3.4.2013 Mäkelänrinteen urheilulukion poikien joukkue räjäytti jymypommin koululaisten MM-kisoissa Kyproksella kaatamalla vajaamiehisenä Ranskan pistein 72–66 (33–33). Mäkelänrinne pelaa kisojen päätöspäivänä, torstaina, MM-pronssista.

Vaikka Anton Mirolybovin valmentama Mäkelänrinne lähti Ranskaa vastaan ilman tukipilareitaan Samuli Niemistä ja Henri Niemistöä, ”Märsky” piti puolustuksellaan Ranskan pihdeissään koko ottelun.
Tasainen ottelu ratkesi Mäkelänrinteen hyväksi neljännen jakson alussa, kun suomalaispojat kiskaisivat 14-0-jakson Thomas Van Santenin kolmosen ja Joonas Tahvanaisen ruuhkasta iskemän donkin tahdittamana. Ranska tuli vielä lopussa prässipuolustuksiensa turvin iskuetäisyydelle, mutta Suomi viimeisteli pelistä kuuden pisteen voiton.
– Huikea joukkuesuoritus. Kun Henri ja Samuli olivat poissa, muut nostivat suoritustasoaan erinomaisesti. Tästä pelistä pitää olla ylpeä, päävalmentaja Mirolybov kiitteli.
– Totesimme jo ennen peliä, että Ranska on aggressiivinen joukkue, mutta jos maltamme pelata fiksusti, pidämme ottelun hallinnassamme. Etenkin toinen puoliaika oli erinomaista peliä.
Mäkelänrinteen pistekuningas oli Elias Eerikinharju (24/9). Joonas Tahvanainen (11/13) ja Thomas Van Santen (12/10) urakoivat tupla-tuplat ja Fiifi Aidoo (14/8) oli erinomainen takakentällä.
Mäkelänrinne kohtaa torstaina MM-turnauksen pronssiottelussa Serbian.
PHYK:n tyttöjen joukkue kohtasi vastaavasti keskiviikkona päivällä Brasilian. PHYK tuli 14 pisteen takaa-ajoasemasta viiden pisteen päähän, mutta ei pystynyt haastamaan Brasiliaa voittokamppailuun ja joutui myöntämään eteläamerikkalaiset paremmakseen pistein 68–75 (35–37).
– Brasilia oli todella urheilullinen joukkue. He dominoivat levypallopeliä erityisesti meidän kenttäpäädyssämme ja pääsivät juoksemaan kenttää. Teimme vielä lopussa hienon nousun viiden pisteen päähän, mutta tällaisissa matseissa pitäisi pystyä säilyttämään korkea suoritustaso läpi pelin, päävalmentaja Lea Hakala arvioi.
Suomi kohtaa turnauksen päätösottelussa torstaina Viron tai Kiinan.
Ranska – Mäkelänrinne 66–72 (33–33)
Laureat Grepl 0/0, Fiifi Aidoo 14/8, Elias Eerikinharju 24/9, Joonas Tahvanainen 11/13, Thomas Van Santen 12/10, Joonatan Syrjänen 0/0, Daniel Harima 2/4, Matti Meldo 9/3.
PHYK – Brasilia 68–75 (35–37)
Ada Marjunen 6/1, Nina Augustin 11/3/4 syöttöä/7 riistoa, Juliana Lamberg 0/0, Kiia Laukkanen 0/0, Sandra Karsten 17/1, Johanna Soikkeli 6/9, Iina Salmenkivi 12/9/5 syöttöä/12 riistoa, Sini Mäkelä 14/4, Sara Rokkanen 2/4/4 syöttöä, Johanna Peltonen 0/1, Natalia Bhebhe 4/1.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Joukkuepelien lajiliitot Suomessa ovat muodostaneet yhteisen näkemyksen siitä, millaista on laadukas lasten valmentaminen. Katso herättelevä video ja poimi tärpit tekemiseen!
Mustapha Amzil, 24, vietti edelliset viisi kautta USA:n yliopistosarjassa Daytonissa ja New Mexicossa, mutta palasi takaisin vanhalle mantereelle tänä kesänä. Amzil on aloittanut ammattilaisuransa vahvasti Kosovon tuplamestari Trepcan joukkueessa.
Aikuisten divarit jäivät joulutauolle derbyjen merkeissä. Miesten I divisioona B:ssa Turun seudun derbyssä Kaarina vei voiton lähes 800 katsojan edessä. Miesten I divisioona A:ssa HNMKY oli vahvempi loppuhetkillä HBA:ta vastaan. Naisten I divisioonassa EBT II lähtee joulutauolle tappiottomana.
Tampereella elo-syyskuussa pelatut koripallon EM-kotikisat toivat kaupunkiin paitsi maailmanluokan koripalloa, myös merkittävän taloudellisen ja imagollisen hyödyn. Pronssiotteluun saakka turnauksessa venynyt Susijengi villitsi lisäksi suomalaisia laajasti.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin viimeinen ottelu ennen joulutaukoa. Päivän ottelussa Vimpelin Veto haki jännittävien vaiheiden jälkeen sarjapisteet Kouvottarien kustannuksella. Ottelu päättyi 84-83.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Naisten Korisliiga jatkui lauantaina kahdella ottelulla. Voitot merkittiin Pyrinnölle ja Peli-Karhuille. Huomenna pelataan vielä yksi ottelu ennen joulutaukoa.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.