14.10.2005 Helsingissä 12.–13.10. pelatussa ensimmäisessä urheiluakatemioiden koripalloturnauksessa Mäkelänrinteen Urheilulukio juhli voittoa niin naisten kuin miestenkin sarjoissa.
Muista sijoista käytiin kova kamppailu ja lopullisten sijoitusten laskemiseen tarvittiin jo korkeampaa matematiikkaa otteluvoittojen mennessä ristiin niin naisten kuin miestenkin sarjassa.
Turnaukseen osallistui viisi miesten ja neljä naisten joukkuetta. Naisten sarjan kakkoseksi ylsi Pohjois-Haagan Yhteiskoulu, kolmas oli Voionmaan Urheilulukio ja neljän Pohjois-Haagan Yhteiskoulun ja Mäkelänrinteen yhdistelmäjoukkue.
Miesten sarjassa toiseksi sijoittui Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia, kolmanneksi Pohjois-Haagan Yhteiskoulu, neljäs sija laskettiin Jyväskylän Normaalikoulun lukiolle ja viidennen paikan sai Salpausselän Urheilulukio Lahdesta.
Turnauksesta valittiin myös tähdistöjoukkueet. Naisten puolella viisikkoon pääsivät Saana Pirilä (Mäkelänrinteen Urheilulukio), Kaisa Valtakari (Mäkelänrinteen Urheilulukio), Riina Haavisto (Yhdistelmäjoukkue: PHYK ja Mäkelänrinne), Kaisa Lind (Voionmaan Urheilulukio), Marika Kuivalainen (Pohjois-Haagan Yhteiskoulu).
Miesten puolella Petteri Koponen Mäkelänrinteen Urheilulukiosta valittiin turnauksen parhaaksi pelaajaksi. Hänen lisäkseen tähdistöön valittiin Joonas Saariniemi (Pohjois–Haagan Yhteiskoulu), Milos Dobras (Etelä-Kymenlaakson Urheiluakatemia), Mikko–Petteri Järvinen (Etelä–Kymenlaakson Urheiluakatemia), Jere Päivinen (Mäkelänrinteen Urheilulukio).
Turnauksen yhteydessä järjestetyssä valmentajatilaisuudessa päätettiin, että ensi vuoden turnaus järjestetään 5.-6.9.2006 Pääkaupunkiseudulla. Turnaus on avoin aamuharjoittelua koripallossa järjestäville oppilaitoksille.
|
Keskiviikko 12.10. |
kotijoukkue |
|
vierasjoukkue |
lopputulos |
|
Märsky P |
PHYK P |
64-62 | ||
|
Märsky T |
PHYK T |
48-41 | ||
|
Norssi P |
Lahti P |
51-48 | ||
|
VOI T |
Märsky T |
27-81 | ||
|
Kotka P |
Märsky P |
49-53 | ||
|
Kotka P |
Lahti P |
79-51 | ||
|
Yhdis T |
VOI T |
60-55 | ||
|
Norssi P |
Kotka P |
53-85 | ||
|
Torstai 13.10. |
kotijoukkue |
|
vierasjoukkue |
lopputulos |
|
PHYK P |
Kotka P |
69-50 | ||
|
Märsky P |
Norssi P |
62-37 | ||
|
PHYK P |
Lahti P |
74-40 | ||
|
Märsky T |
Yhdis T |
66-29 | ||
|
Märsky P |
Lahti P |
80-48 | ||
|
PHYK T |
VOI T |
40-56 | ||
|
PHYK P |
Norssi P |
51-60 | ||
|
PHYK T |
Yhdis T |
52-34 |
Belgian matka kohti Qatarin MM-kenttiä sai vaikeimman mahdollisen alun, kun joukkue taipui loppusyksyn molemmissa MM-karsintaotteluissaan. Talven ratkaisevaan karsintaikkunaan päävalmentaja Julien Mahé juoksuttaa voimakkaasti uudistuneen ryhmän, jonka Susijengin Joonas Iisalo uskoo toteuttavan pelisuunnitelmaa selkeästi ja kurinalaisesti.
Naisten Korisliigan keskiviikon ainoassa ottelussa ToPo paransi asemiaan kaatamalla kotikentällään EBT:n. Ottelu päättyi 72–66.
Naisten I divisioonan runkosarja huipentui jatkolohkojakoihin. Miesten I divisioonassa B:ssa sarjakärki Pantterit jatkoi vakuuttavaa menoaan ja Ura Basket järjesti hurjan 126 pisteen hyökkäysnäytöksen. Miesten I divisioona A:ssa Huima otti tärkeän voiton sarjapaikan varmistamisen kannalta.
Koripalloliiton ja Humanan yhteistyö vahvistaa yhteisöllisyyttä ja osallisuutta suomalaisessa koripallossa – ja alentaa konkreettisesti pelaajien kustannuksia.
Susijengi sai alkutalven elintärkeässä Ranska-voitossaan rutkasti apuja nuoremmalta kalustoltaan, mutta myös senioriosaston sentteri Alexander Madsen säästi parhaansa ratkaisuhetkille. Jo vuosikymmenen päivät susipaitaa kantanut Madsen, 31, kehuu vuolaasti nuorta susipolvea, mutta luottaa kokemuksensa kantavaan vielä pitkään.
Seuratoiminnan kehittämistuki on opetus- ja kulttuuriministeriön tarjoama avustus lasten ja nuorten liikuntaharrastuksen lisäämiseen sekä monipuolisen organisoidun liikunnan kehittämiseen. Vuoden 2026 haku on käynnissä 2.3.-30.3.2026. Seuratukea haetaan OKM:n kautta.
Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tämän koulutuskokonaisuuden hyväksytty suorittaminen aikataulussa oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin kaudelle 2026 - 2027. Koulutuksessa on varmasti viisi avointa paikkaa. Ilmoittautuminen maaliskuussa alkavalle kurssille päättyy 2.3.
Jo vuosien ajan Susijengin tulevaisuuden runkopelaajaksi uumoiltu Mustapha Amzil, 24, teki odotetun maajoukkuedebyyttinsä viime kesänä ja loisti avainroolissa joulukuussa, kun Susijengi kaatoi kotonaan Ranskan. Talven MM-karsintaikkunan alkaessa Amzil kertoo olevansa valmis mihin tahansa rooliin pitkällä matkalla kohti Qatarin MM-parketteja.
Lassi Nikkarisen ensimmäinen kausi Euroopassa ei ole ollut kaikista helpoin. Nyt Nikkarinen on löytänyt paikan, jossa häneen luotetaan.
Korisliigan kärkijoukkue Salon Vilpasta määrätietoisesti kohti pudotuspelikevättä johtava Samu Adler, 18 vuotta, on toipunut marraskuisen jalkaoperaationsa jäljiltä aikataulussa. Tänään alkavassa maajoukkueikkunassa Adler kertoo tavoitteekseen osoittaa Susijengille arvonsa ja potentiaalinsa ja kilpailla paikasta MM-karsintarotaatiossa.