14.10.2005 Helsingissä 12.–13.10. pelatussa ensimmäisessä urheiluakatemioiden koripalloturnauksessa Mäkelänrinteen Urheilulukio juhli voittoa niin naisten kuin miestenkin sarjoissa.
Muista sijoista käytiin kova kamppailu ja lopullisten sijoitusten laskemiseen tarvittiin jo korkeampaa matematiikkaa otteluvoittojen mennessä ristiin niin naisten kuin miestenkin sarjassa.
Turnaukseen osallistui viisi miesten ja neljä naisten joukkuetta. Naisten sarjan kakkoseksi ylsi Pohjois-Haagan Yhteiskoulu, kolmas oli Voionmaan Urheilulukio ja neljän Pohjois-Haagan Yhteiskoulun ja Mäkelänrinteen yhdistelmäjoukkue.
Miesten sarjassa toiseksi sijoittui Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia, kolmanneksi Pohjois-Haagan Yhteiskoulu, neljäs sija laskettiin Jyväskylän Normaalikoulun lukiolle ja viidennen paikan sai Salpausselän Urheilulukio Lahdesta.
Turnauksesta valittiin myös tähdistöjoukkueet. Naisten puolella viisikkoon pääsivät Saana Pirilä (Mäkelänrinteen Urheilulukio), Kaisa Valtakari (Mäkelänrinteen Urheilulukio), Riina Haavisto (Yhdistelmäjoukkue: PHYK ja Mäkelänrinne), Kaisa Lind (Voionmaan Urheilulukio), Marika Kuivalainen (Pohjois-Haagan Yhteiskoulu).
Miesten puolella Petteri Koponen Mäkelänrinteen Urheilulukiosta valittiin turnauksen parhaaksi pelaajaksi. Hänen lisäkseen tähdistöön valittiin Joonas Saariniemi (Pohjois–Haagan Yhteiskoulu), Milos Dobras (Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia), Mikko–Petteri Järvinen (Etelä–Kymenlaakson Urheiluakatemia), Jere Päivinen (Mäkelänrinteen Urheilulukio).
Turnauksen yhteydessä järjestetyssä valmentajatilaisuudessa päätettiin, että ensi vuoden turnaus järjestetään 5.-6.9.2006 Pääkaupunkiseudulla. Turnaus on avoin aamuharjoittelua koripallossa järjestäville oppilaitoksille.
|
Keskiviikko 12.10. |
kotijoukkue |
|
vierasjoukkue |
lopputulos |
|
Märsky P |
PHYK P |
64-62 | ||
|
Märsky T |
PHYK T |
48-41 | ||
|
Norssi P |
Lahti P |
51-48 | ||
|
VOI T |
Märsky T |
27-81 | ||
|
Kotka P |
Märsky P |
49-53 | ||
|
Kotka P |
Lahti P |
79-51 | ||
|
Yhdis T |
VOI T |
60-55 | ||
|
Norssi P |
Kotka P |
53-85 | ||
|
Torstai 13.10. |
kotijoukkue |
|
vierasjoukkue |
lopputulos |
|
PHYK P |
Kotka P |
69-50 | ||
|
Märsky P |
Norssi P |
62-37 | ||
|
PHYK P |
Lahti P |
74-40 | ||
|
Märsky T |
Yhdis T |
66-29 | ||
|
Märsky P |
Lahti P |
80-48 | ||
|
PHYK T |
VOI T |
40-56 | ||
|
PHYK P |
Norssi P |
51-60 | ||
|
PHYK T |
Yhdis T |
52-34 |
Tampereen Pyrintö on varmuudella mukana Korisliigan pudotuspeleissä, mutta Lahti Basketball ja Bisons Loimaa voivat vielä teoriassa saavuttaa toista pääsylippua hallussaan pitävän Kataja Basketin. Ylemmässä jatkosarjassa Korihait, KTP-Basket ja Tapiolan Honka uhkaavat Kauhajoen kakkossijaa. Salon Vilpas ei pelannut tänään, mutta sen paalupaikkaa ei voi viedä enää kukaan.
KTP-Basketin Remu Raitanen on kehittynyt koripalloilijana mutta pyrkii iltaisin tyhjentämään lajiin liittyvät mietteet päästään. Muutoin kentällä tapahtuvia asioita tulee helposti yliajateltua – etenkin nyt, kun seura pelaa parasta kauttaan aikoihin.
Galatasaray raivasi tiensä Euroliigan välieriin Awak Kuierin huippupelin siivittämänä. Sara Bejedi oli liekeissä Turkin liigan pudotuspeleissä, Lotta-Maj Lahtiselle kauden piste-ennätys ja Anissa Pounds palasi pelikentille pitkän tauon jälkeen.
Koripallon lisenssipelaajien kaikkien aikojen ennätys 22 682 rikkoutui perjantaina. Lisenssiennätys on tärkeä virstanpylväs suomalaiselle koripallolle ja vahva viesti siitä, että lajin kasvu jatkuu.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Albina Syla tuikki yhtenä tähdistä, kun Rhode Island voitti Atlantic 10 -konferenssin lopputurnauksen ja eteni täten NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen. Elina Aarnisalon North Carolina ja Elsa Lemmilän Ohio State putosivat välierissä.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:ssa Emil Skyttä ja North Dakota State juhlivat Summit League -konferenssin mestaruutta ja joukkue nähdään täten NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa. Viljami Vartiainen taas ansaitsi Big Sky -konferenssin kunniamaininnan (all-conference honorable mention).
Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa pelattiin kaksi ottelua. Korihait kaatoi Helsinki Seagullsin, jolle tappio oli jo viides kuudesta viimeisimmästä ottelusta. Salon Vilpas puolestaan kasvatti kaulaa lohkon kärjessä taivuttamalla kakkossijan haltija Kauhajoen.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Voittajiksi ylsivät ViVe ja EBT.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään ylemmän jatkosarjan kolmonen KTP-Basket ja alemman jatkosarjan ykkönen Tampereen Pyrintö.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina kaksi ottelua. Voitot kirjattiin Pyrinnölle ja BC Nokialle.