Jeb Ivey (24/7).
(STT)
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.
KTP vahvistaa rivejään Tucker Richardsonilla, joka oli johdattamassa keväällä 2024 BC Nokian Suomen mestaruuteen.
Kataja Basket kohosi jälleen alemman jatkosarjan kärkeen kaatamalla Kobrat. Se oli hyvä uutinen myös Kouvoille, joka kilpailee Kobria vastaan panoksena Korisliigassa pysyminen. Kouvot on oman Lahti-voittonsa ansiosta nyt neljä voittoa Kobrien edellä, kun ottelukierroksia on jäljellä neljä, mutta joukkueiden keskinäinen etu on toistaiseksi Kobrilla.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa Tampereen Pyrintö otti merkittävän voiton, jolla se lunasti itselleen takaisin lohkon kärkipaikan. Ylemmässä jatkosarjassa KTP-Basket kävi onnistuneella vierasreissulla.
Helsinki Seagullsin Trey Niemi teki suorastaan ekonomista työtä osuessaan kaksi kolmasosaa kaikista heittoyrityksistään. Joukkuetoveri Rene Rougeau jäi syötön päähän triplatuplasta. Korihaiden pistekuninkaat Ville Tahvanainen ja Frank Champion.