3.4.2013 Mäkelänrinteen urheilulukion poikien joukkue räjäytti jymypommin koululaisten MM-kisoissa Kyproksella kaatamalla vajaamiehisenä Ranskan pistein 72–66 (33–33). Mäkelänrinne pelaa kisojen päätöspäivänä, torstaina, MM-pronssista.
Vaikka Anton Mirolybovin valmentama Mäkelänrinne lähti Ranskaa vastaan ilman tukipilareitaan Samuli Niemistä ja Henri Niemistöä, ”Märsky” piti puolustuksellaan Ranskan pihdeissään koko ottelun.
Tasainen ottelu ratkesi Mäkelänrinteen hyväksi neljännen jakson alussa, kun suomalaispojat kiskaisivat 14-0-jakson Thomas Van Santenin kolmosen ja Joonas Tahvanaisen ruuhkasta iskemän donkin tahdittamana. Ranska tuli vielä lopussa prässipuolustuksiensa turvin iskuetäisyydelle, mutta Suomi viimeisteli pelistä kuuden pisteen voiton.
– Huikea joukkuesuoritus. Kun Henri ja Samuli olivat poissa, muut nostivat suoritustasoaan erinomaisesti. Tästä pelistä pitää olla ylpeä, päävalmentaja Mirolybov kiitteli.
– Totesimme jo ennen peliä, että Ranska on aggressiivinen joukkue, mutta jos maltamme pelata fiksusti, pidämme ottelun hallinnassamme. Etenkin toinen puoliaika oli erinomaista peliä.
Mäkelänrinteen pistekuningas oli Elias Eerikinharju (24/9). Joonas Tahvanainen (11/13) ja Thomas Van Santen (12/10) urakoivat tupla-tuplat ja Fiifi Aidoo (14/8) oli erinomainen takakentällä.
Mäkelänrinne kohtaa torstaina MM-turnauksen pronssiottelussa Serbian.
PHYK:n tyttöjen joukkue kohtasi vastaavasti keskiviikkona päivällä Brasilian. PHYK tuli 14 pisteen takaa-ajoasemasta viiden pisteen päähän, mutta ei pystynyt haastamaan Brasiliaa voittokamppailuun ja joutui myöntämään eteläamerikkalaiset paremmakseen pistein 68–75 (35–37).
– Brasilia oli todella urheilullinen joukkue. He dominoivat levypallopeliä erityisesti meidän kenttäpäädyssämme ja pääsivät juoksemaan kenttää. Teimme vielä lopussa hienon nousun viiden pisteen päähän, mutta tällaisissa matseissa pitäisi pystyä säilyttämään korkea suoritustaso läpi pelin, päävalmentaja Lea Hakala arvioi.
Suomi kohtaa turnauksen päätösottelussa torstaina Viron tai Kiinan.
Ranska – Mäkelänrinne 66–72 (33–33)
Laureat Grepl 0/0, Fiifi Aidoo 14/8, Elias Eerikinharju 24/9, Joonas Tahvanainen 11/13, Thomas Van Santen 12/10, Joonatan Syrjänen 0/0, Daniel Harima 2/4, Matti Meldo 9/3.
PHYK – Brasilia 68–75 (35–37)
Ada Marjunen 6/1, Nina Augustin 11/3/4 syöttöä/7 riistoa, Juliana Lamberg 0/0, Kiia Laukkanen 0/0, Sandra Karsten 17/1, Johanna Soikkeli 6/9, Iina Salmenkivi 12/9/5 syöttöä/12 riistoa, Sini Mäkelä 14/4, Sara Rokkanen 2/4/4 syöttöä, Johanna Peltonen 0/1, Natalia Bhebhe 4/1.
Mikael Jantusen edustaman Paris Basketballin historian ensimmäinen kevät Euroliigan pudotuspeleissä on käynnistynyt kahdella tappiolla suurta ennakkosuosikkia Fenerbahcea vastaan. Turkin jättiläisseura peittosi pariisilaiset ensimmäisessä puolivälieräottelussa täpärästi 83–78 (49–42) ja toisessa selkeämmin 89–72 (61–38). Sarja jatkuu ensi tiistaina Pariisissa.
Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Jacob Grandison oli pelituulella myöhään tiistai-iltana upottamalla 13 peliminuutissa 13 pistettä FIBA Europe Cupin kaksiosaisen finaaliottelun jälkimmäisessä osaottelussa. Grandisonin erinomaisesta heittovireestä huolimatta PAOK Saloniki menetti johtonsa viimeisellä minuutilla ja Bilbao Basket pääsi juhlimaan mestaruutta viiden pisteen voittomarginaalilla.
Miesten I divisioona A:n mestarijoukkue selvisi tänään, kun Lahti Basketball voitti kolmannessa finaaliottelussa Jyväskylä Basketball Academyn numeroin 102–55. Luhta Areenalla oli kerääntynyt peräti 1805 katsojaa, mikä on miesten ykkösdivisioonan kaikkien aikojen ennätys.
Pelaamisen lisäksi Olivier Nkamhoua on myös järjestämässä koripalloleiriä isänsä kotikylässä Kamerunissa. Toukokuussa järjestettävä leiri pidetään nyt toisen kerran.
Hartwall Sport liittyy Susijengin virallisten kisakumppaneiden joukkoon. Yhteistyö vahvistaa pitkäaikaista kumppanuutta Hartwallin ja suomalaisen koripallon välillä.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
Useissa Euroopan korissarjoissa on ratkaisujen ajat käsillä. Roosa Lehtoranta pelaa Saksan finaaleissa, Awak Kuier Italian välierissä, Helmi Tulonen taistelee sarjapaikasta ja Anniina Äijänen noususta.
Salon Vilpas ja Kataja Basket pelasivat Joensuussa miesten Korisliiga-kauden pronssimitaleista.