Magdalene Agyei ja Meri Damoiseaux jatkavat ToPossa

17.7.2021 13:21 Torpan Poikien naisten Korisliiga-joukkue on solminut kaksi jatkosopimusta. Viime kausien luottopelaaja Magdalene Agyei, 22, jatkaa joukkueessa, jonka lisäksi myös Meri Damoiseaux, 20, on solminut jatkosopimuksen ToPon kanssa.

Susiladiesissa jo debyyttinsä tehnyt Magdalene Agyei jatkaa ToPossa. Kuva: Ville Vuorinen.

Agyei aloittaa ToPossa kolmannen kautensa, kun hän siirtyi Munkkiniemeen kaudeksi 2019/20 EBT:n riveistä. Agyei pelasi ToPon paidassa viime kaudella reilut 22 minuuttia ottelua kohden, tilastoiden 6,1 pistettä ja 5,6 levypalloa.

– Uskon, että ToPon kanssa pääsen kehittymään parhaimmassa mahdollisessa ympäristössä ja samalla myös itselle tuttujen valmentajien parissa, Agyei kommentoi seuran tiedotteessa.

Agyei on Klaukkalan NMKY:n kasvatti, joka teki debyyttinsä Susiladiesissa viime kesänä. Agyei on pelannut kaksi ottelua naisten maajoukkueessa ja 13 juniorimaajoukkueissa.

Damoiseauxin viime kausi oli loukkaantumisten sekoittama, mutta hän ehti pelata naisten Korisliigassa vain yhden ottelun. Seuran kakkosjoukkueessa, ToPo II:ssa hän pelasi kuitenkin yksitoista ottelua naisten ykkösdivisioonaa tilastoiden 4,2 pistettä ja 2,2 levypalloa ottelua kohden.

– Viime kaudella Merille tuli ainoastaan yksi peli naisten SM-sarjassa loukkaantumisten takia. Meri on tehnyt töitä kovasti kuntoutumisen eteen ja hän on valmis pelaamaan tulevalla kaudella. Meri on motivoitunut harjoittelija ja erittäin hyvä kilpailemaan, ToPo valmentaja Jussi Syrjänen kommentoi.

Damoiseaux edessä on jo hänen seitsemäs kautensa naisten Korisliigassa. Viisi ensimmäistä hän pelasi kasvattajaseurassaan Hyvinkään Pontevassa, jossa hän oli voittamassa Suomen mestaruutta kaudella 2016/17.

Damoiseaux on pelannut urallaan 16 nuorten maaottelua.

ToPon naisten joukkueessa on tällä hetkellä kolme sopimuspelaajaa. Damoiseauxin sekä Agyein lisäksi Nea Kuismalla on sopimus tulevasta kaudesta.

 
8.11.2025 19:22 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliiga maaottelutauolle - Pyrinnölle voitto päivän ainoassa ottelussa

Naisten Korisliigan lauantain ainoassa ottelussa Pyrintö kaatoi kotikentällään ToPo:n 79-57. Nyt sarjassa on edessä pieni tauko ja seuraavat ottelut pelataan 21.11.

6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

5.11.2025 20:39 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtorannalle tripla-tupla Peli-Karhujen voitossa - Kouvottarien pistetili auki

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.

4.11.2025 20:55 Naisten Korisliiga

Pyrintö vahvisti asemaansa sarjan kärkipäässä

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu, jossa Pyrintö sai vieraakseen ViVe:n. Kotijoukkue vei ottelun 72-67.

1.11.2025 19:30 Naisten Korisliiga

ToPo:n voittotili vihdoin auki - Lehtoranta ja Ogun tehokkaina joukkueidensa voitoissa

Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kolmella ottelulla. Illan voittajia olivat ToPo, PeKa ja EBT.

29.10.2025 21:35 Naisten Korisliiga

EBT ja Pyrintö vierasvoittoihin

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kaksi ottelua. Pistetilejään kartuttivat EBT sekä Pyrintö.

26.10.2025 17:37 Naisten Korisliiga

Vedolle vieraspisteet trillerissä

Naisten Korisliiga jatkui sunnuntaina yhdellä ottelulla. Siinä Vimpelin Veto haki vierasvoiton Hongan kustannuksella jatkoajan jälkeen 91-82.

24.10.2025 19:30 Naisten Korisliiga

HBA kaatoi EBT:n perjantain päiväpelissä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.

22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

Näytä lisää vastaavia