14.2.2020 18:00 Kauhajoen Karhubasket on solminut sopimuksen Lucky Jonesin kanssa.

Karhubasket täydentää joukkuettaan uudella pelaajalla. Kaksi perättäistä Suomen mestaruutta voittaneeseen joukkueeseen siirtyy Kreikan pääsarjasta 198-senttinen laituri Lucky Jones.
26-vuotias Jones on jo saapunut Kauhajoelle, ja hänen odotetaan tekevän debyyttinsä Korisliigassa tulevana lauantaina, kun Karhubasket kohtaa vieraskentällä Lahti Basketballin.
Lucky Jones pelasi yliopistokoripalloa NCAA:n I-tasolla Robert Morrisin joukkueessa 2011–2015. Ammattiurallaan hän on ehtinyt pelata Belgiassa, Ranskassa, Kreikassa ja Saksassa.
– Haimme hyvää puolustuspään pelaajaa, joka pystyy olemaan hyökkäyksessä tehokas ilman, että tarvitsee paljon palloa käsiinsä. Yritimme saada Luckyn meille jo kuukausi sitten, kun saimme kuulla, että hän on lähdössä Saksan Bayreuthista. Silloin hän oli kuitenkin jo ehtinyt tehdä sopimuksen Kreikkaan. Pian pelaajan agentti otti meihin uudelleen yhteyttä ja kysyi olemmeko vielä kiinnostuneita, koska tilanne Kreikan joukkueessa on sekava. Sen jälkeen olemme noin kolmen viikon ajan neuvotelleet sopimuksen purusta, ja lopulta Lucky päästettiin lähtemään, kertoo Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies.
Tapiolan Honka tavoittelee viimeisillä kierroksilla jatkosarjasijoituksensa kohentamista ja kotiedun saavuttamista playoffeihin. Espoolaisseura on taulukossa viidentenä mutta tasapisteissä kahden ylempänä olevan joukkueen kanssa.
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Korisliigan jatkosarjoja pelataan vielä muutama kierros, mutta Kouvot varmisti tämäniltaisella voitollaan Bisons Loimaasta, ettei voi enää pudota sarjan viimeiselle sijalle. Putoajan paikalle sijoittuu näin ollen Kobrat.
Erinomaista Korisliiga-kautta pelaavan Tapiolan Hongan miesten joukkueen ensi kauden 2026-27 rakentaminen on käynnistetty sopimalla Aapo Heinosen jatkosta joukkueen päävalmentajana.
Miesten Korisliigan alemmassa jatkosarjassa vain kaksi parhaiten sijoittunutta joukkuetta pääsee playoffeihin. Näitä sijoja pitävät tällä hetkellä hallussaan Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö, jotka kohtasivat tänään Tampereella.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Helmikuun parhaaksi valittiin upean kuukauden pelannut Korihaiden Frank Champion.
Pyrintö on tehnyt jatkosopimuksen Erik Muhosen, 21, kanssa. Ensimmäistä kauttaan Pyrinnössä pelaavan Muhosen jatkosopimus on kevääseen 2028 saakka. Lisäksi Pyrintö on tehnyt kahden vuoden jatkosopimuksen korisliigan valmentaja Santeri Liljebergin kanssa.